Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Nem túl sok ez a vitamin...

Nem túl sok ez a vitamin mennyiség?

Figyelt kérdés

24. hós kismama vagyok, ezidáig ezeket a vitaminokat szedtem az orvos javaslatára:


Neo-Ferro-Folgamma 114 mg (1x2)

D3 3000 NE (1x1)

Folsav 3 mg (1x1)

Calcium 500 mg (2 naponta 1)

Omega-3 1200 mg + E-vitamin (1x1)

Pro+femina (volt egy kis bakterilási ferzősésem ami már elmúlt, de azt mondta, nyugodtan szedhetem tovább)

Aspirin Protect 100 mg (1x1)


Ezeken felül azt mondta, hogy már nyugodtan elkezdhetek szedni terhes vitamint is. TÖbbször is visszakérdeztem, hogy nem lesz-e gond abból, ha ennyi mindent szedek, de állítása szerint nem.

Egyébként a Maternát ajánlotta.



2018. okt. 15. 09:54
 1/10 anonim ***** válasza:
Ez mindegyik más, úgyhogy egyféléből szerintem nem sok, a kalcium talán még kevés is. Egyedül talán az E-vitamint tartom kérdésesnek laikusként, megoszlik róla az internet véleménye.
2018. okt. 15. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Szerintem (nem vagyok szakértő): a vas maradhat, fontos terhesség alatt.

D3: ha a terhesvitaminban is van, akkor nem kell szedni.

Folsav: ilyenkor már nem szedném, a terhesség elején fontos.

A feminás gyógyszert nem ismerem

Asp. pedig ha indokolt akkor szedném.

Szóval én nem szednék ennyit, túl sok, árban is.

Calcium: maradhat

Omega, E vitamin: nem hinném, hogy árt, de nem fontos.

2018. okt. 15. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Nem, sőt.

Ezek azok, melyekből rendes adagot a terhesvitaminok nem tartalmaznak.

Jó, hogy ilyen gondos orvosod van.

2018. okt. 15. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
90%

2

NINCS olyan terhesvitamin, amiben elegendő mennyiségű D3 van. A világon egyikben sincs.

2018. okt. 15. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Talán a vas. Nem feltétlenül kell napi 2, nem tudod ugy se felhasználni. Konkrét anaemiás betegek se biztos, hogy szednek ennyit
2018. okt. 15. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
63%

Az aspirin perotect miatt sejthető, hogy nem vagy egyszerű kismama. Hiszen azt nem kell mindenkinek szedni és nem is vitamin, hanem ez egy véralvadásgátló.


A dokid valószínűleg csak nagyon próbál rád ill. rátok vigyázni. És ha nem bízol benne, hanem inkább laikusoktól vársz feloldozást, azért, hogy elhagyhass néhány bogyót, akkor inkább keress más szülészt.


Az én dokim egyébként egyáltalán nem híve a vitaminoknak, az első trimesztert kivéve. Természetesen nem tiltja, de sokkal inkább arra ösztönzi az egyébként egészséges kismamákat, hogy változatosan étkezzenek. Ő egyedül a D vitaminra hívja fel mindig a figyelmet, mivel, ahogy már más is írta, abból kb nem tudsz eleget szedni. A vitaminokat elég nehéz túladagolni, ugyanis a felesleg a vizelettel távozik. Ettől még persze túl lehet adagolni, de nagyon nem egyszerű!

2018. okt. 15. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
35%
Igen, csak a D-vitamin zsírban oldódó. Azt túl lehet adagolni
2018. okt. 16. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat.
2018. okt. 16. 09:35
 9/10 Ignis Subdialis ***** válasza:

Azért az, hogy egy vitamin "zsírban oldódó" nem jelenti egyúttal, hogy a túladagolás veszélye fenyeget. Ez függ attól, hogy többre-kevesebbre van szükségünk belőle, fennáll-e hiány vagy van-e olyan sajátossága a szervezetnek, ami miatt nem képes megfelelően hasznosítani, bevihető-e táplálékkal vagy nem stb.


Pl. A-vitaminból kevesebbre van szükség, táplálékkal is bevisszük és a multivitaminokban általában túl sok van, ismertek is túladagolásos esetek.


