Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Színtévesztő ember szerezhet-e...

NTBS kérdése:

Színtévesztő ember szerezhet-e autóvezetői jogosítványt?

Figyelt kérdés

2022. jún. 28. 17:09
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
61%
Igen.
2022. jún. 28. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
9%
Attól függ mennyire vagy az. Ha a piros színt nem látod nem kaphatsz, ha a zöldet nem látod rendesen akkor kaphatsz, de nem lehetsz hivatásos sofőr (taxis, kamionos, buszsofőr, stb).
2022. jún. 28. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
73%

B kategoriás jogsid lehet


Hivatásos jogostványod nem lehet.


Én is színtévesztő vagyok, 3.5 tonnás kisteherautón dolgozom... De egy 4.5tonnás teherautót már nem vezethetek.

Biztos akkor egyből elütnék mindenkit:D

Elég rugalmatlan bürokratikus dolog ez amugy, nem de bár?.)

2022. jún. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
92%
Ja, es vöröszöld szintévesztő vagyok 2-es.... homaly vagy nem kicsit.
2022. jún. 28. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
91%

Igen, kaphatsz, van piros-zöld tévesztő haevrom jogsival, rendszeresen vezet is.

Amúgy valahogy a villamosvezetők is boldogulnak a holdfénylámpával....

2022. jún. 28. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
35%
5, iskolában így tanítottàk nekem még valamikor. Így tudtam, ennyi. De leszarom amúgy.
2022. jún. 28. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Csak érdeklődöm (kíváncsiság), hogy színtévesztő esetén elvileg speciális szemüveg szükséges a vezetéshez (korábban hallottam, hogy létezik ilyen szemüveg), vagy szimplán megfelelő odafigyelést várnak el?


...vagy gyakorlatilag nem kérdezik, az ember meg nyilván nem hülye?

Arra gondolok, hogy nyilván gyalogosként is tudja, mikor mehet át az úton (akkor is, ha a villanyrendőr színeit nem tudja megkülönböztetni), ez akár az autók esetén is működhet (és itt a középső sárga is ad támpontot)...

...vagy adott esetben előtted lévő féklámpájának, indexének azonosítását is megtanulja az ember gondolom, hogy milyen árnyalat szokott lenni...


Hogy működik ez normál esetben?

2022. jún. 29. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
71%

#8 a szemüveggel kapcsolatosan ellentmondó információk vannak. A feltalálók már 30 éve szeretnék, hogy elfogadják hivatalosan, de nincs jogszabályban szabályozva még mindig.


Gyakorlatilag nem kérdezik, hanem mindenkinek az orra alá nyomják a japán könyvet. :D

Ha valaki azt nem látja, akkor el lehet menni a pályaalkalmasság vizsgáló intézetbe, ahol az anomaloszkóp (lásd wiki) nevű készülékkel vizsgálódnak egy keveset, majd meghozzák a döntést. Nekem így lett egy pecsét, hogy B lehet, de állásvállalásra nem jogosít. Legalábbis egy idővel ezelőtt ez volt az eljárás, de nem hiszem, hogy sokat változott volna. Az egy más kérdés, hogy aztán hol van ez a papír? :D Ezt már csak én tudom. :D


Ami a gyalogososodat meg a féklámpásodat illeti, ilyent csak színtévesztők mondanak, akiknek még nem volt korrekciós szemüveg az orrán. Én is ilyeneket nyilatkoztam, de aztán kénytelen voltam szemüveget csináltatni, mert új munkahelyemen a számítógépes folyamatirányító rendszerben pont volt egy szín, amit csak ránagyítással tudtam megkülönböztetni a másiktól. No, és a szemüveget feltéve rájöttem, hülyeségeket beszéltem. Itt nem arról van szó, hogy hát, ha három van, akkor a felső a piros... Hanem arról, hogy az egészséges színlátású ember számára a veszélyt jelző színek azok orrbavágnak (nem véletlenül azok jelzik a veszélyt...). És ezért nem "rugalmatlan bürokratikus dolog ez amugy", mint itt más megjegyzi, hanem a színtévesztő egyszerűen könnyebben tudja figyelmen kívül hagyni az üzenetet, mert eggyel kevesebb fogódzója van, mint az ép színlátásúnak.


