Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Kezdő sofőrkén te is csináltál...

Kezdő sofőrkén te is csináltál hülyeségeket?

Figyelt kérdés

Én már teljesen kivagyok magamtól. Alig vártam, hogy meglegyen a jogsim, nagyon jól ment a vezetés, elsőre atmentem 2 apró hibaponttal. Aztán ahogy kiszallt mellőlem az oktató bepánikoltam. Az első utamon nem egyszer lefulladtam és imádkoztam, hogy csak érjek haza, komolyan azt hittem, haza se tudok jönni az autóval. Nem akartam feladni,de megmondom őszintén ha rajtam kívülálló okok miatt nem tudtam autóval menni valahova akkor belül nagyon örültem, de ez ritka volt és nem tudtam azt mondani, hogy hagyom az egészet, mert nagyon szeretnék vezetni. Darabosan vezetek, hülyén indulok el, hülyén adom a gázt, hülyén váltok. Savvaltaskor nem mindig tudom felmerni, hogy beferek-e szóval ahogy tudom inkább kerülöm azokat a helyeket ahol sávot kéne váltogatni. Annyira koncentrálok mindenre, hogy van olyan, hogy egy dologra fókuszálok pl, hogy sikerült elindulnom az emelkedőn aztán késő veszem észre, hogy amúgy kanyarodok és ott a zebra. Igen, a reakcióidom nem jó, nem egyszer kellett már nagyot fekeznem, mert ilyen-olyan szituációban későn kapcsoltam. 3 hónapja vezetek és nem jobb, hanem rosszabb. Minden hibam után jobban panikolok és most már remegve ülök be a kocsiba. Ha valaki van velem sokkal lazább vagyok és jobban is megy, de mással már Pesten is vezettem (én kis városban lakok) és utána ugyan olyan rossz volt, amikor egyedul ültem autóba. A 3 hónap alatt 2x dudaltak rám, egyszer nem adtam meg az elsőbbséget, egyszer meg bevagtam egy kocsi elé savvaltaskor, utána napokig rosszul éreztem magam és bűntudatom volt. Latom, hogy sok a hülye az utakon es valószínűleg csak legyintenek, elég nekik, hogy megúszták. Én nem, engem az emberi része készít ki, hogy még bocsánatot se tudok kerni. Mit lehet ilyenkor csinálni? Mi tudna megnyugtatni? Az nem megoldás, hogy vezessék és egyszer csak jó lesz addig meg legyek kozveszelyes..

Arra is gondoltam, hogy az a baj, hogy egy nagyon nagy autóval kezdtem, (anyukám régi autóját kaptam meg) úgyhogy most gyujtogetek egy kisebbre. Talán az jobban való lenne nekem. Tippek? Tanácsok? Szívesen fogadok személyes "történeteket" is:) előre is köszönöm!


2020. nov. 17. 19:25
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
89%

Nem csak kezdőként, de 30 éves tapasztalattal is csinálnak hülyeségeket.


"Arra is gondoltam, hogy az a baj, hogy egy nagyon nagy autóval kezdtem," nem, ez nem baj. Az autó műszaki állapota okozhat gondot, ha nincs rendben pl. a kuplung. Nagy autókat könnyebb vezetni, csak parkolni nehezebb.

2020. nov. 17. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
32%
Ha nem élvezed a vezetést, akkor nem kellene erőltetni!
2020. nov. 17. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Keress egy rutinpalyat, vagy valami isten háta mögötti helyet, és nyugodtan gyakorolj. Ha magabiztosabban megy a technikai része, akkor a forgalomra jobban tudsz figyelni.
2020. nov. 17. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

De én élvezni szeretném:( és ha más is ül mellettem akkor tudom is élvezni, egyedül is erre a szintre szeretnék eljutni.

Ha nincs forgalom akkor jól megy minden.

2020. nov. 17. 19:49
 5/13 anonim ***** válasza:
51%
Tedd ki a T betűt, akkor megértőbb a többi sofőr. Vezess kora reggelente 1-1 órát, amikor nincs forgalom, hogy rutinosabb legyél
2020. nov. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
74%
gyakorlaton igen, mert mindig izgultam. Mikor meglett a jogsi, utána már nyugodtan tudtam vezetni, így nem.
2020. nov. 17. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
89%

Sok mindent kell egyszerre megszoknod. Fel kéne állítani egy sorrendet.


Nulladik lépésként nem sajnálni az időt jól beállítani az ülést, a kormányt és a tükröket.


