Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Kereskedőtől vagy magánszemély...

Kereskedőtől vagy magánszemélytől vásárlás előnyei és hátrányai saját tapasztalat alapján?

Figyelt kérdés

Összeszedtem, ami eszembe jutott. Tudtok még szempontot?


Kereskedő alatt természetesen olyat értek, akinek utánanéztél előtte (minimum 10 éve létező cég, jó google értékelések). Az, hogy ha valaki úgy vett kereskedőtől, hogy nem nézett előtte utána a cégnek, más eset.


Magánszemély előnye:


- nem trükközik a kocsival (ez sem biztos)

- más?


hátránya:


- az időpont egyeztetés problémásabb, neki is van elfoglaltsága, esetleg csak este, vagy hétvégén ér rá

- a szavatosságot nehezebb számonkérni rajta, nem neki kell bizonyítani, hogy hibás volt a kocsi



A kereskedő előnye (nem random választva, min. 10 év a szakmában, jó google értékelések):


- bármikor oda lehet menni hozzá megnézni a kocsit, ami érdekel, amikor nekem megfelel, nem kell időpontot egyeztetni.

- a törvény szerint az első 6 hónapban neki kell bizonyítania, hogy nem volt hibás az eladott kocsi, ha előjön valami

- ügyintézésben segít, mert egész nap ezt csinálja


hátránya:


- drágábban adhatja ugyanazt, mint egy magánszemély (viszont törvényileg rá hárul a bizonyítás, lásd fent)

- elvben trükközhet is rossz kocsival, de ezt a cég előzetes gondos leinformálása kivédheti, egy nagy múltú, jó értékelésű cégnél erre kicsi az esély


Van egyéb szempont, ami egyiknél/másiknál előjön?



2020. júl. 20. 10:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Kereskedővel szemben több a jogod. Kereskedő (kivéve, ha bizományiban értékesíti) nem zárhatja ki a kellékszavatosságot.

Remélem ezt nem kell elmagyarázni, hogy mi...


Magánszemélyes adásvétel esetén kizárható a kellékszavatosság, tehát ha megveszed, és alírtad az adásvételit, hogy kellékszavatosság nincs, és az utcavégén kikönyököl a dugattyú...akkor szívás, mehetsz bárkihez, bármilyen ügyvédhez, kapufa.


Kereskedés ebből a szempontból jobb, ő hivatalosan nem zárhatja ki, és ha az adásvételiben ki si zárja, jogilag támadható.

drágább a kocsi, de ha nagy geb/*sz van vele, több 100 ezer ft, akkor simán visszaviheted, akár ügyvéddel, de akár a nélkül is.


Én vettem kereskedésből, és magánszemélytől is kocsit.

Ha jó az ár, és jó az autó igazából mindegy.

Röngen szemed nincs se neked, se a kereskedőnek, se a másik magánszemélynek, tehát bele nem látsz a kocsikba.


Segítség lehet, hogy vétel előtt csináltatsz állapotfelmérést valamelyik nevesebb szervizbe.

megéri azt a 10 ezer ft-t.

2020. júl. 20. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Igen, röngtenszem nincs, ezért vagyok inkább a kereskedéstől vásárlás pártják, mert jogilag biztosabb, ha onnan vett autóval van baj.


Azért is a kérdés, mert szokták írni emberek, hogy ők csak magánszemélytől vásárolnak, pedig az jogilag előnytelenebb.

2020. júl. 20. 10:11
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A kereskedő igyekszik rátenni a hasznát (ebből él), magánszemélynél meg több esélyed van kifogni egy olyan szitut, amikor már nagyon szabadulni akar az autótól (nem fér el, nem akarja tovább fizetni a biztosítást v. súlyadót, hirtelen kell a pénz a családban stb.), ezért inkább olcsóbban odaadja.


Én eddig mind a kétszer amikor eladtam a régi autómat, odaadtam az első embernek aki megnézte - hagytam alkudni, aztán vigye amilyen gyorsan tudja. Mind a két esetben jó állapotú, de 15 éves autóról volt szó - inkább engedek 50e ft-ot és le van tudva a dolog, minthogy hetekig hívogassanak telefonon és ezzel töltsem az időmet.

2020. júl. 20. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Tehát praktikusan azon múlik, hogy valakinek az olcsóbbság vagy inkább a biztonság a szempont a vásárlásnál.
2020. júl. 20. 10:24
 5/12 anonim ***** válasza:

Én nem informálnék le egyetlen kereskedőt. Ill. mivel ismerem a várost, azt látom, hogy évek óta ott működik-e vagy sem.


