Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Van itt valaki, akinek tromboc...

Van itt valaki, akinek trombocitopéniája (ITP) van és közben terhes lett vagy gyereke született?

Figyelt kérdés

Olyanok tapasztalataira (esetleg megnyugtatására) volna szükségem, akik hasonló cipőben járnak/jártak.


Sajnos már 15 éve ITP-m van, amivel egy ideig komolyabb baj nem volt, sokáig orvoshoz sem jártam. Aztán terhes lettem, a 15. héten jutottam el hematológushoz, aki akkor azt mondta, előbb vagy utóbb szteroidot kell szednem, és biztos, hogy a cukrommal is baj lesz. Azóta hetente járnom kell kontrollra. Akkor 62 ezer volt a vérlemezkeszámom (előtte nem sokkal 70), következő héten 61, majd 60, 55, 55, és ekkor kaptam napi 16mg Medrolt, ami a következő hétre fel is vitte 67 ezerre. Közben az orvos javaslatára szedni kell vasat, folsavat és eddig négyszer kaptam B12 injekciót (szedek még Gravidát is, de azt nem ő adta...), plusz Apo-Famotidint is a Medrol miatt. Úgy tűnt, a Medrol segít, de ma (22 hetes vagyok) 41 ezer volt csak a vérlemezkeszámom! Megemelte 64 mg-re a Medrolt, a vércukrot ellenőrizgetni kell...


Eddig is féltem, de ma nagyon megijedtem, amikor megláttam az eredményt. Kíváncsi vagyok, másnál mi volt a helyzet, volt-e esetleg valami komplikáció a terhesség vagy a szülés/császármetszés alatt, esetleg utána, lett-e bármi baja a babának, hány hetesen született a baba, mekkora volt (azt olvastam, Medrol szedése miatt kisebb súly előfordulhat), a szteroid miatt mennyi plusz kiló ment fel/vércukor szint és vérnyomás mennyire lett rosszabb? Szülés előtt mennyivel kellett kórházba menni, meddig kellett ott lenni, és milyen óvintézkedéseket végeztek el a szülés előtt, hogy ne legyen baj? Meg akármi, ami fontos.


Én sajnos így is túlsúlyos vagyok, ami nagyrészt korábbi szteroid szedésnek köszönhető, korábban magas vérnyomással is kezeltek, bár most nincs probléma vele, és úgy tíz éve volt baj a cukrommal (nem lettem cukros, csak mondták, ha nem akarok az lenni, akkor fogynom kell és vigyázni), de most ez is rendben volt még (16-án terheléses cukorvizsgálaton éhgyomorra 4,3 mmol/l, 4,6 mmol/l 120 perccel a glükóz után).


Elvileg április 7-8 körül kellene megszületnie a babának, de olvastam, hogy császárnál hamarabb is elvégzik a műtétet. Igaz, hogy még nem lett lebeszélve, hogy császárral születik, de valószínűleg az lesz belőle, főleg, hogy sérvem is van (most tünetmentes vagyok, nem is foglalkoznak vele). Előfordulhat, hogy nem 2 héttel, hanem hamarabb is megcsinálják a műtétet a trombocitopénia miatt? Most eléggé tartok ettől is, meg attól, hogy elvérzek ott, és olyan gondolataim is vannak, hogy baja lesz a bébinek :( Igazából elég stresszes vagyok minden miatt :(

Még ha megnyugtatni senki nem tud, de remélem lesz valaki, aki válaszol. Bocsi, hogy hosszúra sikeredett :S



2018. nov. 28. 19:17
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Legjobb barátnőm 17 évvel ezelőtt. De akkor még nem tudták, hohy ez a baja, csak szörnyülködtek az alacsony vérlemezkeszamon. Természetes szülésnek indult, másfél nap után, 3 órás kitolást követően császározták. 38. hétre született a lánya 2300 grammal, újra kellett éleszteni. De semmi baja nincs. Az egyik legokosabb kamasz, akit ismerek. Ugyes a sportokban, zenében (több hangszeren játszik), kitűnő tanuló egy nehéz suliban, orvosira készül. Barátnőm is majdnem belehalt, de végül összekalapálták. De utólag látva ezer es ezer hiba történt, pl a 3 órás kitolási szak, hogy nem volt előkészítve semmi vérkészítmény, pedig tudták, hogy kelleni fog. Ő szteroidot se kapott, semmit nem csináltak vele terhesen csak sápítoztak állandóan, pedig méhszáj nyílás miatt 20. héttől bent feküdt, méhszáj összevarrása is volt. Neki 18-ra is leesett egyébként. Küzdelmes volt nekik a terhesség, szülés, de végül egészségesen kerültek ki mindketten belőle.

Illetve ami még eszembe jutott, hogy kórházban magyarázta a szobatarsamnak az orvosa, hogy az alap trombocita mérés megbízhatatlan mert automatával végzik és összecsapódnak, így kevesebbet találnak, ezért simán lehet hogy ami a papíron 60, az a valóságban 90. Az az igazi, ha egyesével számolják, de ezt csak ritka esetben kérik.

