Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Van valami gyakorlati különbsé...

Van valami gyakorlati különbség egy sima és egy automata váltós kialakítású robogó között?

Figyelt kérdés
Feltételezem egyiken sem kell váltani, olyanok érdekelnének hogy mi a különbség: működési elvben, fenntartási költségben, karbantartási költségekben, stb.

2013. jún. 23. 15:19
 1/8 anonim ***** válasza:

Hogyhogy egyiken se kell váltani???

A sima attól sima, hogy lábváltós (vagy kézi, az kialakítástól függ).

Amúgy a robogókban is van váltó, csak fokozat nélküli. Erről itt olvashatsz: [link]


A sima meg olyan, mint egy Simson pl: lábbal váltasz, miközben bal kézzel kuplungolsz.

Régen voltak kéz váltós motorok is, ahol bal kézzel kuplungoltál, és a bal markolatot forgattad közben fel/le, sebességet váltva.

2013. jún. 23. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Bocsi, rosszul fogalmaztam: sima robogó alatt váltó nélkülit értettem. Azaz mi a különbség egy váltó nélküli ill. egy automata váltós motor között?
2013. jún. 23. 15:48
 3/8 anonim ***** válasza:
NINCS váltó nélküli motor. Csak az automatán nem kell neked váltani illetve kuplungolni. Ezért a váltókar és a kuplungkar hiányzik és általában a két kar a kormányon a két fékkar ellentétben a váltós motorral ahol a bal kar a kuplung a hátsó féket meg a jobb lábaddal kezeled. Én személy szerint soha nem vennék automata motort.
2013. jún. 23. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Már bocs, de nem igazán értem a kérdést. Minden robogó ugyanazon az elven működik, ez pedig a vario hajtás.
2013. jún. 23. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Kérdező, inkább mondj konkrét típusokat, vagy linkelj csak képeket, mert láthatóan halvány lila fingod sincsen a motorok működéséről:)

Automata, azaz variátoros robogókban úgynevezett röpsúlyos kuplung van (a centrifugális erőt felhasználva adott fordulatszámon teremt kapcsolatot a variátor és a főtengely között), a kereket pedig a variátoron keresztül hajtja meg, ez gyakorlatilag a váltó. Nyilván te nem érzékelsz semmit a működéséből, de attól még teszi a dolgát.

Míg "sima", azaz manuális váltó esetén a kormányon lévő bal karral a kuplungot működteted, bal lábadnál lévő karral pedig a sebességfokozatokat kapcsolgatod (lefelé egyes, felfele üres, majd kettes hármas, stb ahány sebességfokozat van).

Van egy újabb megoldás, a körváltós technológia. Itt a kuplung röpsúlyos, tehát azzal a vezetőnek nem kell foglalkoznia, a váltás a bal lábaddal történik. Lábujjaknál és a sarkadnál is van egy kar. A lábujjadnál lévőt lenyomva felfelé tudod kapcsolgatni a sebességi fokozatokat, míg a sarkadnál lévőt lenyomva visszafelé. Érdekessége, hogy 4-es után is lehet újra ürest kapcsolni, nem kell visszalépkedni 4-3-2-1, hanem "körebér" a váltó, innen a neve.

2013. jún. 23. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
*körbeér
2013. jún. 23. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 madmax91 válasza:
Szerintem arra gondol, h automatán belül is több változat létezik. Pl. Babetta 210 automata váltója automatán vált, ha a motor elérte az a fordulatszámot. Ezt a váltást "hallani" lehet. Illetve vannak a modernebb vario-s váltok ezek fokozat mentes cvt automata váltók. Megbízhatónak sztem mindkettő megbízható. A vario gyorsabb, nagyobb nyomatékot biztosít.
2013. jún. 24. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

van FOKOZAT NÉLKÜLI, és TÖBBSEBESSÉGES váltó.

A kettő között annyi a különiség, hogy a fokozat nélküliben egy ékszíj csúzaik fel-alá 2 görgőn, a többfokozatúban pedig ugyanolyan nyomatékváltós elv van ml, mint az automataváltós autókban.

A fokozatmentesben a variátorszíj könnyebben kopik, de sokkal olcsóbb, és a fogaskerekek miatt se kell aggódni, mert nincsen, emellett az erejét egyenletesen atyja le, nem rángat.. A többfokozatút nem sűrűn kell szervizbe hordani, de a javítása sokkal költségesebb. Egyébként én a többfokozatút azért nem szeretem, mert erőteljes támadáskor rángat, te meg úgy nézel rajta ki, mint egy kellj fel jancsi bábú... Illetve kényesebb is, és érzékeny...

2016. máj. 2. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!