Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ha jön mögöttem egy kéklámpás...

Ha jön mögöttem egy kéklámpás akkor átmehetek a piroson?

Figyelt kérdés

Kettő konkrét esetet említenék példaként:


Moszkva térnél a Hattyú utcában a Margit körút irányában állok a lámpánál a sorban, két sáv van én a belsőben állok tehát a bal oldaliban azon a részen ahol a Shell kút után van egy pár darab autó parkoló középen majd utána egy forgalomtól elzárt terület én e mellett álltam.

Mögöttem érkezett egy kéklámpás, az előttem lévők nem mertek megindulni mert piros volt, széthúzodni se sikerült, előremenni nem tudtam úgyhogy a forgalomtól elzárt területen balra átmentem a szembe sávba és ott átmentem a piroson behajtva a kereszteződésbe majd ott rögtön jobbra vissza az én sávomba a kéklámpás ugye megállította a zöld lámpán áthaladó forgalmat és én a kereszteződés közepétől meg visszatolattam a piros lámpáig a sor elejére ami mögött addig álltam.


Na hát rájöttem hogy ez végülis f*szság volt mert igazából itt már úgyis átmentem a piroson ennyi erővel át is mehettem volna már a túloldalra.


Második eset Budaörsi út - Villányi út kereszteződés ahol az M1/M7 felől érkezve a BAH csomópont előtt jobbra tartva a Villányi útra hajtasz a Budaörsi útról, ott most én álltam sorban legelől a pirosnál, mögöttem jön a kéklámpás, egyszerűen fogtam elkezdtem nyomni a dudát és áthajtottam a piroslámpán a kéklámpással mögöttem aztán mentem tovább.



Kérdés ilyen esetekben megbüntetne a rendőr ha ezt meglátná, esetleg ha egy rendőrautó jön mögöttem szirénázva és előtte előadom ezt a manővert akkor megbüntethet?



Másodlagos kérdés ehhez kapcsolódik végülis, országúton jött mögöttem a kéklámpás, a szemből érkező jármű még kb 1,5km-re lehetett meg amúgyse volt olyan szuper állapotban az út hogy nagyon száguldozzon bárki.

Úgy voltam vele áthúzodok balra a szembe sávba és picit visszafékeztem így nem kell megelőznie a kéklámpásnak hanem egyenesen változatlan sebességgel haladhat tovább, lényegében egy fordított előzés.


Erre mikor elhalad mellettem jobbról akkor dudál. Most ez mit jelent, meg akarta köszönni vagy még fel volt háborodva azon hogy próbáltam segíteni vagy esetleg ő mindenáron balról akart előzni engem és így neki ez bonyolultabb volt?



2023. febr. 27. 15:14
 1/7 anonim ***** válasza:
12%

El kellett volna olvasni egy kresz könyvet mielőtt vezetsz.

Le van tisztán írva.


Ha azzal tudod biztosítani a haladását, akkor átmehetsz.

2023. febr. 27. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%

Nem, nem mehet át! Ha a közlekedés biztonságát (beleértve magát is) nem veszélyezteti, akkor túlmehet a megállás helyén, hogy el tudjon menni a fény- és hangjelzést használó jármű.

Olyant nem tehet, teljesen átmegy a kereszteződésen.

2023. febr. 27. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez 100% szituáció függő. A KRESZ annyit mond ki, hogy a lehetőségekhez mérten biztosítani kell a szabad utat neki, ez lehetőséget ad szabályszegésre, de a lehető legkisebbel kell megoldani, illetve az első a közbiztonság. Innentől magadra vagy utalva, neked az a feladatod, hogy a szituációt felmérve megtaláld a legjobb megoldást. Nyilván nem zúzhatsz csak úgy át a piroson, ilyenkor a legjobb megoldás, ha túlmész a felfestésen és lehúzódsz a külső sávba. A vonalat ugyan átlépted, de a kereszteződésen nem haladtál keresztül, szépen megvárod a zöldet és kész. De nálunk például pont a kórház előtt a mentős főbejáró előtt van egy lámpa, ott ha ezt megcsinálnád, akkor pont elállnád a mentő útját a bejáróba, viszont itt a lámpa pont a túloldalt van, ahogy a zebra is, szóval itt a legjobb az, ha az ember túl megy a kereszteződésen, aztán megáll a lámpánál a zebra előtt. Ha a lámpa és a zebra a kereszteződés előtt lenne, akkor az egészet át kéne vágni, abban az esetben már nem lenne minek megállni, hanem lehetne egyúttal menni tovább, feltéve persze, hogy a zebrán nincs gyalogos, mert mint mondtam, a biztonság az első, nem kezdhetsz el szlalomozni a gyalogosok között, az ő biztonságuk fontosabb, mint a villogó autó elengedése.


Szóval erre nincs általános válasz, hanem mindig az adott szituációt kell felmérni és a lehető legbiztonságosabb, lehető legkisebb szabályszegéssel járó opciót kell választani.

2023. febr. 27. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
18%
Hát a 2. eset megoldása a dudálva átmenetellel szerintem hibátlan volt.
2023. febr. 27. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A két helyszínt konkrétan nem ismerem, de ez szerintem attól függ, hogy mennyire kell belemenned a kereszteződésbe ahhoz hogy el tudd engedni, mekkora maga a kereszteződés, és melyik irányba tudod legegyszerűbben és legbiztonságosabban elhagyni. Azaz ha előre tudod legegyszerűbben elhagyni, akkor nem kell elkezdeni tolatva bűvészkedni.
2023. febr. 27. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
A kéklámpás szegheti meg a szabályt, ha használja a megkülönböztető jelzéseit. Neked csak segíteni kötelező. Minden helyzetben. Kihúzódsz, hogy elmehessen, és majd ha a te irányod kap zöldet, akkor visszacsatlakozol a forgalomba. [Kivéve persze, ha egy barom van mögötted, aki nem segít ebben.]
2023. febr. 28. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Átmehetsz rajta, ha az biztonságosan kivitelezhető és máshogy nem megoldható a megkülönböztető jelzést használó jármű haladása. Én is mentem már át így piroson. Semmi olyat nem ír a Kresz, hogy csak jobbra húzódhatsz meg vonal után.
2023. máj. 14. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!