Visszatartja a pisit?

Figyelt kérdés
Kislányom 31 hónapos. Kb másfél hete próbálkozunk a szobatisztasággal.wc szűkítője van. Elmagyaráztam neki, mire való, beszélgettünk mit kell csinálni vele. Este egyáltalán nem pisil be. Eleinte fele fele arányban jelezte, valamikor szólt, valamikor nem. Ha szólt ügyesen a wcbe végezte a dolgát. Eddig igaz, kaki egyszer sem ment bele. A problémám, ami kapcsán kíváncsian várom a véleményeteket, hogy ma 4szer vizelt a Kicsim, és mindig nekem kellett rákérdeznem, kell e neki, eljön e anyával. Egyáltalán jó ha annyiszor kérdezem tőle, kell e pisilnie? Vagy elsiettem ezt az egészet? Látszólag nem érzi kényszernek a wcre ülést. Tanácstalan vagyok. Szeptembertől ovis. Köszönöm.
2018. jún. 13. 21:20
 1/9 anonim ***** válasza:
37%
Semmi gond, sőt többször kérdezd meg, hogy kell-e pisilnie. Ebben a korban teljesen elmerülnek dokgokban, egyszerűen nem jut eszükbe csak ha emlékezteted, hogy pisilnie kell. Egyáltalán nem sieted el a dolgokat, teljesen jól csinálod, kicsit talán későn is kezdted el, de nincs erre szabály, van amelyik gyerek kèsőbb érik.
2018. jún. 13. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%

Csak szép nyugodtan, higgadtan állj a neveléshez. :)

Egyfelől törvény szerint a pelenkást is felveszik oviba. Másfelől kisdologban nappalra, valamint nagydologban egészében elég a 4. szülinapig szobatisztává válni, ez a határeset önmagában semmi bajra nem utal.


Másfelől hagyd, hogy játéknak tekintse ezt is, persze megdicsérheted, amikor oda végzi a dolgát, csak NE legyen ebből "csinnadratta"! Nehogy megfelelési kényszert alakíts ki.


Egész egyszerűen elég, hogy elmondtad neki, mi mire való, csüccs rá, ha kedve van, és még ha oda megy kaki-pisi, akkor "jaj, de okos-ügyez az én kicsim", ennyi. Persze őszinte legyél! Megérzi a kisgyermek az ellentmondást a tett és szavak között! Kongruens legyél tehát. És következetes.


Harmadsorban a totyogó korra jellemző a visszatartással való játék. Freud szerint a pszichoszexuális érésnek testi vonatkozásai és lelki analógiái vannak, a csecsemő ugyebár mindent a szájába vesz, a totyogónál a záróizmok izgalmán van a hangsúly, ami lelkileg nem csak az élvezettel, de az akarattal is összefügg, ovis korban a fallikus szakasz jön, a gyerekek az eltérő nemekre csodálkoznak rá és a kíváncsiságuk főleg erre irányul stb.


Nem utolsó sorban pedig az is jellemző, hogy ha egy kisgyermek belemerül a játékba, van, amikor adott esetben elfelejt pisilni-kakilni.


Szóval nyugodtan kérdezd őt 1-2 óránként, hogy kell-e neki. De legyél nyugodt és bízz benne! Ha érzi a nyugalmad és bizalmad, az neki már eleve minimum fél egészség! Persze ne vedd félválról a nevelést, ne mezt mondom. Hanem ismerd meg a gyermeklélektant, hogy melyik életkorra mi jellemző, és ezen belül a saját gyermeked ismerd ki. Az elméleti oldalra van remek szakirodalom, közérthető nyelvezettel is, pl.:


Mérei-Binét: Gyermeklélektan.


Valamint nagyon hasznosan dr Vekerdy Tamás gyermekpszichológus szakkönyvei, és youtube-on is fellelhető előadásai.

2018. jún. 13. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Már eleve azt, hogy nem 'nyakamnaknekiugró' stílusban írtatok. Szuperek vagytok!
2018. jún. 13. 22:20
 4/9 anonim ***** válasza:

Sztem nem későn kezdted el. Nem szeretem ezt a hónapokban szamolast, utana kellett szamolnom, hogy mennyi idős :D

Akkor most 2,5 éves. Nem későn kezdted el, hanem kissé hamarabb kezdi az ovit, mint betoltott 3 év.

