Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » IR, terhességi diabétesz....

IR, terhességi diabétesz. Mennyire veszélyes? A diétának mennyi "értelme" van? (hosszú kifejtés)

Figyelt kérdés

Őszinte véleményeket szeretnék (itt megkapom, az tuti). Tényleg lehet, hogy én akarok magamnak nagyon bizonyítani valamit, vagy csak nyavalygok és nincs rá okom, ebben az esetben mondjátok meg, de érdekelnek a vélemények…

Az én sztorim:

Egy 8 hetes vetélésem és műtéti befejezés után mentem kivizsgálásra, inzulinrezisztencia, diéta, testmozgás, gyógyszer. Mondták, hogy ettől majd lesznek peteéréseim! Erre mondtam, hogy már most is vannak, a nőgyógyászati vizsgálatok igazolják. Na mindegy. Egyetlen nőgyógy. problémám a hosszú és kusza ciklusaim, ezt egyébként nem sikerült rendbe raknia a diétának egy év alatt. Az egyetlen, amit elértem a diétával, hogy több, mint 10 kilót fogytam. Brutálisan betartottam mindent, csak a teherbeesésem környékén „bűnöztem” párszor (milyen érdekes, hogy pont akkor sikerült…), egyébként gyakorlatilag cukor és fehérliszt mentesen tartottam egy évig, igaz, néha kevesebbet is ettem a megengedettnél, a kisétkezések néha elmaradtak. De nem bűnöztem. Holott kb. mindenki ezzel a betegséggel rengeteget szokott. Még itt a gyk.-n is folyton ilyen kommenteket látni.

Amikor teherbe estem vissza is mentem a dietetikushoz, akivel átbeszéltük, hogy bizony nem szabad kimaradni étkezésnek, és egyem meg a napi szükségletet, ezért elkezdtem így étkezni, többet enni, de továbbra is szigorúan betartva, hogy mit lehet és mit nem. 12.hét környékén a gyógyszert is el kellett hagynom. A baba tökéletesen fejlődött (a 14.héten láttuk utoljára UH-n).

A 15.héten csináltattak velem 75gr 120perces cukorterhelést, ami 10 fölötti értéket hozott. Most be vagyok paráztatva, hogy nagyon rossz, azonnal minden étkezés előtt-után mérni a vércukrot, és figyeljek oda az evésre, mert 1.csökkenteni kell az adagot, ha ilyen magas a cukor, 2.látszik valamelyik laboreredményemen, hogy gyakorlatilag éhezem, szóval egyek többet. Na most az egyek többet, de egyek kevesebbet, azt így hogy? Mitől éheznék, amikor betartom az előírtakat? Két hetem van rá, hogy jó eredményeket produkáljak, ha nem megy, jön az inzulin. Nyilván visszamegyek pár nap múlva a dietetikushoz és átbeszéljük az étrendemet, hogy azzal „csinálok-e valamit rosszul” (egy éve csinálom így, eddig nem volt bajuk az eredményekkel).

Labilis idegzetű terhesként ezzel nekem az a bajom, hogy miért kell ilyen stresszben élnem? Más kismama jókat eszik, simogatja a pocakját és tojik a világra, én meg szurkálom az ujjam és remegek a jó eredményért, az étkezésekhez van kötve az életem, amiken meg görcsölhetek, hogy mi a fenét főzzek, és hogy vajon az az egy szem cukormentes tk. keksz megdobja a cukromat? (Mert ilyenekben láttak kivetnivalót a cukornaplómban, hogy hát igen, azt a kekszet már nem kellett volna megennem, hiába úgy jön ki a szénhidrátmennyiség, sajnos nem fér bele… ilyeneket honnan kéne tudnom?) Úgyhogy stresszelek hogy mit eszem, meg mit nem eszem, meg bűntudatom van hogy állításuk szerint „éheznék”, de ugyanakkor meg felmegy a cukrom 7 körüli értékre, amitől megint kivagyok… És nem tudom összekötni, hogy mikor milyen ételektől, néha ugyanaz a kaja tök jó eredményt hoz, néha 7 körülit. Egyszerűen nem tudok kiigazodni. És érdekes, a gyümölcs és a tejtermékek sosem dobják meg a cukromat, pedig hát…

Mindeközben egy dekát nem híztam, undorítóan le vagyok fogyva, az arcom beesett, mindenki meg is jegyzi. Folyamatosan beteg vagyok, amióta teherbe estem, minden nyavalyát elkapok. Így kell éreznie magát egy kismamának? Állandó stresszben és bűntudatban, hogy eggyel több kekszet evett meg (holott az járna a szénhidrátszámlálás szerint)? Értem én, hogy egészségügyi vonzata van a rossz cukoreredménynek, de pontosan mikortól és mennyire rossz a rossz? És megéri felidegelni minket miatta ennyire?

