Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesgondozás » Tényleg nincs már kötelező...

Tényleg nincs már kötelező 12. heti vizsgálat, ahol megcsinálják a nyaki redő mérést a down szindróma kiszűrűsére?

Figyelt kérdés
A nőgyógyászom szerint nem támogatja az OEP. Ez tényleg így van? Mert csak fizetős helyeket ajánlott, ahol megcsinálják a kombinált tesztet.

2015. ápr. 16. 10:23
1 2
 1/15 kloetta ***** válasza:
Van!!!!
2015. ápr. 16. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 bithorlo ***** válasza:

Most változtattak sokmindenen terhesgondozás terén. Az eddig kötelező AFP vizsglat elavultság miatt megszűnt. Azt a 12. heti genetikai uh-val egybekötve csinálták. A kombináltat valóban nem támogatja az OEP! A genetikai uh megmaradt, ott nyakiredőt, combcsont hosszt, áramlást (doppler) és sok egyéb mást is néznek.

Gratulálok és jó babavárást!

(anya)

2015. ápr. 16. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

12. heti UH-ot az orvosodnak kell elvégeznie, vagy kötelessége elküldenie valakihez aki megnézni, tehát ilyet remélem nem mondott.

Az ingyenes AFP szűnt meg (végre).

Helyette van a fizetős kombinált teszt. Ha ezt kéred, kb. 10-30.e Ft közötti összegbe kerül (attól függően hol csináltatod, kapsz-e utána mappában képet, stb.) Ha ezt választod, akkor az orvosod nem feltétlenül fog 12. heti UH-ot készíteni, mivel ez a vizsgálat egy vérvételből és egy UH-ból áll.

2015. ápr. 16. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Az orvosom egyáltalán nem tett utalást arra, hogy megcsinálná ő is, fizetős kombinált tesztet ajánlgatott. Már a terhesgondozásért is sokat kér szerintem, igazán beleférhetne. Akkor ha bemegyek szakrendelésre kórházba, ott is megcsinálják?
2015. ápr. 16. 11:14
 5/15 anonim ***** válasza:
Én a körzeti nőgyógyászhoz járok, ő is végzi a terhesgondozást és küld UH-ra, nem említett semmilyen fizetős dolgot.
2015. ápr. 16. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Tegyuk tisztaba a dolgolat:12-13.heten van az elso genetikai ultrahang ami minden sztk-s rendeles reszet kepezi tehat ingyenes. Altalaban 4-5 hettel elore kell mar idopontot kerni. Nalunk ( bp 10.kerulet) a Bajcsy korhazban zajlik ez az ultrahang ugyan ugy mint a 18.heti genetikai (az a masodik genetikai uh es az is ingyenes sztk). De van olyan lehetoseg hogy az klletekes korhazban csinaltatsz kombinalt tesztet. Ez egy vervetelbol es egy ultrahangbol all. Ha ezt kedd nalunk 10500 ft de csak a vervetel ara merg ugye az uh reszet az sztk-ban kotelezoen ugyis ingyen csinaljak a 12.heten. de ha egy magan rendelobe/intezetbe mesz kombinalt tesztre pl G1 intezet budapesten ott kb 30.000 ft de abban egy uh es vervetel van benne viszont ugyanhgy elmehetsz emellett meg egy sztks 12.heti uh-ra is. ha nem kersz kombinalt tesztet akkor csak a 12.heti uh van sztk alapon.vervetel nincs. Azt hiszem eleg reszletesen leirtam. Mindenhol ingyenes a kotelezo 12. 18. 32. Es 36.heti uh.
2015. ápr. 16. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Kérdező: Igen, a Bajcsyban pl. 10.500.- A többi közkórházban is kb. ennyi az ára. A magán intézetekben 30 körül, de ott állítólag kapsz mappát képekkel és valószínűleg kicsit babamozis is.


5.: Hanyadik héten vagy? Ma már csak fizetős vizsgálat van az AFP helyett: Kombinált teszt, kvartett.

2015. ápr. 16. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Külföldön járok dokihoz, úgyhogy ezt a vizsgálatot otthon végeztettem el. (Békés megye)

SZTK-ba mentem, doki CLR-t mért, NT-t (nyakiredő) meg az orrcsont hosszát. Ezen kívül annyit mondott még, hogy a magzatvíz tiszta és hogy telítődik a baba hólyagja. Közösen megkerestük a végtagokat (ujjakat nem számoltunk), illetve annyit mondott, hogy korai még a nem megállapítása.


