Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Akkumulátor töltéshez milyen...

Akkumulátor töltéshez milyen dióda kell és hová?

Figyelt kérdés

Adott egy tápegység, amellyel beállítható konstans áramerősség (áramgenerátoros üzemmód) és beállítható feszültségkorlát is.

De a tápegység kimeneti pólusaira dióda nem lett beépítve, csak egy olvadóbiztosíték.

Úgy tudom, hogy kéne dióda is védelem gyanánt, kérdés hogy hová és milyen.

Köszönöm előre is, ha tudsz ebben segíteni.



2022. szept. 27. 22:51
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
64%
Ha a tápegység már a DC-t adja ki magából, az fél siker, a legtöbb sima akksitöltőben dióda csak az egyenirányító Graetz-hídban van. Ha extra biztonságot akarsz, akkor nyilván a két pozitív pólus közé kéne a dióda, katód a töltendő akksi irányába, hogy csak a töltő felől az akksi felé nyisson, bírjon a dióda bőven nagyobb áramot, mint amekkorával tölteni szeretnéd, és lehetőleg Schottky legyen a lehető legkisebb feszültségesés érdekében.
2022. szept. 28. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
70%
Ha nem akarod magadra gyújtani az egész házat, akkor elmégy a legközelebbi szaküzletbe és veszel egy normális töltőt. Lehetőleg automatát.
2022. szept. 28. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Az egyértelműség kedvéért, amit alább felvázoltam az megfelelő?

[link]

Schottky diódának pedig ha a 20SQ045-3G típust választom, az jó?

A dióda célja hogy megakadályozza az akkumulátor felől a tápegységbe esetlegesen visszafolyó áramot. Továbbá ha jól értem, az ellen is véd, ha véletlenül fordítva lenne rákötve a tápra az akkumulátor, ilyenkor a kimenettel sorba kötött olvadóbiztosító kiolvad.

2022. okt. 8. 00:05
 4/19 anonim ***** válasza:
Ránézésre ez így jó, de ahogy #2 is írta, ne a házban használd és lehetőleg ne próbáld ki, hogy úgy kötsz rá dolgokat, ahogy nem kéne. De működni fog.
2022. okt. 8. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

Amit rajzoltál az nem véd fordított polaritás ellen. A dióda akkor nyit, ha az anódfesze magasabb a katódénál. (Ez schottkynál 0.3-0.4V.)


Viszont egy használt okostöltő áránál sokkal többet buksz ha pl rendszeresen túltöltöd, vagy nem töltöd fel eléggé az akkudat. Előbbi esetben elpezseg a hidrogén, utóbbiban szulfátosodni fog az akkud. Sajnos az ólomsavasat korrekten feltölteni, majd töltve tartani nem annyira egyszerű feladat. Egy adott áram-feszültség-idő függvényt (menetrendet, ha úgy tetszik) kell követned ahhoz, hogy az akkud sok évig jól működjön. Az akku pedig drága dolog, a töltő hozzá képest olcsó.

Én nemrég vettem egy minden óhajt kielégítő töltőt 8ezer Ft-ért. 4A-rel képes tölteni, és akár évekig is rajta tartható az akkun. Még szulfátmentesítő funkciót is tud (illetve rájön mikor van szükség rá), ami magam is meglepődtem, de működik: egy UPS akkut képes volt 5mp üzemidőről közel fél percre feltámasztani, ami azért nem rossz.

2022. okt. 8. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

#5 Miért nem véd fordított polaritás ellen? Hogyan kell kiegészíteni a kapcsolást, hogy védjen fordított polaritás ellen?

"Egy adott áram-feszültség-idő függvényt (menetrendet, ha úgy tetszik) kell követned ahhoz, hogy az akkud sok évig jól működjön."

Tudsz ilyen grafikont mutatni?

Az általános menetrend uis. az, hogy konstans árammal töltjük, ez egy áramgenerátoros üzemmód. Ezen túl beállítandó egy feszültségkorlát, amely a töltés végső szakaszán jut érvényre (feszültséggenerátoros üzemmód).

Ha évekig rajta hagyod az akkut a töltőn, azt legfeljebb azért lehet megtenni, mert automatikusan -az önkisülést ellensúlyozandó- átvált a készülék a csepptöltés funkcióra.

Rosszul tudok valamit?

2022. okt. 8. 09:12
 7/19 anonim ***** válasza:
77%

#6 Azért, mert ez a dióda csak attól véd, hogy az áram ne folyhasson a töltő felé (de Schottkyval is a nyitófeszültség miatt nem lesz teljes a töltés). Az ellen nem véd, ha az akksit fordítva kötöd rá, akkor a töltő és az akksi is a dióda nyitóiránya felé tolja az áramot, ami egy pillanat alatt akkora lesz, hogy füstölni fog. Még ha betennél sorba egy biztosítékot, az sem olvadna le elég hamar ahhoz, hogy ne okozz kárt. Kicsit szofisztikáltabb megoldásra van szükség, ajánlom figyelmedbe ezt:

[link]

2022. okt. 8. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
ma szedtem diót a fáról
2022. okt. 8. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 krwkco ***** válasza:
25%

#7

Ez a cikk, lehet hogy hasznos egy litium-ion cella-töltővel kapcsolatban, de egy autóakkumulátornál nem.

"Az ellen nem véd, ha az akksit fordítva kötöd rá, akkor a töltő és az akksi is a dióda nyitóiránya felé tolja az áramot, ami egy pillanat alatt akkora lesz, hogy füstölni fog."

Itt kezdődik, hogy ez nem igaz. Sem az akkumulátor, sem a feszültségkorlátozott generátor nem fog "áramot tolni". Rossz polarítású kapcsolásnál a kettő összesített feszültsége (12V+14,4V)záróirányban megjelenik a diódán. Olyan diódát kell választani, ami bírja ezt a zárófeszültséget és akkor nem (pontosabban alig) fog folyni áram.

A többi javasolt kapcsolást megnézve látszik, hogy ott a védelem és az elem képez egy zöld vezetékezésű egységet. Vagyis feltételezi, hogy az elemet sosem rakod be fordítva az elemtartóba, csak a feszültség forrásnak a védőáramkörre való fordított csatlakozása ellen véd.

Ami az akksinál értelmetlen. Pl. látszik, hogy a jónak tartott kettes megoldásnál, ha rosszul csatlakoztatod a diódát az akksira, akkor azonnal ki fog sülni a biztosíték. És ha az nem elég gyors, akkor a dióda is tönkremegy. Az ember nem ezt várja el egy védőáramkörtől.

2022. okt. 8. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
76%
9-es. Nézegesd még azt a diódás dolgot, mert úgy látszik nem állnak össze nálad a polaritások. Ha az segítség, írd oda a feszültségeket, játszd el papíron a fordított akkus bekötést. -> a diódán a "töltő kimeneti feszültsége" + "az akku feszültsége" lenne NYITÓIRÁNYBAN. Olyan helyzet állna elő, mintha a töltő kimeneti feszültségét először próbálnád nullára húzni, de nem állsz meg, hanem húzod negatívba. Ez hatalmas áramot jelentene, de egy mai töltő ez ellen védve van: ha egy adott korlátnál nagyobb áramot érzékel, akkor teljesen lekapcsolja a kimenetét. De írtam már ezelőtt is, 6-7 ezer forint egy tökéletesen működő használt akkutöltő. Anyagilag egész biztosan nem éri megy egy drága (és veszélyes) akkumulátornál elkezdeni az elektronika tanulását. A legtöbben erősítőkkel kezdik, ott jól meg lehet tanulni az alkatrészek működését.
2022. okt. 8. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!