Amúgy sztem jól csinalod, csak gyakrabban kell figyelmeztetni, hogy pisilni menjen a wcre. Majd megszokja. Mert teljesen ügyes. Én mikor kezdtem a fiammal, nála meg pont az volt a gond, hogy nagyon gyakran pisilt. Ő egy honappal fiatalabb a lanyodnal, mar szól ha wcre kell mennie, bar gyakran van ici pici baleset, h kb egy pénzérményi nagyságú pisifolt kerül a gatyóba. Kb 1 hónap alatt jutottunk el idáig es mivel szaraz pelussal kel, így gondolkodok h leveszem a pelust alvás kozben is.

2018. jún. 14. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
4es vagyok, kis és nagydolog is a wcbe megy.
2018. jún. 14. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Nem minden gyerek szereti, ha kérdezgetik tőle, hogy pisilnie kell-e. Ez a saját belső lelki dolga, ilyen a személyisége. Ezzel ugyanis azt érezheti a gyerek, hogy nem elfogadóak vele. Senki sem szereti ha állandóan piszkálják, esetleg csúfot űznek belőle.
2018. jún. 20. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
82%

Kedves előző, megértem a nézőpontodat valahol, de a gyakorlat az ellenkezőjét mutatja alapvetően. Dolgoztam óvodában. (És fogok is még, vélhetőleg.) Minél kisebb a gyermek, annál inkább van esély, hogy "elfelejt" pisilni menni, pl mert belefeledkezik a játékba. Egyfelől ezért is muszáj időnként rákérdezni, hogy kell-e neki. Másfelől a helyzet is adhatja: pl ha megyünk az udvarra, akkor muszáj legalább megpróbálniuk pisilni, mert kivitelezhetetlen volna az udvarról 25 gyerekkel egyenként berohangászni pisiltetni / felügyelni / dadussal felügyeltetni. (A kisgyermekeknek amúgy is gyakrabban kell üríteni, mert minden testrészük kisebb, a hólyagjuk is.)


Nyilván akad gyermek, akit zavarja a kérdés, de a közérzet az első! Ha magától nem megy, és ezért olykor bepisil, akkor még mindig jobb időnként rákérdezni!


Valamint ha egy kisgyermeket zavar egy ilyen kérdés, akkor esélyesen szorong valami miatt, és pedagógusként ilyen esetben is segítem feloldani a szorongását az okok keresésével, pl játékterápián át. A lényeg, hogy a lelki problémákat amúgy is meg kell oldani, segíteni feldolgozni számukra - és pisilni is muszáj, bepisilés helyett.

2018. jún. 27. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az óvoda, meg az otthon az más! Foglalkozások után a szünetekben jogos. De otthon bármikor ráér elmenni, ezzel nem okoz fennakadást. Ha menni kell valahová, és nem lesz lehetőség elmennie később, akkor a gyerek is megérti a szülő aggodalmát. És ha otthon bepisil könnyebb kezelni a szituációt, mint az óvodában. És ilyenkor nem dől össze a világ, legalább tanul belőle a gyerek, tanul egy kis önkontrollt. Vécére menni, hogy lehet elfelejteni? Mikor az inger amúgy is sürgeti. Bízni kell a gyerekben, hogy tud magára vigyázni! Ez hozzá tartozik az elfogadáshoz és a személyes szabadsághoz.
2018. jún. 28. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ha szégyenérzettel párosul a pisi tartogatása. Akkor a gyerek úgy tartja vissza a pisit, hogy csökken a pisiinger. A pisiinger félelem, belső feszültség hatására csökken. Ezáltal gyengül a húgyhólyag izomzata és hólyagrenyheség alakul ki.


A hólyagrenyheség következménye, hogy a húgyhólyag túlnyúlik és nehezebben ürül ki a vizelet. Több vizelet marad a hólyagban a vizeletürítés után. Ami hatására felnőtt korában gyakori lesz a hólyaghurut és vizeletürítési gondok.

2018. jún. 29. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!