Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Autizmus-Mikor kap kódot?

Autizmus-Mikor kap kódot?

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdésem, hogy ha elviszem a gyermekem valamelyik diagnosztizáló helyre (Bethesda Kidsz,Vadaskert, Autizmus Alapítvány) és megkapjuk a diagnózist, akkor automatikusan kap valami hivatalos kódot? Tehát pl. háziorvos, iskola stb tudomást szerez róla? Vagy megtehetem, hogy csak én nyugtázom, hogy jól éreztem, hogy autista és magán úton intézem a fejlesztéseket?

Köszönöm ha valaki tud ebben segíteni!


2019. márc. 19. 13:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Megteheted, igen.
2019. márc. 19. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
akkor kap kódot,de akkor ha viszed bárhova akkor nem csak azt kell mondanod h megérzésed szerint eza gond,hanem célirányosan fejleszthetik
2019. márc. 19. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
45%

Ha kap autista diagnózist, a ti érdeketek, hogy az iskola tudjon róla, és olyan iskolába járjon, ahol tudnak egy autistát megfelelően kezelni.


Nővérem fia 10 éves, nemrég kapta az autista diagnózist, eddig asperger volt.

Most iskolát keres, mindenhonnan lepattintják. Ahova jár most, mert ugye járni kell, kötelező, ott "sima" gyerekként kezelik. Magatartás 1-es, beírást sokat kap, mert "zavarja az órát".


Szóval ne tedd azt a gyerekeddel, hogy az autizmust "eltitkolod" az iskola elől.

Ezt úgy lehet hatékonyan "fejleszteni" ha mindenki partner, aki érintkezik a gyerekkel. És azért elég sok időt tölt ott a gyereked. Többet, mint fejlesztésen...


Amúgy egy autizmuson mit szeretnél fejleszteni? Ez egy "állapot", amihez alkalmazkodni kell mindenkinek.

2019. márc. 19. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
95%

Ha egyvalamit megtehetsz a gyermekedert, ne titkold, hogy autista(mar ha az egyaltalan). Az o erdeke is. Ha eltitkolod, azzal megfosztod a céliranyú fejlesztesektől is. Attol te meg intezhetsz fejleszteseket magan uton, de jobb, ha iskolaban is tudjak, mert ha nem, akkor egy kalap ala veszik a tobbi gyerekkel.

Olvass utana ennek a temanak, asd bele magad.

Amugy csak akkor kap kodot, ha valoban autizmus.

2019. márc. 19. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
63%
Igen, ha van pénzed mindent megtehetsz
2019. márc. 19. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
94%

De ha tökéletesen olyan a gyereked mint egy egészséges-nem fogják autistának diagnosztizálni, nem fog kódot kapni.

Ha autista-egy laikus könnyedén kiszúrja, valami nem stimmel, hát még egy háziorvos, pedagógus. Látványos dolgot nehéz lesz eltitkolni. Az meg butaság úgy csinálnod mintha nem lenne baj. Nem mellesleg iskola kezdeményezheti a vizsgálatát.

2019. márc. 19. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
96%

"Amúgy egy autizmuson mit szeretnél fejleszteni? Ez egy "állapot", amihez alkalmazkodni kell mindenkinek."

Nővéred fia autista és még egyszer sem néztetek utána a fejlesztéseknek? Mert hogy igen, léteznek ilyenek. Nem fog meggyógyulni tőle, de kicsit könnyebbé lehet tenni a mindennapjaikat, hogy meg tudjanak birkózni bizonyos dolgokkal. Ennek sikere azon is múlik, hogy mennyire súlyos a helyzet, de olyat azért ne állítsunk, hogy ilyen nem is létezik.

