Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » A fénykürtöt eredetileg mire...

A fénykürtöt eredetileg mire találták ki?

Figyelt kérdés
Mert oké, hogy most az elsőbbség lemondását jelzi vele az ember, a buszt engedi ki a buszmegállóból, vagy a gyalogost el a zebrán... stb... De ezért is lett anno kitalálva, vagy mi volt az eredeti feladata, célja ?

2013. jún. 28. 18:39
 1/5 anonim ***** válasza:
89%

A fénykürt a duda néma változata.


A KRESZ-ben ezt találtam:

"Zavarás: olyan magatartás, amellyel valaki másnak a közlekedését nehezíti, a közlekedés más résztvevõit megijeszti, neki kényelmetlenséget vagy kellemetlenséget okoz, magatartásával figyelmét elvonja vagy indokolatlanul leköti (pl. zavar az a jármûvezetõ, aki a kürtöt, FÉNYKÜRTÖT, vagy a távolsági fényszórót indokolatlanul használja. Zavar az a jármûvezetõ is, aki a jármûve sebességével megtéveszti az elsõbbséggel rendelkezõket)."


"Említésre méltó a FÉNYKÜRT használata. Magyarországon sajnos az autó FÉNYKÜRTJÉT össze-vissza használjuk, van aki ezzel jelzi, hogy kiengedi az előtte haladót, mások pedig arra figyelmeztetnek, hogy vigyázz, érkezem, ne gyere elém. Ezeknek a jelzéseknek a megfelelő értelmezése egy rövid tükörbe pillantással nehéz, kezeljük fenntartással a villogást. Persze az autópályán száguldozókra is vonatkozik, hogy önfeledt felesleges villogással kár megzavarni a közlekedőket, általában ráadásul még felesleges is."

2013. jún. 28. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
61%

Jól írták, figyelmeztetés, kürt helyett.

Autópályán például az előzési szándék jelzésére (kultúráltan: egy másodperc követési idővel, bunkómódra: egy méter távolságról, kormányt jobbra-balra rángatva)


Elsőbbségről lemondás jelzésére kizárólag nálunk szolgál, külföldön ezt a beidegződést el kell felejteni. Ha valaki villant, ott nem azt jelenti, hogy "gyere, kiengedlek", hanem "vigyázz, jövök, ott maradj, vagy ha útban vagy, párologj el előlem mert nem állok meg".

2013. jún. 28. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
90%
A fénykürt fényjelzésre való. Valamikor lakott területen korlátozták a kürt használatát (volt, hogy teljesen tiltották, volt, hogy csak este 10 és reggel 6 közt nem engedték). Ám ilyenkor is kellett valamivel jelzést adni a másik autósnak, ha figyelmetlenül viselkedett. Erre volt jó a fénykürt és ma is erre használatos: anélkül tudnak vele egymásnak jelezni a közlekedők, hogy folyamatos tülkölés lenne a dolog vége. Például ha nem lenne fénykürt, a busz vezetőjének is csak dudálással tudnád jelezni, hogy látod és kiengeded őt, illetve a gyalogosra is messziről rá kellene tülkölnöd, hogy mutasd: menjen át nyugodtan. Persze itt nem arról van szó, mikor közvetlenül a zebra előtt állsz, hanem arról, mikor olyan messze vagy, hogy nem láthatja jól, integetsz-e neki odabenn.
2013. jún. 28. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat !
2013. jún. 28. 20:13
 5/5 anonim ***** válasza:
" a buszt engedi ki a buszmegállóból, vagy a gyalogost el a zebrán."-Csak én érzek itt zavart?A gyalogos fénykürt nélkül is elengedjük a zebrán és a buszt is kötelesek vagyunk kiengedni a buszöbölből.Ez olyan amit írtál mintha a STOP táblánál villantanánk annak akinek elsőbbsége van,hogy"Gyere csak megadom az elsőbbséged"
2018. máj. 25. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!