2018. nov. 30. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) Hát... nem túl biztató, de azért azóta sok idő eltelt, meg nem mindegy, hogy kezelve van-e a betegség vagy sem, kap-e szteroidot, vagy sem. Szerencsére a hematológus odafigyel rám, csak hát így is félek. Azért örülök, hogy a barátnőd és a babája is egészségesen jött ki egy ilyen helyzetből, ez kicsit meg is nyugtat.
2018. dec. 1. 19:23
 3/15 anonim ***** válasza:

Bocsi hogy nem tudok pontos választ, csak azt tudom megerősíteni hogy az automatas mérés tényleg nem az igazi.

Nálunk a babámnak volt nagyon rossz értéke születése után, 76-ra ment le pénteken szombaton egy másik géppel 123 volt így nem kapott tranazfúziót. Végül hétfőn megint csak 111 de akkor újra az első automataval nézték.

Szóval ne ilyedj meg ha egyszer nem jó, kérdezz rá a gépre, hogy ugyanaz vizsgálta e.

2018. dec. 19. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Szia, hogy alakul azóta a trombocitaszámod?

Én is ITP-s kismama vagyok. Javaslom neked a "Magyar ITP közösség" Facebook-os csoportot. Ez nem kismamás csoport, de vagyunk kismamák is benne.

Én 31 hetes terhes vagyok ikrekkel, a mai eredményem 64 lett, ami csökkenés az előző heti 76-hoz képest, így az orvos megemelte az eddigi 16 mg Medrolt 24-re. A szülészorvosom azt mondja, hogy ha 60 alá megy, mindenképpen befektet. Nekem egyébként a 36-37. hét között lesz valamikor a császárom (ha nem jön közbe semmi). Én úgy tudom, hogy a normál szülés kevesebb vérveszteséggel/kockázattal jár itp esetén, mint a császár, de nekem egyéb okok miatt muszáj a császár (mivel az előző is császár volt, most pedig ikerterhességem van).

Volt olyan itp-s kismama, akinek csak a 30. héten kezdtek el beavatkozni, addig nem foglalkoztak vele, míg 30-ra le nem ment a trombocita. Neki viszont 20 alá is lecsökkent, semmivel sem tudták feljebb vinni, így 34 hetesen sürgősségi császárral kivették a babát.

2019. jan. 16. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Most éppen nincsen gond, viszont decemberben lecsökkent 8ezerre úgy, hogy közben szedtem a Medrolt, és előtte pedig még fel is ment valamennyit (ez a 24. héten volt, most a 29. hétben vagyok). Aznap mentem kontrollra az orvosomhoz hematológiára, és haza sem engedtek, kaptam immunoglobulint 5 napig, ami szépen felvitte. 20-án 280 valamennyi volt, ha jól emlékszem, január 4-re csökkent majdnem a felére, 10-én is még 100 felett volt, tegnap pedig 95. Elvileg 4 hetente kapnék megint immunoglobulint, de eddig még nem érkezett meg a kérvényre az engedély, hogy ingyen kaphassak (merthogy drága gyógyszer, és a kórház sem tudja mindig állni...), de ha szükséges, akkor befektetnek megint. Lehet, hogy jövőhéten már kapnom kell valamennyit.


Egyébként pont négy nappal azelőtt voltam vérvételen, hogy befektettek a kórházba, csak az eredmény nem volt még nálam, azt kb. 3 héttel később láttam. Akkor még 55 körül volt a trombocitaszámom. De valószínűleg ott más eredményt mutat a gép, mert máskor is 1 nap különbséggel teljesen különböző volt az eredményem a két helyen.


Ja, amikor 8ezer lett, akkor rögtön utána vettek megint vért, de citrátos csőben is 13ezer volt csak.


Azóta nem szedem a Medrolt szerencsére.


Te hová jársz terhesgondozásra, kedves utolsó?


Én a SOTE I.-re, és ott még 51ezernél is azt mondta az egyik idősebb orvos, hogy jó eredmény, nekik 50-ig jó. Nekem nincs fogadott orvosom, mindig más van ott, amikor megyek, de néha odajön ez az idősebb orvos. Múlthéten viszont nem, és aki éppen nézte a papírjaimat, majdnem befektetett azzal az eredményemmel, ami még azelőtt készült, hogy kórházba kerültem. Pedig mondtam előtte, hogy voltam kórházban, kaptam infúziót, azóta pedig rendben van a vérképem.


Nekem nem mondtak még semmi konkrétumot, de a háziorvos szerint 3-4 héttel a kiírt dátum előtt be kellene feküdni a kórházba. Ő már egyébként egy héttel a bentfekvésem előtt beutalt a SOTE-ra, csak ott meg azt mondták, nem kell ott maradnom.

