Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Érdekes probléma fékezésnél...

Érdekes probléma fékezésnél főleg lejtőnél, mintha kerregne, recsegne, csúszna?

Figyelt kérdés

Érdekes lesz a kérdésem, nehéz elmondani.

Egy ideje jelen van a probléma, de nem mindig. Ha egy kicsit nagyobb sebességről akarok lefékezni, többnyire akkor jön elő, de akkor is csak néha. Általában inkább akkor ha lejtősebb az út. Nem kell 45 fokos lejtőre gondolni, egy gyenge szintkülönbségre csak.


Fékezéskor olyan érzésem volt, mintha leérne a kocsi alja. Legalábbis én erre gondoltam sokáig, hogy az alsó műanyag borítás leér. Azt hittem szar a lengéscsillapító, de voltam teszten és ott azt mondták, hogy nem gond. (amúgy vicces, de ott a fékteszten eldurrant a gumifékcsövem, érdekes volt, de nagy szerencse, hogy nem az úton)


Tegnapelőtt szintén jelentkezett a hiba, akkor egy nagyobb lejtőn, gurultam lefele, üresben volt a kocsi, és fékezgettem. Volt hó is alattam bőven. (melóhely kijárata volt, nem volt takarítva). Nah akkor végig amíg fékeztem, addig csinálta, mintha gyengébben fogott volna a fék is. Amint leértem, megszűnt.


Szerelő azt mondta, hogy talán hullámos kicsit a felülete a féktárcsának és azért, bár akkor rendszeres lenne szerintem.


Gondoltam arra is, hogy ez talán csak az abs lenne?

Fogalmam nincs, hogy az milyen módon működik, olvastam olyat, hogy feldobálja a fékpedált, végül is kicsit itt is olyan volt, mert akadályozott a rendes fékezésben.


Amikor leértem a lejtő aljára, megálltam, alánéztem, és nem valószínű, hogy a kocsi alja érne le, annyira nem kerülhet közel a földhöz.


A kocsi amúgy egy 2000-es Renault Laguna 1.9dci.



2015. febr. 11. 10:34
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
0%
-ez annyira szőkenősen van megfogalmazva,hogy bármire lehet tippelni,
2015. febr. 11. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
66%

Havon üresben gurulni és fékezni? Grat...


Egyébként én ABS-t mondanám. De az is gáz, hogy nem tudod milyen, ha bekapcsol a kocsidban az ABS. Pl az enyémben egyáltalán nem olyan, mint a többség kiabálja. Lehet érezni a rugózást a fékpedálon de semmi elviselhetetlen.


Száraz úton gyorsíts fel, majd satufék, de kuplunghoz ne nyúlj, akkor bekapcsol az ABS és tudod milyen lesz

2015. febr. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
89%

az ABS "kerreg", darál amikor dolgozik (felenged-fog-felenged-fog-felenged-fog-felenged-fog-felenged-fog...)


hogy ezt hallod-e, azt nem tudom

2015. febr. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:

Szinte tuti, hogy az ABS-t tapasztaltad meg működés közben - hozzáteszem nagy eszed van, hogy csúszós úton, lejtőn üresben gurulsz fékezgetve, ahelyett, hogy a motorféket használnád... Minden épeszű vezetésoktató elmondja, hogy ilyet nem csinálunk, és az elméleti tanfolyamon is kihangsúlyozzák, hogy lejtmenetben olyan sebességi fokozatban kell menni, amiben felfelé jönnél, és az üzemi féket csak kiegészítésképpen, szakaszosan kell működtetni a motorfék mellett, hogy legyen ideje visszahűlni a fékeknek.


