Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Most akkor hogy van ez a...

Most akkor hogy van ez a folsav-szedéssel, összezavarodtam?

Figyelt kérdés

Két orvos is mást mondott nekem. Már a 30. hétben járok és az egyik orvos azt mondta, hogy szedjek napi 4 gm folsavat az első 3 hónapban, amit meg is tettem. Utána már csak a terhesvitamint szedtem, így az abban lévő folsav mennyiség jutott a szervezetembe csak. Ma voltam egy másik orvosnál aki meg lecseszett, hogy felelőtlen vagyok hogy nem szedem továbbra sem a folsavat pluszban. Azt is hallottam már, hogy az első három hónap az amikor a leginkább szükséges amikor kialakul a velőcső amiből az idegrendszer lesz. Most mennyire kell aggódnom? Egyébként az első két ultrahangos felvételen rendben volt minden.

Elkezdjem megint szedni a folsavat külön a terhesvitamin mellé? Nektek mit mondott az orvosotok?



2018. szept. 20. 14:10
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Most nem értem hogy a 30. Hétben ez hogy jött


De nézd meg a terhesvitaminban mennyi folsav van



Ha baj lenne az már kiderült volna


Szedj nyugodtan folsavat ártani nem árt, de kell lennie a terhesvitaminban is

2018. szept. 20. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
52%
Terhességekre készülve 1,5 mg (fél szem) folsavat szedtem, pozitív teszteknél azonnal Gravidára váltottam, amiben 0,8 mg van, mint a legtöbb terhesvitaminban. Ez elegendő mennyiség. Három gyerekem van, ebből egy ikerpár, szóval az ikreknek kettejükre is elég volt a terhesvitaminban lévő mennyiség. Semennyire ne aggódj, hülyeséget mondtak.
2018. szept. 20. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Úgy jött, hogy a 30. hétben egy másik orvost kaptam, mert akihez járok az szabin van egy ideig. Az első orvos is és a második orvos is mást mondott.
2018. szept. 20. 14:26
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha nincs kifejezetten folsavhiany, vagy felszivodasi uavar, akkor eleg az, ami a terhesvitaminban van.

Amugy a 4 mg igen nagy dozis, teljesen szuksegtelen volt az is, 0,8-1mg koruli napi adaggal epo eleg az elso trimeszterben is. 3-4 mh-okat alapvetoen azoknak kellene szedniuk, akiknek kifejezetten hiany van es potolni kell, allitolag a tulzasba vitt adagolas sem valami jo egeszseges kismamanal.


De nem csak az elso teimeszterben van jelentosege, a masodikban es a harmadikban is, foleg a kismama szempontjabol, mert a folsav, vas es B12 nagyon fontos a verkepzesben, a verszegenyseg pedig eleg gyakori a terhesseg vegen, szules utan.

De akkor is eleg az, ami alap terhesvitaminban benne van (altalaban 0,8mg).

2018. szept. 20. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
52%
Sosem szedtem folsavat plusszba csak a terhesvitamint.
2018. szept. 20. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, megnyugodtam kicsit.
2018. szept. 20. 16:16
 7/8 anonim ***** válasza:
52%

Vérképed rendbeb van, kisbaba rendben van, ne izgasd magad :)


Igaz, az orvos szavára hallgatni kell, de ha nincs panasz akkor mit kell a kismamákat paráztatni? Sose értettem...

2018. szept. 20. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Ignis Subdialis ***** válasza:
53%

Napi 3-6 mg folsavat ajánlanak a babatervezési időszaktól a 12. hétig (ami kb. 2,5 hónap) a velőcsőzáródási rendellenesség megelőzésére a magzatban. Ez nem a kismama szükséglete tehát, hanem egy magzati rendellenesség kockázatának a csökkentésére kell. Tehát tök jó, hogy az első 3 hónapban szedted ezt az emelt mennyiségű folsavat. (Reméljük, hogy közben laborvizsgálat során legalább egyszer ellenőrizték a szérum folsav értéket a véredben, mert ebből látszik, hogy jól lebontja-e a szervezeted a B9-vitamint. Ugyanis ha nem bontja le jól, akkor folsav helyett folát szedését javasolják, ami már a lebontott forma.)

Tehát innentől a dolog kipipálva, hiszen az a bizonyos gerincfejlődési szakasz lezajlik kb. az 5. hétig, így a 3. hónap után már erre nem kell gyúrni az extra adag folsavval. Innentől elég az, ami Neked, mint várandós nőnek szükséges: ez 1 mg alatti mennyiség.

Mivel ez is egy B-vitamin, vízoldékony, tehát a fölösleg könnyen ürül a szervezetből. Egyébként sok alapélelmiszer is tartalmazza, úgyhogy nem kell félned attól, hogy esetleg kóros hiány alakulna ki.

Ami a magzatfejlődési rendellenességre szedett vagy nem szedett folsavat illeti, az hogy a gyerek egészségesen született, nem jelenti azt, hogy fölösleges volt vagy lett volna extra folsavat szedni. Nyilván nem minden folsavat nem szedő anyuka gyerekében alakul ki ez a rendellenesség, az esélye kb. 0,1-0,4%, azaz 1000 magzatra 1-4 előfordulás jut. (Amennyiben a családban előfordult már ilyen, akkor az esélye megtízszereződik, akár 4-5% is lehet.) Ez lehet, hogy így sem tűnik soknak, de ha van egy bonyolultnak nem nevezhető kivédési módja, akkor miért ne tegyen azért az ember, hogy ne nála szülessen meg az az ezerből egy kivétel, nem?

2018. szept. 26. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!