Ha meg a terhesség miatt romlik ez a dolog, és diéta mellett is romlik, akkor meg nem mindegy, hogy piszkálnak-e vele hogy mit eszem? Akkor így is, úgy is inzulinra raknak majd, nem mindegy mit görcsölök össze-vissza hetekig, hogy jó eredményeket hozzak? És igen, nem szeretném az inzulint, tudom hogy sok kismama inzulinos lesz a terhesség végére- de nálam messze még a vége, jelenleg a 18.héttől már akarnak beállítani. Tehát nem csak „kibírom még ezt a pár hónapot”, hanem több mint a terhesség felét kell végigszurkálnom…

És most általánosságban: nem vagyok teljesen meggyőzve ezzel a betegséggel kapcsolatban, a kezelésével kapcsolatban meg pláne nem, hogy nem egy baromi jó üzleti fogás ez az egész. Csak óvatosan jegyzem meg, nem állítom ezt, nem is vagyok az a típus, aki mindenhol az összeesküvést keresi, meg oltásellenes, de egy kicsit fura nekem ez az egész. És igen, fontos az egészséges étkezés, és sajnos sok szemetet árulnak a boltban, de azért szerintem ez a diéta átesik egy kicsit a ló túloldalára azzal, hogy gyakorlatilag alig van lehetőséged a boltban vásárolni, a zöldségen, húson és tejterméken kívül maximum 1-2 dolgot tudsz még hazavinni, ami éppen az adott boltban kapható és „szabad”. Amik nyilván a legdrágább termékek. Ezen kívül meg állj egész nap a konyhában, süss és főzz. Amit nyilván valaki szeret, én rühellem. Pedig a diéta elején-közepén végig lelkes voltam, eleinte szerettem az ételeket, az életmódot, de főleg amióta terhes vagyok egyszerűen kínzás végigmennem egy szupermarketben, mert mindenre kívánós vagyok, és mindent szeretnék enni- de nem lehet. Egy csomó diétás kajától meg (kuszkusz, árpagyöngy, köles) kiver a víz és rosszul vagyok még a látványától is… nem könnyíti meg a dolgot.

Voltak olyan elvárásaim is, hogy ha egy évig diétázom (és mozgok), akkor beáll a ciklusom kevesebb napra, nem állt be. A másik reményem az volt, hogyha már nem állt be, akkor legalább biztos megelőzöm majd a terhességi diabéteszt. Na, hát ennyit erről. Mi értelme volt? Még rosszabbak most az eredményeim, mint amivel nekiindultam egy éve. És miért? Van magyarázat? Én rontottam el? Nem én rontottam el? A lényeg hogy menjek vissza jó sokszor sok pénzért a dietetikushoz, az endokrinológushoz, a laborvizsgálatokra, lehetőleg minél többször. Tök mindegy, ha nem hoz javulást semmi. Kíváncsi lennék oep-en, kórházakban ezt mennyire veszik komolyan.

Nem akarok hisztizni, bár biztos van most benne egy kalappal. Gyűlölöm, hogy egy vetélés után, eleve idegesen nem élvezhetem a jelenlegi terhességemet. Csak kíváncsi lennék, hogy más mit gondol ezekről.


2018. nov. 28. 09:13
 1/9 anonim ***** válasza:
88%

Hát figyelj! A terhességi cukor hormonális eredetű, ezért van az, hogy az is cukros lehet, akinek semmi gondja nem volt a cukrával vagy az inzulinjával. Nekem is volt mindkét terhességemnél, ami szülés után el is múlt. A diéta a legfontosabb, inzulin mellett is tartani kell.

Hogy milyen gondokat okozhat? Lehet, hogy semmit, de okozhat méhen belüli retardációt, korai lepénymeszesedést, magzati elhalálozást is.

Túl vagyok én is egy korai és egy középidős vetélésen, ami okán természetes, hogy az ember végigfeszüli a terhességet, erre meg a cukor csak hab a tortán.

De szerintem egy jó diabetológus kellene, aki kifejezetten kismamákkal foglalkozik.

Oda kell figyelni, hogy mikor mit eszel és mennyit, nem lehetetlen küldetés, nagyon sokaknak sikerült már. És tudom, hogy nehéz, a család meg csak pluszban nehezíti, de a babádért teszed.

Fel a fejjel és kitartást!

2018. nov. 28. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Azt csinálsz, amit akar, senki nem kényszerít semmire.
2018. nov. 28. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Csak arra reagálnék, hogy "Na most az egyek többet, de egyek kevesebbet, azt így hogy": Egyél több kalóriát (fehérje, rostok, zsírok, zöldségfélék), de kevesebb direkt szénhidrátot (cukor, keményítö, liszt, kenyér, tészta, rizs), akkor az "éhezés" megszünik, mert az föleg tápanyag és kalóriahiány, illetve a túl sok cukor probléma is megoldódik, mert nem azt fogyasztasz, ami rosszat tesz.