Az ABS úgy működik, hogy másodpercenként akár több tízszer is ellenőrzi, hogy állnak-e a kerekek fékezés közben vagy nem. Ha állnak, akkor az elektronika kicsit visszavesz a fékerőből, éppen annyira, hogy még forogjon a kerék, mert ekkor a leghatékonyabb a fékezés. Ha forog, akkor visszaadja az irányítást a lábadnak, de mivel te továbbra is nyomod a féket, ezért megintmegcsúszik a kerék, megint visszavesz a fékerőből, és ez így folytatódik. Ilyenkor nem kell vele foglalkozni, hogy remeg a fékpedál a lábad alatt, továbbra is nyomni kell. Ilyesmi pedig nem szabadna, hogy "akadályozzon" a fékezésben, nem dobja le a lábadat a pedál, csak remeg.

Bár ismerős tört már össze úgy autót, hogy beletaposott a fékbe, elkezdett dolgozni az ABS, a nő a pedál remegésétől annyira megijedt, hogy levette a lábát a fékről, így szépen berongyolt az árokba - reméljük veled ilyesmi nem fog előfordulni.

Szóval örülj inkább, hogy az elektronika vigyázott rád eddig, ha már olyan bumburnyák vagy, hogy üresben gurulgatsz havas-jeges úton...

2015. febr. 11. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

A cégnél van egy kis lejtő, itt nem 50-el gurultam, talán csak 30-al max. A végén meg alapból meg is kell állni, mert be kell zárnunk a kaput. Amúgy az első alkalom, hogy itt havon gurultam le. 1 éves a jogsim még csak.



Honnan kéne tudnom, hogy milyen az abs? Nem szoktam tükörjégen direkt csúszkálni, hogy megtudjam. Amikor kocsit vesz az ember, senki nem mutogatja el neki, hogy "figyu, ilyen ha az abs bekapcsol". Első kocsim amúgy.



Kuplung nélkül satu? Hétvégén kipróbálom.

2015. febr. 11. 11:13
 6/21 A kérdező kommentje:

Kint a közúton nem is vacakolnék gurulással, ott ha nem akarok gyorsulni, csak fixen haladni, akkor motorfék.


Itt a cégnél első alkalom volt, hogy lehullott a hó, de arra jó volt, hogy kiderült mi a "gond".


Sajnos mindent senki se fog elmagyarázni alapból. Van amire úgy kell rájöjjön az ember, illetve "menet közben" kérdezgetnie másoktól. Én is le-le-vettem a lábam a fékpedálról tegnap, mert nem tudtam mi is van. (most olvasom, hogy a pumpáló fékezést kerülni kell)


A lényeg, hogy most már tudom mi a helyzet és nyugodtan nyomom akkor is ha az éppen kerreg-darál. (amúgy ez a darálós kifejezés ami eléggé találó rá)


Köszi a válaszokat, nem pontoztam le senkit, amúgy jogos az is, hogy ne guruljak üresben.

2015. febr. 11. 11:21
 7/21 anonim ***** válasza:

ABS nélküli autónál pont, hogy pumpálva kell fékezni egyébként :)

Persze nem úgy, hogy tökig benyom-teljesen felenged, hanem neked kell elvégezni az ABS feladatát: amint megcsúszik a kocsi (ezt érzed), picit visszavenni a fékerőből, majd nyomni megint picit jobban a csúszáshatárig, ha megcsúszik, picit felengedni megint vissza, stb. Csak ugye ezt egy átlagos ember másodpercenként egyszer-kétszer tudja elvégezni, az ABS meg sokkal többször és sokkal finomabban, ezért jobb :)

2015. febr. 11. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

A pumpálás nálam inkább abból eredhet max, hogy benyomom, és felengedem többször is, mert nem értem,hogy mi ez a recsegés. De ezentúl nem fogom, mondjuk ritka eset ez is szerencsére.


Sajnos az ilyen dolgokat nem tanítják manapság :)

2015. febr. 11. 11:31
 9/21 anonim ***** válasza:
Nekem is ilyen az ABS, mintha rugdosna a fékpedál, és hallatszik egy enyhe recsgés is, de az inkább a gumiktól jön, hisz nem megfelelő a tapadás.
2015. febr. 11. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 Wadmalac ***** válasza:
Az ABS az. Amilyen frekvencián kerreg, ugyanolyan frekvencián rugdossa a pedált a talpad alatt.
2015. febr. 11. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!