Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Tápszeres táplálás » Egyesek miért tartják egészség...

Egyesek miért tartják egészségtelennek a tehén tejet?

Figyelt kérdés

Ez a napokban járta körbe a facebookot: [link]


Szerintem óriási hazugságok és megtévesztés van benne. Én és a családom is, amióta az eszünket tudjuk, imádjuk és fogyasztjuk is a tehén tejet. Ráadásul más állatnak csak akkor van teje, ha kicsinyei vannak, viszont a tehénnek és a kecskének folyamatosan minden nap.


Mi lehet a célja azoknak, akik próbálják bemagyarázni, hogy a tej egészségtelen?



2013. nov. 11. 09:28
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha a te szervezeted sem tolerálná jól a tehéntejet, akkor lehet, hogy másként gondolkodnál. Szerintem a cikk elgondolkodtató. Persze, nem kell mindent elhinni, amit olvasol, de végiggondolni azért szabad.

A tehéntejet én is nagyon szeretem, vagyis inkább szerettem. Gyerekkoromban rengeteget ittam, és gyakran voltak hasi panaszaim, többször voltam kórházban vakbélgyanúval (fetrengtem a fájdalomtól), de sosem jöttek rá, mi a bajom. Most, felnőtt fejjel kiderült, hogy laktózérzékeny vagyok, a férjem a tejfehérjét nem bírja, a kisfiunk pedig szintén a tejfehérjére érzékeny. A tünetei csupán annyiban merültek ki, hogy folyton puffadt volt a hasa, és az év minden szakában összefolyt taknya-nyála szegénynek (bocsánat a kifejezésért, de szó szerint kell érteni sajnos). Nem diétázik régóta, de csak ámulok a lassan kibontakozó változásokon, nem nyűgös annyit, nem fáradékony annyira (a vérképe tök jó, tehát az eddigi állandó fáradékonyságra semmiképpen sem indok), és az étvágya is sokat javult...

Persze, más a helyzet abban az esetben, ha valaki jól tolerálja a tejet. Ha így van, és szereti, akkor igya, mert azért abban biztos vagyok, hogy nem rosszabb, mint bármi más, amit a boltban leveszünk a polcról...

2013. nov. 11. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
71%

a tehénnek is csak akkor van teje, ha borja van.. .

tájékozódj egy kicsit jobban!

Akkor fejhető egy

tehén, ha az ellést követően elindul a

tejtermelés. Borjú nélkül nincs tejtermelés!

Mint ahogy az embernél sincs az anyának

teje amíg világra nem hozta gyermekét.

istenem, de buták az emberek!

2013. nov. 11. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 xStefix ***** válasza:
73%

Ha már helyes információk: Egy nőnek akkor is lehet teje, ha ő maga sosem szült és sosem volt várandós! "Mindössze" a mellek rendszeres ingerlése kell hozzá, vagyis, hogy a nő szoptasson ill. fejjen, és a tejtermelés jó esetben meg tud indulni.

A teheneknek pedig aért van állandóan tejük, mert folyamatosan fejik őket. (Ugyaúgy, ahogy egy nőnek is addig lehet teje, amíg szoptat ill. fej. Maga a tej ürülése tartja fenn a termelést.)


Kérdező, az a helyzet, hogy "csak" azóta fogyaszt az ember tehéntejet, amióta állandósult az állatartás. Előtte elsősorban növényekkel táplálkoztunk: gabonafélékkel, bogyókkal, gyümölcsökkel. Még a húsfogyasztás is később terjedt el, mint a növényevés. Ebből adódóan viszont a szervezetünk elsősorban vega táplálkozást igényelne, minimális hússal és semennyi tejjel kiegészítve. Pedig nem ez az átlagos mai táplálkozás, igen.

A tehéntejjel szemben eyrészt az a fenntartás, hogy a tejcukor bontásáért felelős enzim, a laktáz kb. 3-5 éves korig működik (jól) a szervezetünkben. Ez összhangban van azzal, hogy az embergyerek kb. ezidáig szopik, és ezt követően (vélhetően) nincs is tovább szüksége tejalapú táplálékra. Ámde sokan később is bőven fogyasztják, aminek p. az egyre inkább elterjedőben lévő laktóz-intolerancia az egyik folyománya. További hátránya, hogy az állati eredetű táplálékok (így a hús) emésztése során is a szervezet sav-bázis egyensúlya savas irányba tolódik el, ami nem a természetes állapot. Két "helyszínt" kivéve az egész testünk pH-ja kissé bázikus kémhatáson működik (megfelelően). Ez megint egy sor gondot, betegséget okozhat. És végül, a tehéntejnek elég magas az ásványianyag-tartalma, ami (ha túl sokat fogyasztják) eléggé megterheli a kiválasztó szerverendszert.


Az, hogy neked eddig semmi bajod nem származott a tejivásból (vagy legalábbis nem tudsz róla), inkább szerencse kérdése, nem törvényszerűség. De elég sok kutatási eredmény mutat afelé, hogy nem olyan jó dolog más állat (fajidegen) tejét fogyasztanunk.

(Megjegyzem, az én családom is issza, de komolyan elgondolkodtam ezen az elmúlt időkben...)

2013. nov. 12. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 xStefix ***** válasza:
76%
Egyébként tudomásom szerint mindaz igaz, ami a cikkben le van írva.
2013. nov. 12. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 jdfGabrella válasza:
Azért mert bociknak való.
2013. dec. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!