Emellett az, hogy eddig nem volt nagyobb probléma, most meg van, annak a hormonváltozások az okai, hiába volt a terhesség elött rendben, most változik a szervezeted és a szervezet igényei is.

2018. nov. 28. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

3:

Igen, én is így gondolnám logikusnak, de nem ezt mondták. Fogyasszak több szénhidrátot, mert nem eszem elég szénhidrátot. De közben 180 ch-ról levette 160 ch-ra az adagot:) Azt mondta a 160-at "biztosra egyem meg". De eddig néha-néha 10-20 ch kimaradással megettem a 180-at is, tehát nem értem az egészet.

2018. nov. 28. 10:22
 5/9 anonim ***** válasza:

Mindenkinek vannak mélypontjai, szerintem a tiéd most jött el. :)

Van akinél gondot okoz a kezeletlen cukor és van akinél nem. Te tudod, hogy neked mennyire lenne tiszta a lelkiismereted, ha a babáddal gond lenne.

Ha nagyon nem bírod, akkor "vétkezz", de egyébként meg egy csomó olyan termék van, ami még belefér a diétába, ha nem vagy túl szigorú és a cukrod se emeli meg (diabetikus sütik, update túrórudi, update puding, stb)

Szerintem lehet változatosan étkezni diéta alatt is, főleg ha mindent el bír a szervezeted. Nekem pl se a bolti felvágottat se a gyümölcsöket nem tolerálja a cukrom,így azért már egy kicsit bonyolultabb.

Egyél több nem számolóst, igyál rengeteg vizet (attól is lehet keton a vizeletedben), ha meg nem jók az értékeid, akkor úgyis inzulin lesz... Ez ellen nem tudsz mit tenni, ilyen a hormonok játéka.

Nekem is voltak kiakadásaim, hogy miért pont én, meg más kismama élvezi a terhességet, nekem meg diétázni kell. Csak ilyenkor mindig elfelejtjük, hogy a másik oldalról más kismama végig kórházban van, aggódik hogy ne szüljön korán vagy egészséges legyen a babája, nekünk meg szerencsére "csak" ez jutott.

Kitartást és fél a fejjel! Lesz ez még jobb és könnyebb is!

2018. nov. 28. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ és a bátorítást! :) Már le is nyugodtam egy picit.

Igen, igazad van, más terhességekben meg más problémák jönnek elő.


Az update túrórudi nagyon jó egyébként, uzsonnára megfelelő és jó ha nincs időm a konyhában pepecselni :) Sajnos még mindig úgy érzem nem sok készkaja jó nekünk, dehát ez van, ez a pár dolog tényleg van.


Egyébként nem mutatott ketont a vizeletemben a labor! Negatív lett.

2018. nov. 28. 13:31
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha nincs keton a vizeletedben, akkor elég ch-t eszel és nem azért éhezik a szervezeted. Ilyen esetben feküdj rá a nem számolós zöldségekre, tejtermékre és változatosan egyél gyümölcsöt.

Megértelek, mert én se szeretek főzni + kiakaszt, hogy nem tudok egy rendeset kajálni étteremben, de ez egy ilyen időszak. (én már ölni tudnék egy klasszikus hamburgerért, ami tocsog a zsírban és szénhidrátban :D)

Kibírjuk és majd a baba mindenért kárpótol!

2018. nov. 28. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Tudom mit élsz át. Nálam csak az utolsó 2 hónap telt diétával, de az első hónap után totál kilészültem én is. 180gr chval kezdtem,200 gr-ig kellett emelni, mert nagyon fogytam. Közben a cukrom se állt be, egyik nap 7db korpovit keksztől 7 alatt volt, másik nap meg 8. Hétről hétre rosszabbodott a cukrom, ami az orvosom szerint igy szokott lenni a terhesség előrehaladtával.Azt se tudtam már mit egyek, vagy mit ne. Mindentől amit ehettem undorodtam már. Következő hónapban elkezdtük az inzulint, ami komolyan mondom megváltás volt. Pár hét alatt beállitottuk az inzulint,igy 7 alatt maradtak az értékeim, tartottam a diétát, nyugodtan ehettem, nem aggódtam agyon magam amiatt hogy baja lesz a babának. Napi 3 szúrås, nem nagy dolog, emiatt ne aggódj. Szülés után egyből elhagyhattam az inzulint, 2 hét telt el azóta, 7 alatti a cukrom, de azért még picit odafigyelek hogy ne egyek össze minden cukros dolgot. Kitartást!
2018. nov. 28. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!


Sikerült már kissé lehiggadnom. Méregetek, és sajnos néha magas a cukrom, függetlenül az ételtől is (egyik nap még ugyanattól alig emelkedik, másnap ugyanattól 7 fölötti érték...)

Úgyhogy lehet, hogy inzulin lesz a vége, de sebaj...Nem a világ vége :) És remélhetőleg egészséges babám lesz :)

2018. nov. 29. 16:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!