Nos, magánszemély hirdetőknél két alkalommal is belefutottam olyanba, aki nepper lehetett. Nincs ezzel gond, ha bevallja, hogy Németországból hozta a kocsit, de ilyen sosem hangzott el. Hanem csak az a fura, hogy fél éve sincs a tulajdonában, de már el akarja adni. Miért? Erre jönnek mindenféle magyarázatok, de a lényeg, hogy az autó előéletéről voltaképpen semmit se tud. Autókereskedőnél viszont találkoztam olyan korrekttel, aki rámutatott egy autóra és azt mondta: "ennek a km-állásáért felelősséget vállalok, mert ismerem a tulajdonosát, aki árulja"; és egy másikra, hogy "ennek a km-állásáért nem vállalok felelősséget mert Németországból hozták be". És természetesen a másodiknak jóval kevesebb volt a km-állása.


Szóval nálam nincs szabály erre. Az autókereskedőnek annyi előnye van, hogy esetleg több olyan autója is lehet, amelyik engem érdekelne, tehát egy odamenetellel többet látok. Arra is jó, hogy minden kérdezősködés nélkül képbe kerülhetek az árakkal (rá van írva az autóra a fontosabb paraméterekkel együtt), és a magánemberek által árult autókat ehhez tudom viszonyítani.

Ha ismét autót fogok venni, egyformán érdeklődni fogok magánszemély által hirdetett autóknál és járni fogok kereskedőkhöz is körülnézni. Aztán, ahol előbb találok nekem megfelelőt, ott vásárolok.

2020. júl. 20. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Esetleg annyi a kereskedés javára, hogy ott általában intézik a papírmunkát például rendszámot ha külföldről lett behozva a kocsi.
2020. júl. 20. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Praktikusan úgy tűnik, hogy a kereskedő mellett szól a legtöbb érv (ügyintézés, a jog a vevőt védi, több autó, stb.). A magánszemélytől vásárlás mellett az esetleges olcsóbbság szól, de ha bármi probléma van az autóval, akkor ott rosszabb helyzetben van a vevő, úgyhogy kockázatosabb.
2020. júl. 20. 11:40
 8/12 anonim ***** válasza:

A kereskedő drágábban adhatja az autót, esetleg hazudik. Volt, hogy 5 különböző kereskedést hívtam fel, és mindenhol ugyanazt a dumát mondták (sajat kocsi, csak itt árulja, felesége használta gyerekek fuvarozásra), de védve vagy a hibáktól ahogy írtad. Külföldről behozott autót nem vennék kereskedőtől, mert azokon kicserélnek mindent.

Ha jó állapotú az autó, es tetszik, akkor mindegy, honnan veszed.

2020. júl. 21. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

" Volt, hogy 5 különböző kereskedést hívtam fel, és mindenhol ugyanazt a dumát mondták "


Felteszem, ezek nem előszűrt kereskedések voltak, ahogy a kérdésben írtam (10+ éve létező cég, jó értékelések). Random kereskedőnek telefonálva cégellenőrzés nélkül persze bele lehet futni ilyenekbe, amit írsz.


"Külföldről behozott autót nem vennék kereskedőtől, mert azokon kicserélnek mindent."


Ezen mit kell érteni? A hibás dolgokat cserélik? Az baj? Egyébként szerelővel természetesen átnézetném a kocsit, bárhol veszem, úgyhogy ő észrevenné, ha trükköznek valamit.

2020. júl. 21. 22:08
 10/12 anonim ***** válasza:

Szerintem nem arra gondolt, hogy a hibásat cserélik ki. Pl ha a saját autójukba elromlik valami, abba átrakják a jót, és a rosszat berakják a te kocsidba, és fél ev múlva elromlik. Én a klímával jártam ìgy


Az hogy 10 eves a kereskedő nem jelent semmit. A legnagyobbbaknál megy a nagy hazudozás, és valaki aki már 20 éve kereskedő jobban tudja, mit hogyan kell mondani.


Nem lehúzni akarom a kereskedőket, sok előnye van pl nyitvatartás, választék, garancia. (Eltitkolt hibára a magánszemélytől vett autót is vissza lehet adni fél évig.)

2020. júl. 22. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!