2019. márc. 19. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Nővéred fia autista és még egyszer sem néztetek utána a fejlesztéseknek? "


Ő biztosan utána nézett. Messze lakunk egymástól, nem beszélünk napi szinten egymással. Amikor legutóbb beszéltünk, ennyit mesélt, hogy nincs kijelölt suli, mindenhonnan lepattintják, ahova most jár, oda nem is járhatna, mert nincs megfelelő pedagógus. Szóval hiába a diagnózis, nem ér vele semmit.


SZóval lehet viszi, de szerintem az nem "fejlesztés". Vagy csak nem ez a megfelelő szó hozzá.

2019. márc. 19. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha alig van a spektrumon, akkor inkább ne kapjon, simán be fog illeszkedni.


Az én gyerekemeről is lerí, hogy furcsa, de egyelőre ovis és irtó cukinak gondolják miatta(kivétel nélkül egyből puszilja az embereket akár elsőre, vagy retteg tőlük, öleli őket, folyamatosan kontaktust keres mindenkivel, rengeteget beszél egyoldalúan, nem nagyon veszi észre, hogy más gyerek mit akar, nem oké a szórendje, nincsen meg a nyelv ritmusa, ha fél valamitől rettenetesen eltúlozza, alig eszik meg valamit(13 féle ételt) vannak cuki mozdulatai, ha beszél fel alá járkál oda vissza, irtó udvarias, eltanult kifejezéseket a mesékből, így mindenféle vicces dolgot mondd, nagyon szabálykövető és lazán kioktat másokat, vagy épp kétségbeesik, ha valami nincs jól, elvont fogalmakkal nehezen boldogul stb) Korábban más dolgai voltak, amik mára enyhültek, régen bárkinek lejött, hogy máshogy reagál dolgokra, most egyszerűen imádják.


Jelenleg levetettem a kódját a bizottsággal egyetértésben, ha komoly gond lesz, úgysem tudom elkerülni, hogy visszajussak hozzájuk.


Ha magánhelyre mész és kevésbé súlyos, megkérdezik, mit szeretnél.


Ha állami és kevésbé vészes, ők is azt javasolják, hogy menjen magánúton a fejlesztés, hátha be tud illeszkedni mint egy gyerek, akinek megvannak a dolgai.


Akinek államiban kódot javasolnak, az már nem a határon mozog, hanem látványosabb, enyhén érintett autista.


Ha a határon mozog és nem futja fejlesztésre, kérheted a kódot.


Az én tapasztalataim alapján akkor jó a kód, ha feltűnik másoknak, hogy valami nem oké, rossz irányba.


Amíg csak neked, addig eszedbe ne jusson elkezdeni a folyamatot, mert kapsz 2 óra fejlesztést összvissz egy hétre, korlátozott iskolaválasztást, szánakozást, beskatulyázást és kételyeket, a gigantikus adag papírmunkáról és határidőkről nem is beszélve..


Nekem is szükségem volt a megerősítésre, hogy jól ismerem a gyerekem, de mire kimondták, hogy mi a gond, már inkább csináltam volna vissza az egészet. Ráadásul amíg nem voltak benne biztosak, hogy autizmus e, addig egy csomó más kódot kapott autizmusspec fejlesztéssel...

2019. márc. 19. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én is egyetértek az előzővel.

Ha egyébként az egészségügyi intézményekkel vizsgáltatod ki, akkor nem kap kódot, azt csak te tudod. Az ovinak/sulinak el se mondd, hogy hova viszed, családi program és kész.

Ha megvan a diagnózis, és valóban autista, akkor 2 dolgot tehetsz:

Vagy elhordod magánúton fejlesztésre, és az intézménynek mélyen hallgatsz erről.

Vagy elviszed a Tanulási Képességeket Vizsgáló Szakértői Bizottsághoz, és kérsz hivatalos kódot. Ez esetben kap majd fejlesztést az iskolában/óvodában, amivel sokra nem fogsz menni. Ellenben elég kevés iskola fogad autista gyereket, tehát erősen korlátozni fogod a lehetőségeit.


