Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mik az autóvásárlás, és...

Mik az autóvásárlás, és autótartás költségei?

Figyelt kérdés

Friss jogsi után autót szeretnék venni. Max. 700.000 Ft-om van rá, adókkal, biztosítással, mindennel. A további években évi 150.000 Ft van javításra, egyéb vásárlásra.


Mivel nem tudom, hogy pontosan mennyi mindent kell fizetnem mikor megveszem a használt autót, és utána még mennyi dolgot kell megvennem, ehhez kérnék segítséget.


Megvételkor: milyen adókat, díjakat kell fizetnem.

Milyen adókat kell fizetnem évente, milyen díjakat kell fizetnem évente.

Milyen gyakran, mekkora mennyiségben és milyen értékben kell vennem XY anyagot (pl. fagyálló, téligumi, stb.).



2014. jún. 21. 07:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Friss jogsisként és első autósként még a legalacsonyabb biztosítási fokozattal indulsz, tehát biztosításra egész sokat eleinte. Az összeg függ attól, hol laksz, mennyi ideje van jogsid, mennyi idős vagy, stb. Ez lehet negyedéves, vagy éves ütemezésű. Ha az egész évit kifizeted egyben, akkor olcsóbb. Az elején lehet 40e is évente, vagy több. Van a teljesítményadó, az mint a neve is mutatja, az autó teljesítményétől függ, és a korától. Ez egy 100 lóerős 2000-ben gyártott autóra 13500 ft, ugyanez csak 2005-ös kiadásban 17500, 150 lóerővel a 2000-ben gyárott 20000 ft évente. Ezt lehet két részletben fizetni évente. Azután jönnek az egyéb karbantartási költségek. Ha éppen szerencsés időszakod van, akkor csak olajok cseréje, szűrők cseréje és ritkábban vezérlés csere, néhány szilent kicserélése, fékbetétcsere. Ha nincs szerencséd, akkor egyéb alkatrészeket is venni kell. Ezekre még rájön a munkadíj, ami szintén nem kevés. Azután van még, amire érdemes költeni, mint a gumik. Az üzemagyagköltségek meg ugye használattól függenek, mennyit mész, hogyan, mennyit fogyaszt az autó. Számold bele a költségeidbe az éves értékvesztést is. A most megvett 700 000 forintos autódat lehet, hogy 2 év múlva már csak 500 000 forintért tudod csak eladni, az évi 100 000 forint költség oldalon.

Ezek a fenntartási, üzemeltetési költségek az alsó-közép, vagy alsó kategóriás autóknál a legolcsóbbak. A közép kategóriások is elviselhetők, mint pl. az Opel Vectra.

A prémium kategóriás autók fenntartása igen drága (mint Audi, BmW, Mecedes, Lexus, Infinty, stb). Azoknak a fogyasztásuk általában nagyobb, mint a többié (a súlyuk miatt), a jobb minőségű alkatrészek drágábbak hozzájuk (érdemes ezeket venni, mert tartósabbak és nem okoznak kárt máshol), az olaj (10e kilométerenként érdemes cserélni) is drága beléjük az előírások miatt (vehetsz olcsó trágya olajat, aztán majd később elkezdi enni, utána már adhatod el generálozandó motorúként), ha gumit veszel, márpedig biztos kell (6-7 évente, kivéve ha hamarabb elkopik), akkor ezeken minimum 16" kerék van, amire már nem olcsóság a gumi (15e ft/db a gyengébbik), és lehet, hogy venned kell nyári mellé új téliket is. Használt gumiban nem biztos, hogy jó gondolkozni, mert általában öreg gumikat adnak el.

Alsó-középkategóriás autónál (pl Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane, Toyota Corolla, Honda Civic, stb) már kevesebbek a költségek, 15 colos gumi már van egész jó 10e forintért, olajcserét megúszod 8 ezerből (de ennél is érdemes gyakrabban cserélni, mint az előírt), könnyebb autók, kevesebbet fogyasztanak és kisebb motorral is (pl 1.6 100le) lehet jól haladni velük.

Itt egy letölthető excel táblázat, ezzel ki tudod számítani a költségeidet:

[link]

2014. jún. 21. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Szia, köszi a részletes választ!


Pont néztem a kérdés feltevése előtt a kiszámoló blogot, de ezt a táblázatot nem találtam meg.


Még annyi, hogy nem 700.000 Ft-ért szeretnék autót venni, hanem 700.000 Ft-ot szánok rá, de ebben legyen benne minden költség, biztosítás. Ha jól számoltam, akkor kb. 450.000 Ft-ért veszek autót, és 250.000 Ft lesz a költség (biztosítás, teljesítményadó, átírás, stb.).

2014. jún. 21. 09:17
 3/7 anonim ***** válasza:
550ért nyugodtan megvehet a kocsit 700ból...
2014. jún. 21. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Kb három éve számolgattam, hogy havi 4300 Ft egy autó fenntartása, ha semmit sem kell javítani, és egy métert sem mész vele. Na jó, ebbe a jogsi megújítása is bele volt számolva.
2014. jún. 22. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Én úgy számoltam, hogy havi 19.000 Ft benzin és autópályadíj valamit jogosítvány megújítás nélkül.


Ebben az árban már benne van egy adott hónapra jutó gumiabroncsszett ára, akkumulátor, szerviz, apróságok, olaj-és szűrőcsere, műszaki vizsga, adó, casco, kötelező biztosítás.

2014. jún. 22. 13:44
 6/7 anonim ***** válasza:

ki számol ilyenekkel, hogy jogsi megújítás...nevetséges :D

10 évente pár ezer forint

ilyet is számolj ám, hogy mosás, illatosító, eu doboz, izzócsere, ...

2014. jún. 22. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
6-os: ezt az "apróságok" részbe számoltam bele :)
2014. jún. 22. 16:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!