Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Miért változott meg ennyire a...

Miért változott meg ennyire a szoptatáshoz való viszony néhány 10 év alatt?

Figyelt kérdés

Régen az anyák természetesnek vették, hogy addig szoptatják a gyereket, amíg csak lehet, ha 3, akkor 3 évig, ha 6, akkor 6, és ez volt a természetes, senki nem szólta meg (se a szemében, sem mögötte). Most meg mást se hallani, hogy jó a azoptatás, de azért egyéves, jó esetben másfél éves kor fölött "ne már". Pedig ugyanúgy kapja a gyerek a tej helyettesítőket: ki tejitalokat, tápszert vagy tehéntejet. Aki 2 vagy 3 éves koráig szoptat, azt megszólják, sőt sokan undorítónak találják.


Persze változik a világ, oviba járnak a gyerekek, így 3 év fölött nem nagyon szoptat senki, de mitől lenne már UNDORÍTÓ, ha valaki bármeddig is szoptatja a saját gyerekét?


Miért lenne már jobb, hogy ugyanúgy megadják a tejalapú italokat, csak nem saját magukból, hanem tehénkéből/dobozból?


2012. aug. 2. 16:57
 1/9 Kiki01 ***** válasza:
57%
Jó kérdés, hogy változhatott ennyire meg egy társadalmi norma, én legfőképp a tápszergyárosok marketingkampányaira gyanakszom. Ez elég szomorú, de sajna az üzlet az üzlet, és kíméletlen...
2012. aug. 2. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
57%

Szia!


5évesen már butaságnak tartok ygereket szoptatni, annak a tejnek semmi kalóriatartalma nincs már, tényleg csak "lóg rajta". Szerintem-ha lehet ilyet írni- az ideális idő,amíg az anya is bírja úgy kb. 3 éves kor.De onnan tovább már felesleges.

Amúgy azzal is jönnek, h régen természetes volt az anyáknak a szoptatás, azért is volt tejük, nem stresszeltek....De ez nem igaz!

30-40-50 évvel ezelőtt (és azelőtt is) ismert jelenség volt, h vkinek csak fél éves korig vagy még kevesebb ideig volt teje, csak főleg vidéken ezt el tudták "intézni" a negyedes-feles tehén tejekkel, vagy pedig tejtestvérek voltak. Magyarán a szomszédba átment Bözsikéhez, mert annak annyi teje volt, ha z övét is megszoptatta. És nem csináltak belőle ügyet.

Csak a mai világban lett ez is kifordítva h sz.ranya az, aki nem tud szoptatni...Érzed a kontrasztot?:) Nem ide akartam kilyukadni...de érdekes, nem?:)

2012. aug. 2. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Persze, épp ez is jutott közben az eszembe, hogy ugyanúgy voltak anyák, akiknek akkor sem volt (sokáig) teje, kkor meg átvitték a szomszédba etetni a kicsit.


Csak furcsa ez a drasztikus lenézés, undor, megszólás azzal szemben, ami tényleg a természetből adott. Ugyanúgy, ahogy vannak népek, ahol a gyerekeknek a mai napig megrágják az ételt, hiszen nincs turmixgép. Persze a legtöbb ember nem teszi, de attól még az ő helyzetükben nem megvetendő.

2012. aug. 2. 17:16
 4/9 anonim ***** válasza:
82%
Egyébként sem szuperszoptatás , sem tápszer párti nem vagyok; próbálok "semleges" lenni, tehát azt én is örömmel üdvözlöm, ha vkinek annyi teje van, h akár 3 éves korig is szoptat. Csak utána már nemigazán van értelme, szerintem. Nagy is a gyermek, kevés a tejcsi neki, inkább csak "megnyugvás" neki,akkor meg gátat képez a fizikai- lelki "leválás" elől.
2012. aug. 2. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Kiki01 ***** válasza:
Régen persze hogy nem szólták meg a sokáig szoptató anyákat, hát nem is volt nagyon más lehetőség, arról nem is beszélve hogy az anyatej ingyen volt már akkor is, a tehéntej meg akkor is került valamibe... Politizálni sem akarok, de később, a szociban meg a 3 műszakban dolgozó nő volt a példakép, hogy nézett volna már ki ha otthon maradt volna szoptatni? Hetes bölcsi a gyereknek, aztán meg uzsgyi a gyárba...
2012. aug. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Régen sem szoptatott senki 6 éves korig a mi kúltúránkban,nem tudom ezt honnan vetted.

