Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ebben a kereszteződésben mi a...

Ebben a kereszteződésben mi a legjobb megoldás az áthaladásra? (útszűkület)

Figyelt kérdés

Google streetview kép:

[link]


Én a belső egyenesen haladó sávban haladok. Mellettem jobbra pedig kanyarodni szoktak nyilván.


Látható, hogy olyan remek módon oldották meg a kereszteződést, hogy a két sáv beszűkül.

Ha egymás mellé ér két autó (egyenesen haladó és jobbra kanyarodó), akkor sok esetben nincs elég hely, hogy mindketten elférjünk. BKV busz és kamion esetében főleg.


Ilyenkor kinek van elsőbbsége? Nincs felfestve a szűkületben a sáv. (akkor a felezővonal átlépésénél indexelni kellene)

Tehát ha itt baleset, koccanás történik, akkor ki lesz a hibás? (pl egyszerre hajtunk be a szűkületbe)


Én amúgy direkt az ilyen helyeken (ezen a szakaszon több is van) mindig jobb tükörbe figyelek, jön e valaki, ha igen, akkor inkább lassítok, busz esetében pedig meg is állok, megvárom míg elkanyarodik, dudált már le így a kanyarodóból egy kamion, azóta figyelek.

Bár az se kellemes, hogy mögöttem is dudálnak időnként, hogy miért nem megyek, igaz olyan ember is van aki akkor dudál ha a zebra előtt megállok, tehát ez annyira már nem oszt nem szoroz.



2014. aug. 31. 16:25
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Bár régen(40 éve) vizsgáztam és már nem vezetek, úgy emlékszem, hogy ha mindkét sáv egyformán beszűkül, akkor a jobboldaliban haladó mehet tovább.
2014. aug. 31. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

36. § (7.) Ahol valamelyik forgalmi sáv megszűnik, annak a járműnek van elsőbbsége, amelyik terelővonal átlépése nélkül haladhat tovább. Ha a forgalmi sávok útburkolati jellel jelölve nincsenek, annak a járműnek van elsőbbsége, amelyik irányváltoztatás nélkül tud továbbhaladni; ha pedig mindkét jármű csak irányváltoztatással tud továbbhaladni, annak a járműnek van elsőbbsége, amelyik addig a jobbra eső forgalmi sávban haladt.



fogós kérdés mert egyik autónak sem kell a terelővonalat átlépnie, a sávok fel vannak festve, és csak a jobboldalinak kell irányt változtatni de viszont nem a te sávodba mert ő le akar kanyarodni

lehet hogy erre a KRESZ megalkotói sem gondoltak hogy valaki annyira spórolni akar hogy ilyen elb*szott kereszteződést építtet az adófizetők pénzéből

2014. aug. 31. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

A google kép alapján: aki egyenesen irányváltoztatás nélkül halad tovább a terelő(felező)vonal átlépése nélkül, annak van az elsőbbsége. A jobbra kanyarodónak, ha nem fér el, nincs elsőbbsége.

(persze nem érdemes kamionokkal, buszokkal izmoskodni)

2014. aug. 31. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim válasza:
Szerintem, aki egyenesen megy és nem változtat irányt, annak van elsőbbsége! Tehát neked!
2014. aug. 31. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

A fotót jobban megnézve: a külső sáv kötelező jobbkanyaros, ezt előjelzőtábla és útburkolati jel is jelzi. Azaz: az a külső sáv egyenesen még beszűkölve sem halad tovább, hanem megszűnik.


Ilyen esetben, ha a jobbra kanyarodó belemegy az egyenesen haladóba, akkor a kanyarodó a hibás.

2014. aug. 31. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
42%
Érdekes kérdés. A sávok megszűnésének helyén a jobbra kanyarodó tud irányváltoztatás nélkül továbbmenni, az egyenesen menőnek enyhén jobbra kell húzódnia. A KRESZ szerint akkor a jobbra kanyarodónak van elsőbbsége azon a kis részen, ahol már nincsenek felfestve a sávok.
2014. aug. 31. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

#6:


A külső sáv kötelező jobbkanyaros, egyenesen nincs tovább, csak az élelmiszerüzlet oldalfala.

2014. aug. 31. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
Az # 5-ös válaszadónak van igaza !
2014. aug. 31. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Nem egyszerű helyzet mi?

A gond, hogy ha egyszerre érünk a kereszteződésbe, akkor a jobbra húzódásom miatt én koccannék neki a kanyarodónak, azaz én húznám rá az autót.


Amikor vezetni tanultam, szó nem volt olyanról, hogy egy kereszteződésben való áthaladáskor nekem a jobb tükörbe kell kacsintgatni. Nem egyszerű az élet :)


A legjobb az lenne ha kiszélesítenék a kereszteződést, vagy valami felfestéssel/táblával jeleznék, hogy itt figyelni kell ám.


Az útszűkületes paragrafusok elsősorban arra gondolnak, hogy ha a másik sávba kell betérnie mint irányváltoztatás. De végül is itt is rá lehet húzni jogilag az egész szituációra, hogy aki kanyarodik, az is irányt változtat.


Viszont, a kanyarodó behajt a kereszteződésbe, még nem kezdi meg a kanyarodást (nincs felfestés se, ha nagyobb de szabályos ívet tart, akkor is van erre lehetősége még), akkor is olyan helyre kerül, ahol már nem fér el kettő jármű.

Ebben az esetben ha koccanunk, akkor két olyan jármű találkozik ami nem változtatott (még) irányt.


Egy per esetén itt vajon hivatkozhat valamelyik fél erre?

Nem egyszerű eset az egész. Persze kölcsönös odafigyeléssel minden megoldható. De olvassuk el ezt a mondatot még egyszer röhögés nélkül ebben az országban :)

2014. aug. 31. 17:37
 10/18 anonim ***** válasza:

#9-re


Kérdező: nem értelek, mert amit bemutattál, az a Sashalmi HÉV megállónál lévő kereszteződés, és amire kérdezel, az a Veres Péter útról a Hősök fasorára kötelezően jobbra bekanyarodás.


Az a kötelező jobbkanyaros sáv megszűnik, abból egyenesen továbbhaladni nem lehet, ez így van ott kialakítva 40-45 éve.


A két forgalmi sáv nem összeszűkül, hanem a külső a jobbkanyarral megszűnik és tovább már egyenesen csak egyetlen forgalmi sáv vezet.

2014. aug. 31. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!