Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ez minden sofőrnek jön reflexből?

Ez minden sofőrnek jön reflexből?

Figyelt kérdés

Ha egy autó bármilyen körülmény között megcsúszik, elveszti a tapadást akár elől, akár hátul, akkor olyankor minden sofőr érzi, hogy mit, mennyit és hogyan kell csinálni, hogy elhárítsa a veszélyt?

Persze mindezeket nem nagy sebességeknél, nyilván.

Sokan látom és hallom kérdezik ebben az időszakban, hogy olyankor mit kell tenni meg merre kell tekerni kormányt stb...

Hát abban a pillanatban szerintem marhára nincs idő azon gondolkodni, hogy na akkor most hogy is kellene.



2021. nov. 26. 22:33
1 2 3
 21/25 veterán vas ***** válasza:
100%

Szerintem amit #17-ben leírtam.

A tanuló -és a kezdő vezető- mindig csak azt hallja, hogy vészhelyzetben kuplung+fék.

Mindegy, hogy merre mozog az autó, hogy áll a kormányzott kerék, egyenesben vagy kanyarban történik mindez.... nem nézi.

Semmi sem számít, csak erősen tartani a kormányt és taposni a féket.

És ha csak kicsit is csúszik az út, tökmindegy milyen a gumi, és hogy van-e ABS vagy valami más három betűs technikai hókuszpókusz, egyik sem segít.

Egy rémületből fakadó brutális féktaposás után a személyautó, már csak egy másfél tonnás egyenesen csúszó szerencsétlen tömeg.

Főleg autópályákon láthatsz ilyen nyomokat, és szinte mindig a szalagkorlátig vezetnek. Pedig lehet, hogy csak el kellene engedni a féket (vagy talán meg sem kellett volna taposni)

Ezért kellene tanpályázni, vagy csak nekibátorkodni és a legelső hóesésben valamelyik elhagyott külvárosi placcon kis tempóban megpróbálni.

Ám ilyenkor jön a majré, jaj nehogy görbüljön valami, vagy nekicsússzak egy másiknak. (pedig egy felni olcsóbb mint egy kasztnicsere)

Aztán jön az önnyugtatás: lassabban megyek, meg tavaly télen sem volt semmi baj, sőt ügyes is vagyok.

Aztán egyszer ha mégis menni kell, gyerekkel, nagyikával, csomaggal, bármi, akkor kiderülnek a hiányosságok.

2021. nov. 27. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
Ne szórakozz. szerinted négyszáz méteren át állnak a féken?
2021. nov. 27. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

ha így lenne nem lenne ennyi baleset :D Én kamionozok, és régen még egy kis megcsúszásnál elkezdtem jobbra balra cibálni a kormányt mert nem is bepánikoltam, hanem meglepődtem, és csak annyit tudtam reflexből hogy valahogy így kell, de igazából tiszta hülye módszer volt, mondjuk annyi a plusz hogy legalább nem pördültem meg :D Legközelebb ha esett a hó direkt kimentem este amikor senki sincs a városban, és óvatosan próbálgattam mit csinál az autó ha így meg így tekerem a kormányt, széles parkolókban direkt kicsúsztattam az autót hogy megtanuljam hogy kell visszahozni.

Lényeg a lényeg, sokszor a reflex is bajt okoz, mert nem jól rögzült, fejleszteni kell.


De azért ne mondja már senki, hogy életszerű hogy a tanpályákon gyantán kell átmenni a jeges utat szimulálva... kezdjük ott hogy csomószor nyáron van ilyen tanfolyam, és nyári gumikkal mennek, meg full száraz aszfalt után egy ilyen gyantás cucc hirtelen, ez sem túl életszerű, megmerném kockáztatni hogy a jég nem csúszik ennyire. Meg amúgy is, hólánc is létezik a világon, pont erre találták ki omg :D És vannak olyan hóláncok is, amik direkt jégre vannak tervezve, a lánc végén ilyen kis szögek vannak amik belemarnak a jégbe és úgy "tapad" meg az autó.

2021. nov. 27. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

Tanpályával nekem egy gondom van, ami alighanem nem valós:

az út sokkal keskenyebb. Videókon látok sok példát, hogy kell úton tartani az autót. 30-60 méter szélesen oké, tíz méterbe nem férne bele a sikeres manőver. Persze nem azt akarom ebből kihozni, hogy feleslegesen.

2021. nov. 29. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
Az irány reflexböl jön, de sokszor kései eltúlzott a reakció, vagy a kompenzáció a másik irányba. Gyakorlás, akár szimulátoron is segíthet.
2021. nov. 29. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!