Megjegyezném, hogy a vörös-zöld színtévesztő az nem azt jelenti, hogy e két színt összecseréli. Az a neve egy csoportnak. Én is vörös-zöld vagyok, az életben bizonyos barnákra és bizonyos zöldekre mondom határozottan, hogy ezek pont a másik színűek. De csak bizonyos árnyalatokra. A párom, aki divattal foglalkozik, hajszálpontosan tudja, hogy na, ezt össze fogom-e keverni, vagy nem. Mondjuk az nekem is meglepő, hogy ezek után 55 évesen sikerült belefutnom egy olyan barnába, amit kicsi számként vagy vékony vonalként nem tudtam megkülönböztetni a képernyőn a pirostól. :D Épp csak az volt a baj, hogy a piros az élő visszajelzést jelentette a láncreakció mértékéről, a barna meg azt, hogy megszakadt a távjelzés kapcsolat, és ez volt az utolsó érték (láncreakció itt csak példa). A szemüge az jó, csak ezelőtt 20 évvel is piszok drága volt, meg ma is az. Meg ronda. :D De jó.

2022. jún. 29. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

a színtévesztő meg tudja különbözetni a színeket. csak mivel kevesebb színt lát, igy a színeket másgogy látja mint azok akiknek épp a színlátása


Egy blőd példa... a piroslámpát narancssárgának látja, a zöldet meg amolyan koszos fehérnek.


Vagyis nem mindent egy színűnek lát, csak mivel máshogy látja a színeket (színtévesztő) igy egy önnállóan álló színről föleg egy kevert szinről nem tudja megmondani hogy az pontosan milyen színű


pl: a kékeszöldet lehet simán zöldnek vagy kéknek fogja mondani

2022. jún. 29. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

#8 vagyok, köszönöm a választ.


Nekem egyébként nem rémlik, hogy jogsiszerzéskor csináltak ilyen tesztet, bár nincs kizárva.

Az viszont igen, hogy villanyszerelőként nem csináltak ilyent, csak az utolsó év vége felé jutott eszükbe - és volt is egy színtévesztő, és elvileg a szakmához elvárt volt, hogy ne legyen színtévesztő az ember... ez így elég rosszul tud kijönni...


Villamosmérnökként sem volt teszt, bár itt nem tudok arról, hogy bármi korlátozás lenne színtévesztésre nézve.


Ha jól értem, jogosítvány esetén nem foglalkoznak különösebben vele (meg tudja oldani az ember, de azért hátrányból indul), csak annyira, hogy lényegében hivatásos állást elvileg nem vállalhat.


Az egyértelmű, hogy a piros szín önmagában is támpontot.

Zöldben alapvetően el lehet bújni, ez a természet színe, fák, stb, elég sok helyen van "használatban".

A piros viszont szinte sehol sincs a természetben, és virágok ritkán vannak pl. tábla magasságában.


Ha jól értem, akkor korrekciós szemüveggel gyakorlatilag pontosan be tudják állítani, hogy ugyanazt lásd mintha nem volnál színtévesztő?

Van valami hátránya a külalakján kívül (pl. túl sötét lehet)?

Ha ránézel egy színátmenetes képre (pl. monitor tesztképernyők piros/zöld/kék, esetleg szivárvány átmenet), akkor látod, hogy valami furcsa az átmenettel, vagy ez annyira keskeny tartomány, hogy nem is igazán tűnik fel ilyen esetben?

Korrekciós szemüveggel gondolom, olyannak látod, amilyennek más is.

2022. jún. 29. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!