Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Két lombik között véd a törvény?

Két lombik között véd a törvény?

Figyelt kérdés
Túl vagyok egy sikertelen lombikon. A következő viszont csak szeptember végén indulna. Közben kirúghatnak a munkahelyemről vagy a köztes időre is véd a törvény?
2010. júl. 7. 15:21
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:

Természetesen véd, egészen a teherbeesésig, onnan meg mint minden más kismama, megint védett vagy. Az eljárás teljes ideje alatt.

Tehát az első konzultációtól.

De ehhez el kell mondani a munkahelyeden. És a kezelések idejére jár távollét, tehát nem kell szabiból megoldani.

2010. júl. 7. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%

Itt a tv.módositás indoklása, amiből kiderül, hogy egyértelműen a kezelések megkezdésétől jár a védelem. És amunkaidő-kedvezmény is a kezelésekre, ami fizetetlen, de legalább nem fogy a szabadság... A konkrét kezelésről ezesetben igazoást kell vinni és fizetés nélküli távollét jár érte.



A törvény elvi célja társadalmi szempontból a gyermekszületések számának emelése, egyéni szempontból azoknak a gyermeket vállaló személyeknek a támogatása, akik a fejlett orvostudomány segítségét veszik igénybe a gyermekvállalás elősegítése érdekében. Indokolt, hogy ne csupán a terhesség bekövetkeztétől, hanem az annak érdekében végrehajtott kezelések megkezdésétől illesse meg munkajogi védelem, illetve munkaidő-kedvezmény az érintett munkavállalókat.

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban Eütv.) 166.§-a tartalmazza az emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárások szakmai szabályait. A törvény e fogalom felhasználásával egészíti ki az Mt. felmondási védelemre vonatkozó szabályait, kimondva, hogy az ezzel összefüggő kezelés időtartama alatt a munkavállalónak felmondani nem lehet. Természetesen abban az esetben, amikor e kezelés orvosilag megállapított keresőképtelenséget eredményez (pl. kórházi bentfekvéssel jár) az erre vonatkozó védelmi szabályok érvényesülnek.

Indokolt az is, hogy a reprodukciós eljárásban való részvétellel összefüggő orvosi vizsgálat is az Mt. 107.§-a alapján a munkavégzési kötelezettség alól - fizetetlen, ám a munkáltató által kötelezően biztosítandó - mentesülés esetkörébe tartozzon. A felek együttműködési kötelezettségéből levezethetően a munkaidő-kedvezményben való részesülés feltétele a lombikbébi programban való részvétellel összefüggő orvosi vizsgálat igazolása a munkavállaló részéről. Azonban, tekintettel az ezzel összefüggő információ érzékeny voltára - a munkavállaló mérlegelési körébe tartozik, hogy a lombikbébi programban való részvételét a munkáltató tudomására hozza-e és igénybe veszi-e a munkaidő-kedvezményt, vagy a távollétet más módon, pl. szabadság kivételével oldja meg.

2010. júl. 7. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen az alapos válaszokat! Pont ezt a részt nem értem: "ezzel összefüggő kezelés időtartama alatt a munkavállalónak felmondani nem lehet". De a köztes 3 hónapban ugye egyáltalán nincs kezelés. Olyan orvosi igazolást kaptam, hogy ettôl eddig ilyen bevatkozás volt, valamint a legközelebbi beavatkozás szeptemberben várható majd. Na de mi van közte? Így is folyamatosnak számít a kezelés, ha nincs is kezelés?
2010. júl. 7. 19:17
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

Szia

Nekem is várni kellett egyszer 2 lombik között 2 hónapot. Én úgy bekkeltem ki, hogy kiírattam magam táppénzre a nőgyógyásszal.