Aztán nyilván az autót kellene tudnod magabiztosan kezelned. Érezni a kuplungot, a féket, a kormányt. Tudni bármilyen helyzetben (sík talajtól a havas/jeges úton át az emelkedőig) elindulni, megállni. Nem úgy, ahogy sikerül, hanem úgy, ahogy te akarod. Tudni, mikor melyik fokozatba kapcsolj. Nem keresgélni az ablaktörlő kapcsolót, vagy épp a világítást. Tudni, mit hol találsz a műszerfalon.


Utána a jelzéseknek megfelelően közlekedni. Ekkor már nem azon izgulsz, hogy lefulladsz-e, hanem eggyé válsz az autóval. (Ha lefulladsz, anélkül indítod újra, hogy kétségbe esnél, és hogy levennéd a szemed a szélvédőről, illetve a tükrökről. Egymás után, szinte azonnal nyomod ki a kuplungot, teszed ki üresbe, állítod a kulcsot alaphelyzetbe, nézed, hogy jön-e mögötted valaki, aztán indítasz, sebességbe teszed, körülnézel, irányjelzés, kuplung fel és nyomás... :) )

Ilyenkor már nem kell lenézned, hogy hányadik fokozatban van a váltókar, meg ilyenek. Úgy kezeled az autót, mintha bicikliznél (gondolom, ott se nézel folyton a kormányra meg a láncra, váltóra). Ha egyenesen akarsz menni, a távolba nézel, és oda irányítod az autót, nem pedig a felezővonal és a padka közé próbálod jobbra-balra nézegetéssel, hullámozva belőni magad. Tudod, érzed, hogy hol kezdődik az autó, és hogy hol végződik. Például a kislábujjaid az autó első kerekei, illetve első sarkai, a feneked pedig az autó hátulja. De tényleg. Amikor így eggyé tudsz válni az autóval, ennyire a tested kiterjesztéseként tudod érezni az autót, akkor vagy készen ezzel a szinttel. Ezt kis forgalmú utakon közlekedve tudod begyakorolni. El kell indulni a pusztában, menni egyik faluból a másikba, ahol két Swift meg egy lovaskocsi az összes forgalom, de van STOP tábla, kanyarodhatsz jobbra-balra, tolathatsz, beparkolhatsz stb. Vezess annyit, hogy laposra ülöd a hátsód, és elnyomod a derekad!


Aztán jön mindez nagy forgalomban. Először csak külváros, aztán többsávos utak, sávváltás, kerékpárút, buszsáv, villamos stb. Ekkor már úgy érzed, a saját tested lebeg az út felett, mindent ösztönösen csinálsz, együtt haladsz a forgalommal.


Ezt nem az autóvezetői tanfolyamon sajátítod el. Nem is az első 200 levezetett kilométereden. Akár évek munkájába kerül. Több tízezer km. De közben az fogja adni az erőt a folytatáshoz, hogy mindig jobb leszel, de legalábbis egyre ritkábban fogsz hibázni.


Hibátlan sofőr pedig nincs, mindenki hibázik. A 20 éve kamionozótól a mentősofőrig, az autóversenyzőig mindenki.


Hajrá! :)

2020. nov. 17. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Meglett a jogsim. Utána 1 évig nem vezettem. Vettem autót. Szerintem kb az első két hónap volt olyan, hogy uramisten mit akarok én, nem is nekem való. Azóta már eltelt 50 ezer km és szeretek vezetni.
2020. nov. 17. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
80%

Első pár hónap nekem is ilyen volt. Sokszor stresszes lettem, ha tudtam, hogy vezetnem kell. A poén az, hogy amikor elindultam akkor általában lecsillapodott a stressz.


Viszont ha hibáztam akkor megint befeszültem és szinte rosszul voltam, hogy szinte apróságokból is lehet majdnem baleset.


Eleinte olyanokat hibáztam, hogy nem vettem észre a gyalogost, emelkedőn elindulás is nehezen ment, vagy sávváltásnál majdnem rá húztam a mellettem lévőre, nem néztem holtteret, nem indexeltem.


Aztán az ember idővel belejön, elkezd kiépülni a rutin és később is fogsz hibázni, de már sokkal kevesebbet illetve azokat egy pillanat alatt el is felejted.

2020. nov. 17. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
83%

Amúgy a bűntudatot is meg kell tanulni "kezelni"


Én azt szoktam, átgondolom mi is történt. Van amikor egyértelműen én hibázok, olyankor próbálom átgondolni mi volt a hiba és legközelebb igyekszem oda figyelni.


Vagy csak konstatálom, hogy nem mindig én vagyok a hibás illetve benne van a másik fél is.

2020. nov. 17. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!