Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Egyedül maradtam a családommal...

Egyedül maradtam a családommal szemben, mit tennétek?

Figyelt kérdés

Nem annyira gyereknevelési, inkább felnőtt-kommunikációs probléma.


A kislányom 2.5 éves lesz. Újabban csíp, karmol minket dühében, még vicsorog is. Szerintem nem "előre megfontolt" rosszakaratról van szó, csak nem tud uralkodni magán - utána simogat, vigasztal. Próbálom higgadtan kezelni, lefogni a kezét, következetesen elmondani, hogy nem csípünk, az fáj... Néha rá is kiabálok, én se vagyok fából.

A családban mindenki más (a férjem, a szüleim, a tesóm) meggyőződésesen vallják, hogy vissza kell neki csípni, majd leszokik róla.

Velem is ezt csinálták, mikor kicsi voltam: visszaütöttek/csíptek, a számra ütöttek, ha nyelvet nyújtottam - a mai napig emlékszem arra a tehetetlenségre, hogy dühös vagyok, kitörne belőlem, de nem szabad, mert szájon vágnak és kizavarnak... Néhányszor fordult csak elő ez, de a mai napig bennem van az emlék. Nem mondom, hogy ezért, de még ma is problémáim vannak az indulataim kezelésével, sokszor azon kapom magam, hogy legszívesebben ütnék.

Na ettől meg szeretném kímélni a kislányomat. Ésszel, türelemmel szeretném nevelni, hogy ne az agresszió legyen az első reakciója, de hiába kérem őket, főleg a férjemet, hogy ne már a fizikai erőszak legyen a legjobb eszköz egy kétévessel szemben, azzal hurrognak le, hogy az én hűde-liberális módszerem szemlátomást nem működik, hiszen még mindig csipked.


A szüleimmel nem tölt olyan sok időt a kicsi, és őket nem is csípi annyit, de ha mégis, ismerem őket, hogyan reagálnak. Nem tudom, ezt a berögződést hogyan tudnám kibeszélni belőlük. Amúgy imádják, odavannak érte, a kislány is nagyon szereti őket. De agresszióra agresszióval felelnek, mint a kutyák.

Az jobban fáj, hogy a férjemet se tudom meggyőzni. Ővele is így bántak gyerekként, a pofon, elfenekelés, bezárás gyakori volt, és nincs más eszköze. És hát be kell látni, a "Nem csípünk, anyának fáj" módszer nem hoz épp látványos eredményt.


Hogy tudnám ezt kommunikálni a "túlerővel" szemben?


2019. jún. 9. 17:56
1 2 3 4 5 6 7
 21/67 A kérdező kommentje:

Miért, te értékelnéd, ha a te gyerekednek teszem azt egy erősebb visszaadná a sérelmet?

Mégis mikortól kéne tudnia uralkodnia az indulatain, a második trimesztertől? Sokan még felnőttkorban sem tudnak, ld. Gyakori.

2019. jún. 9. 19:01
 22/67 anonim ***** válasza:
70%
Hat, ha a gyerekem ok nélkül csipkedi valakit, akkor adja is vissza nyugodtan. Nem, ne üsse agyon, ne marjon bele, ne verje agyon, csak adja vissza. Nem bonyolult ám. A gyereked amúgy meg 2,5 éves. Ennyineszenek már kellene lennie
2019. jún. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/67 anonim ***** válasza:
86%
Én egy harmadik megoldást javasolnék, ne haragudj kérlek hogy nem pont a kérdésre válaszolok, de az felnőtt emberek közti probléma, nehéz. Viszont nekem az a tapasztalatom hogy a higgadtan lefogod és elmagyarázod is zsákutca, illetve elfojtás, inkább mutasd meg hogy vezesse le máshogy helyette a dühét. Csipkedjetek / útögessetek együtt egy párnát vagy valamit ami mindig kéznél van, tapsoljatok. Könnyebb átvezeti másba az indulatot mint elfojtani.
2019. jún. 9. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/67 anonim ***** válasza:
69%

“De agresszióra agresszióval felelnek, mint a kutyák.”

