Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Kismamaként miért nem választh...

Kismamaként miért nem választhatom ki az idei évtől, hogy melyik kórházban szeretnék szülni? Miért csak a területileg illetékesben lehet állítólag?

Figyelt kérdés
Az sincs rendben, de tenni nem tudok ellene, hogy orvost sem választhatsz. Akinek nem tűnt volna fel, a hálapénz így sem tűnt el, s ugyanúgy adod egy orvosnak 9 hónapig, csak most már potyán, mert szüléshez be sem jöhet. Ezt a részét engedjük is el. Az viszont, hogy már a kórházat sem választhatom ki több, mint felháborító. Lényeg, hogy többszörösen veszélyeztetett terhes vagyok, tele van az egész komplikációval. S a területileg illetékes kórházban nem érzem szakmailag kellően felkészülve a nőgyógyászokat. Komplikációmentes szülés esetén megfelelne, így nem szeretném. Debrecenben szeretnék szülni, de terhesgondozásra sem engednek oda járni, többször elhajtottak, állítólag az idei évtől nem lehetséges. Ez valóban így van? Több ismerősöm szült még tavaly ott, ugyanebből a megyéből, mint én. Idén már nem lehet. Tudja valaki mely jogszabály alapján van ez? Vagy mi ez???
2023. márc. 19. 00:13
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

Sokan itt keverik a szezont a fazonnal. A területi ellátási kötelezettség nem újdonság, 2006-os jogszabály rendelkezik róla.

"2006. évi CXXXII. törvény alapján az érvényes finanszírozási szerződéssel rendelkező fekvőbeteg ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók területi ellátási kötelezettségéről"


Arról, hogy területen kívüli betegeket ellátnak-e, arról a kórház dönt. Ha akarnak elláthatnak, de csak akkor, ha nem megy a területi betegek ellátásának rovására.

Emiatt van az, hogy eltérő válaszokat kapsz, valaki azt állítja, hogy elküldték máshonnan, valaki meg azt, hogy simán mehetett máshová.


Nálunk speciel (szülészeten dolgozom), a teljes terhesgondozást nem vállaljuk, csak és kizárólag területi betegeknek, viszont szülni jöhetnek nem területi betegek is, őket a 36. héttől ellátjuk (tehát CTG-re pl. járhatnak ide).


És gondolom Debrencenben az az oka annak, hogy most már nem vállalnak nem oda tartozó betegeket, hogy amíg volt orvosfogadás, addig az orvosok be is mentek szülést vezetni, így hiába volt sok szülés, volt rá kapacitás is. Most nem mehet be senki szülést vezetni, van ügyeletben a szülőszobán egy orvos, és egyszerűen így már csak a területi betegek férnek bele, plusz nem.


Ezrn kívül létezik ún. progresszív betegellátási rendszer is, ami azt jelenti, hogy bizonyos szintű ellátások csak magasabb centrumokban érhetőek el. Pl. hiába tartozol mondjuk Bajához, ott nincs koraszülött ellátás, tehát ha beindul a szülés 32 hetesen (és még van idő a transzportra), akkor el fognak küldeni egy magasabb progresszivitási szintű intézménybe. Első sorban itt is oda, ami a területi intézmény felett van (tehát Bajáról Kecskemétre és nem mondjuk Debrencenbe), de ilyen esetben az akkori helykihasználtság is erősen számít, tehát ott fognak fogadni, ahol éppen akkor van hely.


Érdeklődnék, hogy mi az a rengeteg komplikáció, ami miatt úgy gondolod, hogy nem szülhetsz a területi kórházban?

Mert ha valóban nem tudnak ellátni, akkor alapból kötelességük továbbutalni progresszivitási szint szerint.

2023. márc. 19. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

5 - Teljesen egyetértek veled. Jó dolog lett volna a hálapénz kivezetése, de a kórházak és a benne dolgozók szakértelme sem egyforma és ez valóban elkeserítő.


6 - Nagyon köszönöm ezt az infót, holnap utána is járok ennek. Magánba járok Debrecenbe terhesgondozásra, úgyhogy remek lenne, ha ez működne.


7 - Nagyon szívesen mennék magánba, de 1.000.000 Ft alatt nincs erre lehetőség. Sajnos a TB-t havonta levonják a fizumból, így albérlet stb.mellett nem jut rá, nem tudok ennyi pénzt megspórolni 3-4 hónap alatt. Valóban ez lenne a legjobb, de nincs rá keretem.


8 - Amennyiben nem titok, vagy esetleg privátban, megkérdezhetem, hogy pontosan mely megyében élsz és hová jársz? Lehet, csak Debrecen szívózik ezzel, nem tudom.


9 - Úgy látom ez is máshogy van akkor. Debrecenben is és nálunk is, a legtöbb magándoki rendel, vagy ügyel SZTK-ban is, így esély van arra, hogy ahhoz kerülj, aki gondozott, bár nyilván minimális. A szüléshez mindenki mondja, hogy nem jöhet be, ha épp nem ügyel.


10 - Nagyon köszönöm a jogszabályt!!

2023. márc. 20. 00:25
 13/16 A kérdező kommentje:
11 - szívbetegség, kiugróan magas vérnyomás, cukorbetegség, allergia (gyógyszer- és egyéb), terhesség alatti vérzések, reflux nyelőcsőfelmaródással, PCOS, fentiekből adódóan körülményes étkezés, fogyás a terhesség alatt, csak hogy említsek párat. Az itteni orvosokkal az a gondom, hogy nem vagyok biztos benne, hogy kellően tapasztaltak abban, hogy pl.magas vérnyomásos szívbeteg kismamánál meddig szabad erőltetni a természetes szülést. Debrecenben biztosan több ilyen komplikációval szembesültek, s időben átállnak, ha kell. Itt nem vagyok benne biztos. S az egy dolog, hogy engem szenvedtetnek, nem érdekel, de félek, hogy egy nem törődöm orvos, nem időben való döntése miatt, valami végzetes dolog történne a picimmel.
2023. márc. 20. 00:34
 14/16 anonim ***** válasza:
100%
Azt, hogy szívbetegen szülhetsz-e, nem a nőgyógyász dönti el, hanem kardiológus. El kell menni szakvéleményt kérni.
2023. márc. 20. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
8 vagyok - nem titok, Veszprém megyében élek, és Vas megyébe járok.
2023. márc. 20. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
14 - Természetesen rendszeresen járok kardiológushoz. Majd az utolsó két hónapban tanúsított állapotom fogja eldönteni, hog szülhetek-e természetes úton, vagy tervezett császárral kell majd.
2023. márc. 23. 12:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!