Megkérdezte, hogy szeretném-e a kombinált tesztet? Mondta, hogy nem kötelező, de ajánlott, az ára 10.500ft.

Kértem. Kb. 2 nap múlva elmentem vérvételre és rá egy hétre megkaptam az eredményt. Sms-ben kaptam egy kódot, azzal tudtam belépni egy netes oldalra. Egyértelmű volt minden. A down-kór kockázatát és az Edwards-kór kockázatot nézték, illetve van 3 adat (PAPP-A; Szabad β-hCG; Tarkóredő vastagsága)

2015. ápr. 16. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

A dokid vagy hülye, vagy hazudott.

A 6-os mindent leírt.

Annyit tennék hozzá, hogy genetikai ultrahangot nem akárki végezhet. Nekem nincs saját dokim, sztk-ba járok, ott 6 orvos van, közülük egy végezheti csak a vizsgálatot, neki van ilyen genetikai szonográfus vagy milyen papírja. Ezért kell általában jó előre időpontot kérni erre a vizsgálatra.

A kombinált teszt a mi sztk-nkban 8000 Ft-ba kerül, a Benczúr utcai Magzati Diagnosztikai Központ elemzi a vérmintát.


Tehát még egyszer:

- AFP támogatott volt, de eltörölték, viszont még akad itt a gyakorin egy-két kérdező, akit a dokija elküld erre a vérvételre, ennek ellenére is.

- Kötelező (hogy úgy mondjam, erősen ajánlott), ingyenes, TB-támogatott genetikai ultrahangok vannak a 12. és 18. héten. A 12. héten megnézik a nyaki redő (tarkóvizenyő) vastagságát és az orrcsont meglétét. Ebből a kettőből már lehet következtetni a Down-szindróma meglétére vagy meg nem létére. Néznek persze még alapdolgokat is (végtagok megléte, durva fejlődési rendellenességek). Jó előre kell időpontot kérni, meg beutalót szerezni rá. Sztk-ban ingyen megcsinálják, apa bent lehet, de készülj fel, hogy nem lesz 4D és kicsit futószalag-jellegű, de azért nagy élmény.

- Van a kombinált teszt, ami fizetős. Egy vérvétel, meg egy, a fentinél valamivel alaposabb ultrahang. Genetikai rendellenességet nagyobb eséllyel állapítanak meg vele. Ezt lehet magánban (G1, Istenhegyi) csináltatni, kb. 30 ezer forint, kapsz képet, miegymás.


Nálam úgy volt az sztk-ban, hogy terhesség megállapítása a 6. héten, aztán a 10. héten következő vizit, kezembe nyomták a kombinált tesztes csekket meg az ismertetőt, hogy olvassuk el, gondoljuk át, és ha kérjük a vizsgálatot, akkor arra már a befizetett csekk szelvényét hozzuk el. Egyúttal adtak időpontot a 12. heti normál genetikai, ingyenes ultrahangra. A 12. héten visszamentünk, visszaadtuk a csekket, nem csináltattunk kombinált tesztet, így csak sima uh volt, vérvétel semmi.


Nem tudom, hogy hányadik héten vagy, de szerezz beutalót és gyorsan kérj időpontot, volt egy ismerősöm, aki kényszerből csináltatott kombinált tesztet, mert lemaradt az ingyenes sztk-s vizsgálatról, nem kapott már időpontot.

2015. ápr. 16. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Akkor újabb tisztába tétel:

A kérdező kérdésére: A nyaki redő, vagyis a 12. heti UH NEM szűri a Down kórt. Ha rendben van a nyaki redő akkor is lehet beteg a gyerek és a nagy redő mellett is lehet egészséges (persze van ennek is egy határa).

Van 12. kötelező UH

Nincs: AFP

Van: fizetős kombinált teszt, négyes teszt és még drágább Nifti és Prena.

Genetikai UH végzéséről:

Genetikai UH-ot magán intézetekben egyre inkább szonográfusok veszik át. Nincs kifejezetten genetikai UH-os képzés, mivel nincs genetikai UH, ez a genetika ledegradálása lenne.

Az orvosok egy része nem szereti a 12. heti UH-ot elvégezni, ezért vagy mással csináltatják meg, vagy elküldik a kismamát a kombinált tesztre, vagy a genetikára „ahol úgyis megcsinálják” és ahol „jobb a készülék” és hasonlók.

Az az orvos meg aki csak egy helyet ajánl kombinált tesztre.. szerintem kombináljátok ki…

2015. ápr. 16. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!