A védőnő szerint már február végén be kellene menni. Hát, azért remélem, ennyivel előtte nem kell. (Április 7-8-ra várható a bébi)


Én azt sem tudom, hogy akkor császár lesz vagy sem. Az a baj, hogy sérvem is van, igaz, hogy most az tünetmentes, csak néha fáj a derekam. Én úgy voltam vele, hogy akkor tuti császár lesz, és amikor először voltam a SOTE-n, akkor azt mondták, ha van papírom a sérvről, akkor császár lehet. De a hematológián azt mondta az egyik orvos, hogy nem biztos, hogy az veszélytelenebb, inkább hüvelyi szülés kellene. Majd legközelebb rákérdezek a SOTE-n, hogy akkor mégis mire számítsak. Azért eléggé félek, ahogyan egyre közeledik a nagy nap.


Bocsi, ha túl sokat és össze-vissza írtam, remélem, azért érthető! :) Kitartást! Reméljük a legjobbakat :)

2019. jan. 18. 17:46
 6/15 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, én Debrecenbe járok a klinikára terhesgondozásra. Hetente néznek vérképet, eddig folyamatosan csökkent a trombocita, hiába emelték, de legutóbb már emelkedést mutatott, hála Istennek, így nem kellett befeküdnöm. 74 volt legutóbb, és már csak 3 hetem van császárig. Sajnos 32 mg Medrolt kell szednem. Császár előtt a hematológus mindenképpen fel akarja vinni 100-ra legalább, hogy mehessen gerincbe az érzéstelenítés, és ne kelljen altatásos császár.

A szülészorvosom eddig azt mondta, hogy 2 héttel szülés előtt befektet, de legutóbb már azt mondta, hogy ha minden rendben, elég lesz 6 nappal előtte.

2019. jan. 31. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Nekem is hetente néznek vérképet. Múlthét csütörtökre lement 61-re. Még mindig nem kaptam immunoglobulint. Pénteken vissza kellett mennem, meg mondta az orvos, hogy sűrűbben kell nézni, mert most már lehet, hogy hirtelen leesik a trombocitaszámom. Akkor ugyan annyi volt szerencsére, és úgy döntöttek, még nem szükséges kapnom a gyógyszert. Hétfőn mentem megint, abban a hitben, hogy biztos rosszabb lett, úgyhogy maradnom kell, viszont jobb lett az eredményem! 72 volt. Mondta az orvos, hogy lehet vírus miatt csökkent le annyira decemberben, mert nekem amúgy is 50-70 körül szokott mozogni. Hát, elképzelhető, mert akkoriban nagyon meg voltam fázva. Úgyhogy most várok, hogy mi lesz. Kicsit kényelmetlen, hogy mindig úgy kell mennem a hematológushoz, hogy vinnem kell magammal pár cuccot arra az estere, ha maradnom kellene. Így nagyon betervezni sem lehet előre semmit. Most azért imádkozom, hogy jövőhét hétfőn jó legyen az eredményem, mert szerdára rendeltem a babának cuccokat, és nem volna jó, ha kórházban kellene maradnom, különben nem lesz, aki átvegye :)


Én még mindig nem vagyok okosabb. Kérdeztem terhesgondozáson múlthéten, hogy mire számítsak, mert a hematológus is tudni szeretné, de azt a választ kaptam, hogy még nem tudják megmondani... meg hogy szakorvosi vélemény kell a hematológustól... Aha, csak a hematológus meg nőgyógyásztól akar véleményt, hogy tudja, mikorra kell felvinni a trombocitaszámom. Ráadásul azt mondták, négy hét múlva menjek megint, azaz a 35. héten. Közben én meg izgulhatok, nehogy baj legyen. De szerintem hamarabb elmegyek a terhesgondozásra, és próbálok kérni egy véleményt a hematológusnak, akár tetszik nekik, akár nem.


Most nagyon butát fogok kérdezni, de tényleg nem tudom, mert nekem nem mondtak ilyesmit... de miért kell 100-nak lenni legalább a trombocitának, hogy gerincbe mehessen az érzéstelenítés? :O

2019. febr. 7. 20:02
 8/15 anonim ***** válasza:
A gerincbe adott érzéstelenítő nagyon kockázatos alacsony trombocitaszám mellett, komplikációkhoz vezethet (pl. spinális hematóma), ezért nem szeretik adni. 100 fölött már nincs ilyen gond, ezért akarja a hematológusom legalább 100-ra felvinni az enyémet.
2019. febr. 10. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Végül 80-as trombocitaszám mellett megcsászároztak gerincbe adott érzéstelenítéssel. Hát nem szívesen élném újra a császárt, de most már alakulok. A fiúkért megérte :)
2019. febr. 16. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Láttam a Facebook csoportban a képet :D Gratulálok! Nagyon aranyosak :)

Nem volt semmi gond a császár közben/után? A babákkal is minden rendben?


Így majdnem a 34. héten eléggé parázok már. Tegnap 45 volt a trombocitaszámom, még mindig nem kaptam gyógyszert, és azt sem tudom, mikor és hogyan születik majd akkor a baba. :S

2019. febr. 16. 18:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!