A kutyák agresszióra megadással válaszolnak, náluk van hierarchia- nálatok nincs, a gyereked nem tudja, hogy nem ő a falkavezér, hanem te meg az apja. És ameddig hagyod őt csípni, addig ez nem is fog változni.

2019. jún. 9. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/67 anonim ***** válasza:
39%
Neked van igazad, a többiek is mind ugyanezt kapták otthon, azért ilyen agresszívek. Senki nem mondta, hogy a nevelés gyors. Ami gyors, az az idomítás, a megfélemlítés, a fizikai erőfölénnyel való visszaélés, aminek később még meglesz a böjtje. Ami lassú, megérlelt, az viszont tartós marad magába visszafojtott agresszió nélkül. Biztos, hogy van szakirodalma, most hirtelen ilyen kicsikről szólót nem találtam, de a pszichológusok azt szokták mondani, hogy verbalizáljuk az érzéseit, pl értem, hogy haragszol, mert nem kaphatsz még egy sütit. Így tanulja meg, hogy mit érez, és hogy van létjogosultsága a negatív érzéseknek. Püfölőpárnát vagy firkálást, papírtépkedést is szoktak javasolni, bár szerintem az ugyanolyan agresszió, legfeljebb nem fáj.
2019. jún. 9. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/67 anonim ***** válasza:
83%

"Miért, te értékelnéd, ha a te gyerekednek teszem azt egy erősebb visszaadná a sérelmet?"


Ezzel a "neevelési módszereddel" éppen azt éred el, hogy a gyerekednek mindenki vissza fogja adni a bántásokat, mert mások nem olyan birkatürelmüek, mint te. Egy óvodában a többi gyerek nem fogja nyugodtan eltürni, hogy a gyereked csipekdje vagy karmolja öket, ha elkezdi, akkor vissza fogják adni. Emellett az óvonök is meg fogják büntetni, mert közösségben így nem lehet viselkedni.

Ha nem tanulja meg most, otthon, idöben, hoyg vannak szabályok és korlátok, akkor késöbb sokkal több nehézsége lesz a közösségbe való beilleszkedéssel!

2019. jún. 9. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/67 anonim ***** válasza:
88%
Miután megnyugodott, jöhet a bünti. Pl. állítsd 2 és fél percre a büntetősarokba és nem kap meg aznap valami nasit amit szeret, vagy nincs esti mese, vagy nem játszhat a kedvenc játékával... Így megtanulja, hogy a tetteinek következménye van. Amikor dühöng, mondd meg mi lesz a következmény ha nem hagyja abba ezt a viselkedést. Magyarázd el neki amikor nyugi van, hogy így nem viselkedünk mert ez fáj másoknak.
2019. jún. 9. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/67 anonim ***** válasza:
38%
Ti nem fogjátok fel, amit teljesen világosan kifejtett, hogy a kérdező nem hagyja! Ezt nem akarjátok látni a saját szemetektől? Mindössze csak nem viszontagresszióval akar reagálni az agresszióra! De egyértelműen leállítja a viselkedést!
2019. jún. 9. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/67 anonim ***** válasza:
92%
Dühlevezetésre jó még a trambulin is.
2019. jún. 9. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/67 anonim ***** válasza:
61%
Hű, most ez a kérdés nagyon felhúzott... Másodikos a fiam, ennél tehát jóval idősebb, és volt már, hogy óra alatt (!) verte meg egy osztálytarsa, aki "szegényke, hát nem tudja kezelni az indulatait". Olyan gyerek is van, nem is egy, aki már a tanítónak is nekitámadt "indulatkezelési probléma" miatt. Senki nem azt mondja, hogy verd péppé a gyerekedet, de ha szerinted amit művel, az normális, és nem teszel erőfeszítést, hogy megfékezd (a működésképtelen módszeredhez való ragaszkodást nem nevezném erőfeszítésnek), akkor nem szívesen lennék később a társai, a pedagógusai vagy akár a családja helyében.
2019. jún. 9. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!