Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » A nagyobb kerek meret az...

A nagyobb kerek meret az auton hogyan befolyasolja a fogyasztast es menet teljesitmenyt?

Figyelt kérdés
fizikailag is erdekelne, hogy miert. valahol azt olvastam nagyobb kerek meret = kisebb gordulesi ellenallas > kisebb fogyasztas. nem egeszen ertem miert ha egy nagyobb kerek egyben nagyobb erokar. valaki elmagyarazna nekem?
2013. máj. 7. 16:11
 1/9 anonim ***** válasza:

Legegyszerűbben ezt úgy tudom neked leírni, hogy te is könnyebben hajtasz egy felnőtt kerékpárt, mint egy kisebb kerékkel rendelkező kemping biciklit.


Itt egyébként le van írva a gördülési ellenállás levezetése. [link]

Ez persze csak görgőkre van levezetve, gumiabroncsnál nem teljesen így működik, de közelítésnek jó.


Azonban ha nagyobb méretet raksz a kocsira, figyelni kell, hogy peresebb legyen a gumi, mert ha az összátmérő nagyobb, mint a gyári érték, akkor a km óra fog fals értéket mutatni.


Fogyasztást csökkenteni a gumiabroncs szélességének csökkentésével is lehet elérni. Egy 145/80-as "virsligummival" a kocsi kevesebbet eszik, mint pl egy 175/70-essel. Ennek az magyarázata, hogy keskenyebb guminál kisebb az érintkezési felület a gumi és az aszfalt között, ergo kisebb az ellenállás is.

2013. máj. 7. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
94%
keskenyebb gumival kisebb az ellenállás viszont nem tapad úgy a kocsi sem.
2013. máj. 7. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
90%
A nagyobb alatt gondolom az átmérőre gondolsz. Ne akard így csökkenteni a fogyasztásod. Valószínűleg elhanyagolható lesz a változás, viszont elrontod a futóműved geometriáját, csalni fog a km-órád, kormányzáskor a gumi beleérhet a sárvédőbe, és az áttételed is növeled, ami miatt lomhább lesz az autó.
2013. máj. 7. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat


Kedves utolsó válaszoló, pont ez érdekelne, hogy mit jelent pontosan az a lomhaság. A szituáció amúgy az hogy én úgy vettem autót amin egy picivel nagyobb a kerék (3,5%) ez pontosan egy peres mérettel nagyobb mint kéne. de a számszerűség kedviért 195/60 R15 helyett van 205/50 R17 és /45 lenne a helyes. amúgy nem ér bele semmibe se kanyarokba. Nemrég olvastam a totalcaron egy cikket keskeny gumikról, ott irták mellékesen, h a nagyobb átmérő miatt csökken a fogyasztás. ez az ami fura nekem. mert ha pl ha egy elindulást veszek példának. szerintem a motornak sokkal nagyobb erőt kell kifejtenie ahhoz hogy ugy induljak mint a kisebb kerékkel (legalábbis én igy gondolom) És valószinű erre mondta az utolsó válaszoló ,hogy lomhább lesz, tehát nem gyorsul úgy.. Amúgy nálam nem is szempont, h nem gyorsul nem szeretek kaparo kerekekkel indulni :) viszont egészen a cikk elolvasásáig én abba a tudatban voltam, hogy nekem egyértelműen nagyobb valamivel a fogyasztásom mint kéne a szélesebb és nagyobb kerék miatt. De akkor most elgondolkodtam, hogy hogy is van ez.. gondolom még valamennyire a végsebességbe is számíthat pozitiv irányba (ha a motor bírja) a gyorsulás rovására.


Fogalmazhatok úgy egy indulás kapcsán hogy:

- hasonlo fogyasztás mellett rosszabbul gyorsul az autó?


és konstans sebesség mellett (pl folyamatos 120kmph) hogy: valamivel kisebb erőt kell kifejtenie a motornak és azonos sebességhez kevesebb motorfordulat szükséges. ezzel benzint sporolnék meg?


előre is köszi a felvilágosításokat :)

2013. máj. 7. 20:38
 5/9 anonim ***** válasza:
68%
Jól gondolkodsz. Nagyobb átmérővel a hosszabb áttétel miatt javulhat a fogyasztásod országúton és autópályán, és a gördülési ellenállás is kisebb azonos szélességű, de nagyobb átmérőjű gumi esetén. Viszont elinduláskor, gyorsításkor visszább fogja a nagyobb kerék, a növelt áttétel, és a nagyobb tehetetlenség miatt is. Így összességében lehet, hogy rosszabbul jársz, mint a gyári mérettel. Egyébként a futómű geometriája is adott kerékátmérőhöz van számolva, amitől eltérni szerintem azért nem a közveszélyes kategória, de semmiképp sem szerencsés.
2013. máj. 7. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Mit értesz a futómű geometriája kapcsán?

milyen negativ hatásokkal kellhet emiatt számolnom?

nincs viszonyítási alapom

csak így használtam eddig a verdát :)

2013. máj. 7. 22:08
 7/9 Bajer ***** válasza:
A nagy átmérőjű keréknek kevesebbet kell fordulnia a távolság megtételéhez mint a kis átmérőjűnek. Ez a csapágyak élettartamát is növeli, kevesebbet pörögnek adott távolság megtétele alatt. Terepjáróknál is előnyösebb a nagy ballongumis kerék mert könnyebb leküzdeni vele a gödröket, lépcsőzetes terepakadályokat. Van, hogy a nagy kerék áthidal olyan kátyút, amibe a kicsi belemegy. Úgy tudom nagy nyomatékú kocsinak nagyobb kerékkel se növekszik a fogyasztása, kis nyomatékúnak növekedhet mert nehezebben indul álló helyzetből a hosszabb erőkar miatt, hiszen köztudott, hogy a keréknél a rövid r az előnyös, kétkarú emelőnél pedig a hosszú erőkar előnyös.
2013. júl. 15. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
54%
eszerü az egész és nem lesz rosszab a gyorsulásod sem de a sporolás elenyésző !:r15=37,5 cm átló szorozva 3,14=117,75cm a kerék átmérője,r16=40cm átló szorozva 3,14=125,6 cm átmérő amiből már meg is kaptuk , hogy egy fordulat alatt KB8 cm-el nagyob távot leszel meg . Aztán 1000méter /117,75=849 fortulat \kilométer a gyári kerekekkel! mig a 16 osokkal a 849 fordulatot szorzod 125,6-tal=1066 méter szóval egy kilométeren kb 66 méterrel teszel meg nagyob távot 1 col eltérésnél ! persze a speedométer a 15 ös kerég sebeségét fogja mutatni mivel nem a kerekek után vannak belőve a speedométerek hanem a váltó után ! és igy kapsz egy nagyából 6,5 km\h csalódást 100km\h nál ! persze ez attól is füg hogy milyen gumik vannak az autón !
2015. márc. 13. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Úristen utolsó, remélem nem vagy magyar születésű, más mentséged nem lehet erre a helyesírásra.
2015. márc. 15. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!