Sok sikert

2010. júl. 7. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos nem vagy "védett"!Egészen friss tapaszatalatom van ez ügyben,egyik nagyon kedves kolléganőmet küldték el pár hete.Első beültetése nem sikerült,és a következőig a kezelőorvosa táppénzre írta.Következő sem sikerült,megint táppénzre vették.Így ment ez jó ideig,míg kimerítette a táppénzes keretét.És akkor a két beültetés között visza kellett jönnie dolgozni,és azonnal elküldték,pedig nem sokára megy a következőre megint.A törvény addig véd,amíg elkezded az aktuális kezelést,plusz a beültetés alatt,és utána ha táppénzen vagy.Nem úgy van sajnos,hogy egyszer elkezded,aztán amíg nem sikerül,esetleg évekig,addig védett vagy.Sajnálom a koléganőmet nagyon!Sajnos még nekem sincs gyermekem,40 évesen...De nem ez a téma itt most.
2010. júl. 7. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
63%

Az én véleményem szerint védett vagy a konkrét kezelések közt is, mert attól még folyik a kezelésed, hogy épp aznap nem kapsz szurit. Szóval két beültetés közt is.


A konkrét esetben, amit a válaszoló emlitett, ot tpedig a kolleganő abban h9bázott, hogy indok nélkül táppénzen tartatta magát. Ettől függetlenülén a helyében elmennéka munkaügyi biróságra, hiszen egyértelmű, hogy a kezelések miatt időkiesés miatt rúgták ki, tehát simán megnyeri a pert. De ott sem fogják piros ponttal értékelni, hogy a kezelések kedvéért hónapokig táppénzen volt... Mert ez meg a táppénzcsalás szélső határa, vagyis azon is egy kicsit túl...

Én abszolút korrekt főnökök mellett alig voltam táppénzen, gyakorlatilag csak a beültetések utáni hetekre, ha kiderült, hogy nem sikerült, már mentem is vissza dolgozni. A vizsgálatok, injekciók miatti hiányzást próbáltam minimumra csökkenteni.

Ez lett volna a kolleganő részéről is a korrekt hozzáálás, talán nem is akarták volna annyira kirúgni, ha ő korrekt lett volna. No, mindegy, menjen a biróságra bátran, nyerni fog.

2010. júl. 7. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

22:22-nek!

Te nagyon szerencsés vagy,a nagyon korrekt fönökeiddel!Én egy multi kereskedelmi egységről írtam,ahol bizony napi 14 órákat kell keményen dolgozni,és nagyon nehezeket emelni!És egyáltalán nem a korrektségükről híresek!Te örülj,hogy vissza tudtál menni dolgozni,de sokan sajnos nem,mert egész egyszerűen nem tudja a feladatát elvégezni,és ebben nem is partnerek a "főnökei".A perre pedig esélye nincs,már két munkaügyi jogász is vissza utasította.

2010. júl. 7. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
Ja,és azért "tartatta" magát táppénzen,mert itt pár napos táppénzt sem vesznek jó néven,nem hogy azokat a heteket,amíg arra vár hogy kiderüljön,sikerült e a beültetés!És még mielőtt jönne a következő kioktatás,sajnos a környékünkön akkora a munkanélküliség,hogy más munkahelyet sem tudott keresni,ahol "korrektség" van. A kérdezőnek azért sok sikert kívánok! És a részemről a téma lezárva!
2010. júl. 7. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Fúúú és mitől lettél ideges???


Az korrekt, hogy a beültetés után, amig ki nem derül, hogy sikerült-e, otthon marad, ez egyértelmű, én is leirtam, hogy otthon voltam addig.

Viszont amikor kiderült, hogy NEM sikerült a beültetés, akkor már nem korrekt otthon maradni és már nem probléma, ha emelgetni kell a mukahelyen. Az viszont igen, ha a következő beültetésig eltelő időt is otthon tölti (értelemszerűen indokolatlan táppénzen) valaki. Ha már kifutott az illető a táppénz keretből, akkor bizony HÓNAPOKIG nem járt be dolgozni. Ezt nem csak egy multi, hanem senki nem nézi jó szemmel és nem hiszi el senki, hogy a lombik miatt idokolt lenne otthon ülni HÓNAPOKIG. Mint ahogy valóban nem az...


Ennyi volt a véleményem és tényleg nem értem, ezen mi a felháboritó. De sebaj.

2010. júl. 7. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
Ne haragudj 23.28-as, de az utolsó válaszolónak van igaza. Egy munkahelyen sem néznék jó szemmel, ha valaki ezt csinálná. És szerintem is indokolatlan két kezelés között otthon maradni. Nem a beültetés utáni 2hétre gondolok, mert az természetes, de utána miért nem szabad emelgetni? És miért kaptad fel a vizet, szerintem korrektül válaszoltak Neked.
2010. júl. 8. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!