Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Kismamák! Azokhoz szól a...

Kismamák! Azokhoz szól a kérdésem, akik progeszteronhiányban szenvedtek a terhesség elején. Hogyan derült ki? Mik voltak a tünetek? Esetleg volt olyan, hogy semmi tünete nem volt?

Figyelt kérdés

Köszönöm szépen előre is a segítséget.


Holnap megyek kontrollra, első ultrahangos vizsgálat, harmadik terhesség, két vetélés után. Külföldön élünk, nem akarok kisregényt írni, így csak azt írom, ami miatt aggódom. Sokat olvastam arról, hogy Magyarországon nagyon sok kismamának adják vetélés(ek) után a progeszteront, márcsak a biztonság kedvéért is - nyilvánvalóan nem mindig segít, hiszen nem mindig van hiány. Emiatt érdekel a téma. Itt sajnos mintha nem is létezne a dolog, a kismama csoportokban, ahol több ezer anyuka van, egyáltalán nem téma, nincsenek kérdések erről, mintha egy nem létező dolog lenne. A nőgyógyászom azt mondta nekem, hogy bár anno adtak progeszteront a kismamáknak, mára ez megszűnt, mivel klinikailag bizonyítottan nem segít. Illetve azt is, hogyha rendszeresen a menstruációm és nincs pecsételésem, akkor kizárt nincs a progeszteronhiány. Úgyhogy ennyit erről.


Akiknek sajnos kiderült, segítenének hogyan derült ki?



2021. nov. 22. 13:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Sehogy nem derül ki, mert itthon nem mérnek progeszteronszintet koraterhességben, csak felírják a progeszteront és vagy segít, vagy nem. (Jellemzően akkor szoktákl felírni, ha valakinek volt már vetélése, vagy pedig koraterhességben vérzése jelentkezik).

Szerintem nem nagyon találsz olyan embert, akinek ez bizonyított tény lenne (főleg, hogy a progeszteronszint nyilván ciklusonként változik, tehát attól, hogy neki korábban alacsonyat mértek, nem biztos, hogy a terhessége alatt is az volt).

2021. nov. 22. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Bár nekem hivatalosan, doki által nem lett megállapítva, de azért leírom a tapasztalatom.

A ciklusaim 28 és 32 nap között variáltak, olyan is volt, hogy 1 hónap kimaradt.

Aztán idővel beállt 31-32 napra.

Idén 2 alkalommal volt 1-2 napig pecsételő vérzésem középidőben, de mivel most ilyesmivel alig foglalkoznak az orvosok, "öngyógyításba" kezdtem. Net, kutatás: tipikus progeszteronhiányos tünetek.

El is kezdtem barátcserje cseppeket inni, hátha segít valamit alapon.

Közben azt is eldöntöttük, hogy elkezdünk próbálkozni, mert az idő szorít bennünket és ha tényleg gond van, derüljön ki.

Az első hónap után pozitív lett a teszt.

A 6. héten elkezdtem barnázni, épp másnapra volt időpontom a dokihoz. Meg voltam győződve róla, hogy akkor ez ennyi volt.

De másnap az ultrahangon mindent rendben találtak. Ekkor kaptam pótlást is, amit a 12. hét végéig kellett alkalmazni, majd fokozatosan leépíteni.

A vérzés 10 nap után megszűnt.

Tudtommal veszélyei is vannak a pótlásnak, elméletileg ezért nem is nagyon alkalmazzák feleslegesen. De engem meglep az, hogy ilyen tüneteknél még csak nem is tanácsolják a progihiány kivizsgálását...

2021. nov. 22. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Egyébként az orvosodnak igaza van, tanulmányok szerint még habitualis vetélés esetén sem javítja az élveszületési rátát a progeszteronpótlás. De Magyarországon az orvosok úgy vannak vele, hogy inkább adják, mert ha nem adja és elvetél a terhes, akkor ő lesz a hülye, ezt meg nem merik bevállalni.

Egyébként egyszer láttam egy előadást erről a témáról. Abban bemutattak egy vizsgálatot, hogy mekkora koraterhességi progezsteronszintnél mi volt a terhesség kimenetele. Ott azt találták, hogy 15 ng/ml alatt jelentősen nő a rizikó.

2021. nov. 22. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Végeztem, pecsételős volt, de elmentem orvoshoz. Ő írt fel pótlást.
2021. nov. 22. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Én nézettem pozitív teszt után hcg-t és progeszteront is, mivel ir vagyok és a 21. napi hormonvizsgalaton alacsony volt az értéke. Endokrinológus írt fel később pótlást, az alsó érték alatt voltam. Tünetem viszont semmi.
2021. nov. 22. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.


Én is rengeteg kutatást átolvastam már. De mivel úgysem adnak progeszteront (amit az elején persze nem tudtam), feleslegesen böngészem. Meg ugye eleve rengeteg kutatás van, amit nem vesznek figyelembe, nem változik kórházi protokoll minden egyes kutatás után.


Nekem egyik terhesség alatt sem volt semmilyen pecsételésem, vérzésem. Az első elhalt volt, 8+ hetesen, az első UH-on derült ki. Semmilyen jele nem volt, a terhes tünetek (amik erősek voltak) is megvoltak még. Sőt, a vetélés is váratott magára, a testem sokáig fent tartotta a terhességi állapotot. A másodiknál sem volt semmilyen vérzés, pecsételés, terhes tünetek sem, kivéve a mellfeszülést. Az első ultrahangon (7+hetesen) minden a legnagyobb rendben volt, szívhang, méret tökéletes, rá két napra ici-pici rózsaszín folyás, ami már a beindult vetélést jelezte.


Úgyhogy a remény maradt.

2021. nov. 22. 15:09
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Progeszteronhiány esetén jellemzően nem 7 meg 8 hetes, addig normálisan fejlődő terhességek mennek el...

Inkább a biokémiai terhesség vagy a nagyon korai spontán vetélés a jellemző.


Ki lettél vizsgálva?

2021. nov. 22. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
#7 Genetika és véralvadást néztek - erre a kettőre van lehetőség. Illetve hormonpanelt. Ott kiderült (amit már sejtettem a tünetekből), hogy PM alulműködő vagyok, ami kezelve lett, megvártuk a megfelelő értéket, hogy újra kezdhessük a próbálkozást. Illetve a prolaktinom magas, de emellett sikerült teherbe esnem hamar (elvileg ugye akadályozhatja). Ezt is kezeltük, de csak addig szabad szedni a gyógyszert, míg a baba össze nem jön, terhesen tilos. Így 3 hét után abbahagytam. Illetve csináltam ilyen általános vérvizsgálatot, de mint írtam ír, csak a pajzsmirigy+prolaktin volt kiugró érték. Fogalmam sincs, hogy tényleg a PM okozta tényleges, vagy egy teljesen más probléma. Azt se tudnám hová induljak, ha esetleg újra megtörténik a baj.
2021. nov. 22. 15:58
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Kiderült a probléma, kezelve lett. Szerintem inkább ahelyett, hogy a netet bújod és idegesíted magad, kicsit pozitívan próbálj meg hozzáállni a jelenlegi terhességhez.
2021. nov. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nekem alap pcos+ir mellett első terhességemnél elkezdtem vérezni, erre kaptam es szedtem a 13.hétig progeszteront.

Harmadiknál már nem kellett.

2021. nov. 22. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!