Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Tápszeres táplálás » Mi a szoptatás és tápszeres...

Mi a szoptatás és tápszeres táplálás előnye és hátránya?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Kell irnom a suliba egy dolgozatot szabadon választott témáról. Én a szoptatásról és baba etetésről irnám ezt a dolgozatot.(Téma szabadon választott a szöveg megszerkesztése a fontos,legyen benne kép,táblázat felsorolás,tartalomjegyzék meg mindenféle informatikai lükeség...)Infoból kell irnunk,de eü-i suliba járok. Főiskola.. Kb 6-8 oldalt kell irnunk a választott témáról. Irnék a dolgozatban a biológiájáról(hogy alakul a tej)milyen pózok vannak a szoptatásra,anyatej összetétele,tápi összetétele,mit lehet tenni ha kevés az anyatej,milyen kiegészitőket lehet venni(pl fotel,szopi párna...)Ja és ugye a forrásokat is fel kell tüntetni...


Jó ötlet szerintetek? Én csak szoptattam ill szoptatom a lányom,tápszeres kérdéshez hozzá se tudok nagyon szagolni. Köszönöm ha válaszoltok!:)



2012. okt. 25. 11:52
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

A szoptatás a _norma_, ezért majdnemhogy értelmetlen az előnyeiről írni, hiszen nincs előnye, vagyis csak az van. A tápszer pedig a női tej után a legmegfelelőbb táplálék a babának, ha a szoptatás valami miatt nem sikerül, vagy a női tejtől idegenkedik az anyuka.

Ajánlom figyelmedbe az alábbi oldalakat, szoptatás és kiegészítés/ tápszer- ügyeben:

www.lll.hu

www.szoptatasert.hu

www.szoptatasportal.hu

www.ibclc.hu

2012. okt. 25. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Én is ezért vagyok bajban mert nem tudom megfogalmazni mi minden miatt jó ill miért rossz.. Pl kéznél van mindig,nem kell vizet forralni,sterilizálni hozzá, de pl ha anya nincs (vagy nincs otthon) akkor gond adódhat..
2012. okt. 25. 12:37
 3/18 anonim ***** válasza:

Első vagyok:), így már értem a problémádat:).

Mi lenne ha más oldalról közelítenéd meg, és nem próbálnál a szoptatás hátrányairól írni, hanem inkább úgy fogalmaznád meg, hogy milyen lehetséges problémák merülhetnek fel(mert nem mindegy, hogy valami hátrány- e vagy "csak" megoldható probléma), majd ezekre a megoldást, a tápszer hátrányai felől közelítenél, hanem a szoptatás előnyei felől. Tehát nem jelented ki, hogy hátrány valami, hanem az előnyt "húzod alá".

2012. okt. 25. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
NEM a tápszer hátrányai felől..., kimaradt a nem szócska
2012. okt. 25. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Szia:) Hat szerintem a szoptatasnak nem kell vitatni az elonyeit hiszen rengeteg van,foleg az immunrendszerre.Tapszer elonyei ha hivhatjuk annak...mindig tudod mennyit evett,s mas is megetetheti ha anya nincs"keznel" En ezeket erzem elonynek,babam 3 honapos kora ota tapszeres.
2012. okt. 25. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Denisa W. ***** válasza:
100%
A fiam korán tápszeres lett, a lányom csak szopott, úgyhogy én látom a különbséget. A tápszerezésben az volt a "jó", hogy volt napirendünk, mivel mindig kb. 2-3-4 órát bírt ki két etetés között, éjjel csak egyszer kelt fel, tehát tervezhetőek voltak a napjaink. Mindig tudtam mennyit eszik (de ez rossz is, mert az én gyerekem nem volt jó evő, így mindig paráztam miatta). Nyugodtan leléphettem baba nélkül bárhova, mert akármelyik családtag meg tudta etetni. Viszont állandóan fertőtleníteni, sterilizálni, meg egyáltalán mosogatni a cumisüvegeket, pláne éjjel nem leányálom (vagy csak én vagyok kényelmes). Kimozdulni sem feltétlenül egyszerű, konkrétan meg kell tervezni, hogy hol milyen módon készítem el neki a következő adagot, vagy hol tudom megmelegíteni, stb. És rengeteg pénzt elvisz a tápszeres táplálás, szemben az ingyenes anyatejjel. Aztán vannak babák, akiknek ki kell kísérletezni, hogy melyik tápszer jó, mert pocakfájósok, vagy székrekedésük lesz egy-egy fajtától, vagy sokat buknak, szóval nem egyszerű annyira. Azt nem mondhatom, hogy a fiam beteges vagy allergiára hajlamos lenne, mert csak keveset szopott, de lehet, hogy erre is van példa. Ennyi jutott hirtelen eszembe, szoptatásról meg feleslegesen nem akarok ömlengeni, tudjuk mindannyian, milyen jó. :)
2012. okt. 25. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Szia,

én vegyesen táplálom a babám, mivel sajnos nem elég neki a tejem. A szoptatás biológiai előnyeiről nem is beszélek, mindenki tisztában van vele. A fizikai dolgokról beszélnék inkább, ami nálunk nehézkesebb szerintem, mint a csak szoptatós vagy csak tápszeres babáknál.