D-vitamint nem igazán viszünk be táplálékkal, jellemzően ezen az égövön nem vagyunk úgy kitéve napsugárzásnak, illetve az életünk >90%-át épületekben töltjük [1], így ősztől jellemzően D-vitamin-hiányunk alakul ki. Ráadásul nincs szakmai konszenzus az ajánlott napi D-vitamin bevitelt illetően! Egy elavult értéket használunk, amit már rég meghaladott a tudomány, 10 éve már 10.000 NE/nap irányértékekről beszéltek [2]; vagy ahogy egy 2004-es tanulmány címe is sejteti: "Miként lehetséges, hogy az optimális D-vitamin bevitel valószínűleg jóval magasabb, mint a felnőtteknek hivatalosan ajánlott mennyiség?" [3]

Úgyhogy no para, D-vitaminnál toxikusnak a napi szinten 50.000 NE mennyiségben rendszeresen (tehát nem csak párszor) bevitt vitamint ítélik. Ennek első mellékhatása is akkor jelentkezik, ha az illető kalciumban gazdag étrenden él (pl. tejtermékek). Mint ismert, a D-vitamin segíti a kalcium felvételét, ezért kalciumban gazdag étkezésnél nagyon megemeli a vér kalcium- és foszfátszintjét. [4]


De nézzük a szereidet:

Neo-Ferro-Folgamma - ezt orvos írta fel Neked, következésképpen valószínűleg vashiányos vagy és indokoltan szeded. A vas egy kényes jószág, még a jól felszívódó vegyületekből is alig szívódik fel (max. 20%) és a vas-szulfát nem egy jól felszívódó vegyület... Ráadásul egy csomó más anyag akadályozza a felszívódását (mondjuk a vas is akadályozza másokét). Érdekes, hogy nem szedsz vele C-vitamint, mert az meg segítené a vas hasznosulását. Szóval ez így önmagában nem sok és indokolt is, csak ha az ember vasat szed, akkor nagyon meg kell nézni, hogy milyen napszakban, milyen egyéb készítmények és ételek között szedi be, mert könnyen kárba megy az egész.


D3 - ez a fentiek értelmében teljesen megfelelő mennyiség, még egészséges emberek esetében is nyugodtan mehet napi rendszerességgel akár még nyáron is, nem csak ősztől tavaszig. Várandósság esetén viszont különösen mehet ennyi.


Folsav 3 mg, plusz még napi 2×0.8 mg a vaskészítményből, azaz összesen 4.6 mg. Ez fölösleges a 24. héten. Az a plusz 3-6 mg, amit a várandósság első 12 hetében szedetnek, egy gerincfejlődési rendellenességet hivatott megelőzni a magzatban. Ez a fejlődési szakasz kb. az 5. hét táján lezajlik, de azért kell a ráhagyás, hogy biztosan megtörténjen. Na de a 24. héten? Nyugodtan elhagyhatod ezt a plusz 3 mg folsavat, más készítményekkel úgyis beviszed a saját szükségletedet.


Kalcium 500 mg - ezt nem tudom minek szeded, persze ha orvos ajánlotta, reméljük megvolt rá az oka. Ennyi eleve nem számít soknak, ha meg a hordozóvegyülete kalcium-karbonát (mészkő) vagy dikalcium-foszfát, akkor nem is szívódik fel jól. A kalcium-citrát egy jól felszívódó alternatíva, ha tényleg szükséged van a kalciumra és a D-vitaminnal egy időben érdemes szedni a fent vázolt okból.


Omega-3 + E-vitamin - ez nem karambolozik semmivel. Annyi csak, hogy mostanában pedzegetik, hogy talán nem is annyira hasznos, mint gondolták [5], illetve korábban is voltak minőségi kételyek az alapanyag származását, előfeldolgozását illetően. A felsorolt koktélból azonban látszik, hogy kiemelten kezelik a szíved egészségét... Továbbá az E-vitamin esetében ideálisabb, ha nem csak alfa-tokoferol, hanem egyéb tokoferolok is találhatók a készítményben. Nem tudom, milyen a Tied.


Pro+femina - probiotikum sem karambolozik semmivel, cserébe hasznos lehet egészséges szervezet esetén is.


A.Protect - ezt hamarosan abba kell hagyni. Nem kölcsönhatás miatt, hanem csak mert nem szabad szedni a várandósság utolsó harmadában - lásd betegtájékoztató.


Materna multivitamin - az fix, hogy az ásványi anyagok többsége nem fog hasznosulni belőle (hasonlóan a többi multihoz). Cink, szelén, magnézium és kalcium csak átmegy rajtad - rosszul felszívódó vegyületekben vannak és amúgy többen is akadályozzák a másik felszívódását - híres páros ebből a kalcium-magnézium.


Ezen felül én még C-vitamint javasolnék mint az E/D-vitaminok és a vas felszívódásának támogatóját.


Hivatkozások:

[1] [link]

[2] [link]

[3] [link]

[4] [link]

[5] [link]

2018. okt. 16. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

7

Túl. Százezeres nagyságrendben.


A Magyar Orvosi Kamara ajánlása szerint egy nem terhes, átlagos felnőttnek a napi ajánlott mennyisége novembertől áprilisig: 4000 NE naponta.


Ennek megfelelően az orvosa által ajánlott mennyiség nagyon nem sok.

2018. okt. 16. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!