Ahogy előttem leírták a döntés attól függ, hogy mennyire súlyos a helyzet. Amennyiben a gyerekről egyértelműen elsőre látszik, hogy gond van, nem is tudnád eltitkolni, akkor jobban jársz, ha kikéred a kódot, és keresel neki speciális iskolát, ahol majd az igényei szerint foglalkoznak vele. Értsd eltutujgatják, és el tudsz menni dolgozni, most. De azért arra nagyon ne számíts, hogy a gyerek majd felnőttkorában önállóan dolgozik, és nem tőled függ majd. Mivel csökkentett tanterv szerint haladnak velük, és nem is kap majd normál általános iskolai bizonyítványt.


Éppen ezért, ha a gyerek nem túl súlyos, csak kicsit fura, akkor meg ne kérj neki hivatalosan kódot. Ez integrálható autistáknak nagyon nehéz a helyzete az integrált iskolákban. A tanítónők nem értenek hozzá, hogy mit kéne csinálni, tehát általában halálra rémülnek tőle, és elutasítják, vagy ha minimális gond van, akkor azonnal sipítoznak, hogy ők ezt nem tanulták, vidd el innen a gyereket, mert az ördög fattya. Kap a gyerek elvileg heti pár óra fejlesztést, de az nem sokat ér. Sokszor leírtam ezt már itt, mindig lepontoznak, de azért leírom megint. Idealista vagyok, hátha valaki megfogadja a tanácsomat, mert sok ismerősöm van, aki erre ráfaragott. Kikérte az auti kódot, aztán nagy naivan várta, hogy akkor a tanítónő majd elnézőbben bánik a gyerekkel, és nem fog beírásokat adni neki a magatartása miatt. Az esetek többségében sajnos nem ez történik. Hiába van leírva, hogy a gyermek integrálható autista, és hiába van benne az Alapító Okiratban, hogy az iskola fogad autista gyereket, a tanítónők mindent el fognak követni, hogy a gyereket eltávolítsák, mondván beteg, integrálásra alkalmatlan. Nyilván egy ilyen iskolában nem is hagynád a gyerekedet, ha jót akarsz neki. Viszont egy ilyen kóddal megbélyegezve nem is nagyon fogják máshol sem fogadni.

Tapasztalatból mondom, bár az én fiam nem autista, csak adhd-s, ami végképp az integrálható kategória, de nem volt könnyű neki iskolát találni, amikor váltani akartunk. De sok autistát nevelő szülővel van kapcsolatom, és nem jártak jobban a kóddal. Persze ha súlyosan érintett, akkor nem kérdés, hogy speciális iskolába kell járnia.

Leszögezném, hogy én ennyit írtam, és nem nyitok erről vitát. Tudom, hogy sokan azt gondolják, itt is írták, hogy kell a gyereknek a kód, mert ha nincs elesik a fejlesztésektől. Bullshit. A legtöbb gyógypedagógusnak fogalma sincs, hogy mit kéne velük kezdeni! Van a Gyógyped. Főiskolán autista szak, de az ilyen gyógypedagógus ritka, mint a fehér holló.

Nekik leginkább a szociális képességeik hiányosak, azt pedig egy gyógypedagógus kétszemélyes szituációban nem tudja fejleszteni. Ahhoz az kell, hogy közösségben legyen a gyerek, egy ilyen bélyeggel meg leginkább attól a lehetőségtől fosztják meg a gyereket, hogy normál közösségbe járhassanak. Sok ismerősöm magasan funkcionáló, normál IQ-jú autista gyereke magántanuló. Amivel pont azt a lehetőséget zárják ki, hogy megtanulják, hogy a társas helyzetekben hogyan kell viselkedni. Egy korábbi kérdésben hosszas vitát nyitottunk erről, hogy szegény pedagógus meg szegény többi gyerek. Ebbe én nem mennék itt most megint bele, szóval csak mondom, hogy nem írok több hozzászólást ide. Elmondtam, amit akartam.

2019. márc. 24. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!