Egyébként régen és most is ,főleg akis közösségekre jellemző a pletykálodás,és régen is ugyanúgy megszóltak minden szir szarért. Ez most sme sokat változott,nem is fog,az emberek ilyenek nem a kor vívmánya ez hidd el.

nem lehet úgy élni,hogy az mindenkinek tetszen,megszólnak ha nem szoptatsz,ha túl sokáig,ha nyiilvánosan,ha nyilvánosan nem,ha tápszert adsz,ha tejet adsz és a többi.

2012. aug. 2. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Ne viccelj! Már miért ne szoptattak volna sokáig? Talán nincs nép, kultúra, ahol ne szoptatnának /szoptattak volna sokáig!


Sehonnan nem kellene ezt "szedni", így (volt) természetes. De ha annyira kíváncsi vagy, a dédszülők, a nagyszülők még a háború előtt bizony sokáig szoptattak, de erről számolt be a barátnőm nagymamája, amikor még kislányok voltunk, egyszer mesélt róla, ezenkívül a házunkban is van idősebb néni, aki szintén említette - csak odafigyeltem, és máris több eset szűk környezetben.

2012. aug. 3. 19:48
 8/9 alaszka ***** válasza:
A néhány 10 évet nem tudom hány 10 évre érted, de anyukám idejében, amikor mi születtünk a testvéreimmel (én 31 vagyok), egyáltalán nem volt divat szoptatni, pár hónapig volt "előírás", de mivel 2 hónaposan már főzeléket "kellett" adni, meg gyümölcsöt, a szoptatásnak hamar végeszakadt. Szóval manapság sokkal inkább tovább szoptatunk, még ha ez mindig vitás kérdés is. Valamikor régen, nagyon régen biztos divat volt Magyaro.on is 4-5 éves korig szoptatni, de az valamikor a háború előtt lehetett...A kommunizmusban biztosan nem volt ez trend. Pont azt szajkózták, hogy nem szabad gyakrabban, csak 3 óránként szoptatni, meg éjjel tilos, meg ilyenek...Én a második lányomat szoptatom, aki most 13 hónapos, az első 19 hónapig szopizott, és én akkor gondoltam úgy, hogy itt a vége. Én maximálisan szopi párti vagyok, de azt hogy 3-4-5 éves gyereket szoptassak, el sem tudom képzelni. A két éves korig még okénak gondolom, addig a gyerekek még olyan babásak, utána már el kell őket választani véleményem szerint, de ezt mindenki maga tudja...
2012. aug. 4. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

nem tudom mi volt 10 éve. nálunk jelenleg úgy van, hogy a 16 hós lányom még szopik, kevés tejem van, de nagyon szeret szopizni, naponta többször. Anyukámnak a testvéremmel és velem is rengeteg teje volt, a tesóm 10 hósan magától hagyta abba, én 6 hósan szitén magamtól, mert az akkori könyvek szerint sok gyümölcslevet kellett adni a babáknak, ezzel anyumnak sikerült idő előtt elválasztania, vagy legalábbis egy olyan szopási sztrájkot kiváltania, ami által 6 hósan nem akartam tovább szopizni, erre szegénykém elkeseredésében a gyulladt mellével nem akart tovább szenvedni, lement az orvoshoz egy apasztó injekcióért.

Nekem nagyon nehezen ment a szoptatás az elején, nem kaptam meg a támogatást sem, de kitartottam, és még mindig szopik a babám. Erre anyukám rendszeresen azt mondja, most már le kéne szoktatnom a gyereket. Egyszer azt is mondta cinikusan, "nagyon nagy anya vagy, most már abbahagyhatod" . Rosszul esett, de amúgy nem érdekel, addig fog szopizni a babám, amíg neki+nekem=nekünk jó, ha úgy érzem majd, le fogom szoktatni.

2012. aug. 5. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!