Szoptatás előtt és után is mérnem kell a babát, mivel nem tudom, mikor mennyit eszik. Pl. reggel még elég a tejem, ilyenkor a 150 grammot megeszi, nem kell pótlás. Aztán a nap további részében egyre csökken és mindig pótolni kell valamennyit. A méricskélés is elég nehéz, főleg, hogy most már elkezdett "ugrálni" a mérlegen, rugdos, így az össze-vissza mér és ugye néhány 10 gramm ide vagy oda még sokat számít.

Aztán az etetés is sokkal hosszabb, mint a csak szoptatós vagy csak tápszeres babáknál, fél óra szopi után mérem, közben forr a víz, kihűtöm, keverem a tápszert. A pótlást szoptanít készülékből kapja (hogy ne szokjon le a ciciről, és addig is kapja a mellem az ingert), felcsatolom és jön a kb. még egyszer fél órás tápszeres pótlás. Így egy evés egy óráig tart nálunk jó esetben, ha nem alszik be a cicin. És ugye mindent sterilizálni kell...

A lelki oldal sem egyszerű, bár már kezdem feldolgozni. Azért még minden egyes etetésnél bennem van, hogy mikor ürül ki a cici, vajon mennyit evett, és mennyire sok pótlás kell. Persze most már örülök, hogy van még tejem, mert a sok hormonbetegségem mellett azt hittem, egyáltalán nem lesz (a kórházból 0 gramm szopival jöttünk ki, tápszert kapott), de azért a kezdetekben ez nagyon megviselt. Főleg azért is, mert mindenkinek az az első kérdése, hogy " ugye tudsz szoptatni?".

2012. okt. 25. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Hu nagyon jókat irtok köszönöm!:) Találtam egy képet amit mindenféleképpen beleteszek majd a dolgozatba mert annyira tetszik nekem! [link]
2012. okt. 25. 14:01
 9/18 anonim ***** válasza:

Bocs az off-ért, de hátha hasznos ez is a kérdezőnek:

7-es válaszoló: honnan tudod, hogy biztosan kevés lenne-e a tejed?

5.-én lesz 4 hónapos a kisfiam, mi is úgy jöttünk haza a kórházból, hogy előtte este volt 10 gramm mérhető szopink :( Minden szopizásnál mértem. Gyönyörűen hízott, de én majd bele bolondultam a számokba....Amikor szopi után csak sírt, mert kevésnek gondoltam, meg akartam kínálni tápszerrel, de szerencsére nem fogadta el. Beszéltem egy szoptatási tanácsadóval, akinek utólag egész életemben hálás leszek a segítségért: nem mérem, csak esténként, de jövő hónaptól hetente fogom. Nem esznek a babák a nap folyamán egyforma mennyiségeket, a tej összetétele is változó a nap folyamán. Ha van 4-5 pisis pelus (kakis nem kell) és cicizés után megnyugszik, a súlya gyarapszik, akkor nem kell kiegészítés. Gondoltam veszteni valóm nincs. Próbáljuk meg. Azóta is szoptatok, semmi kiegészítést nem kap a fiam. 1x este kint maradt a mérleg, gondoltam lemérem mennyit evett: 90-et 3 hónaposan, majdnem sokkot kaptam: de folyt a tej mindenhol, ő engedte el a cicimet, nem tudtam újra kínálni, mert elfordította a fejét.....3 hónaposan 6700 gramm volt a státuszon 3640-el született. Szerintem beszélj tanácsadóval, nem biztos, hogy kell pótolnod és megúszod a macerát.

2012. okt. 26. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Én a szoptatás problémájára azt mondanám, hogy ma nagyon kevés az a szaktanácsadó aki tényleg érdemben tud segíteni, ha megakad az ember a szoptatás terén. Én 6 hónapig szoptattam a lányomat majdnem két évig szopizott. két hónapja hagyta abba. De ha én akkor a védőnőmre hallgatok aki közölte velem, hogy éhezik a gyerekem és azért alussza át az éjszakákat akkor lehet, hogy a fél éves koráifűg sem húztuk volna. Az, hogy a gyarapodása milyen az totál gyerek függő. Amikor kiváltottam a tápszert mert első gyerkes anyukaként megtettem mert mondták és a lányom a képembe köpte akkor jöttem rá, hogy elég az anyatej neki. Imádtam szoptatni, mert nem kell melegíteni mosogatni utána, hanem szopizik és utána mehet minden a maga útján. Viszont ami még probléma volt még számomra, hogy nagyon kevés az a hely ahol el lehet vonulni szoptatni. Kevés a baba mama szoba. Ilyenkor mindig kreatívnak kell lennie az embernek. Sokszor kaptam meg, hogy a wc-ben tudom csak megszoptatni egy étterembe a babámat. stb hozzáállásokat. Viszont ami előnyös volt, 6 hónapos koráig én nem vettem cumisüvegeket és pohárból kezdtem el itatni aminek az lett a következménye, hogy lányom 7 hónapos korára megtanult inni pohárból.
2012. okt. 26. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!