Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Most akkor melyik lámpát...

Most akkor melyik lámpát lehet használni álló járművön? (KRESZ)

Figyelt kérdés

A könyvből idézem: "Álló (várakozó) gépkocsiját sűrű hóesésben vagy erős ködben kivilágíthatja tompított fényszóróval és hátsó helyzetjelző KÖDLÁMPÁVAL is. Álló jármű kivilágítására a távolsági fényszórót vagy a KÖDFÉNYSZÓRÓT még különösen mostoha látási viszonyok esetében sem használhatja..."

Most akkor a ködlámpa és a ködfényszóró nem ugyanaz, illetve miért hangsúlyozza ki hogy hátsó helyzetjelző ködlámpa? Van sima meg helyzetjelző ködlámpa is? Lehet csak én értetlenkedek, de a KRESZ vizsgán minden hülyeségre rákérdezhetnek. Eddig úgy tudtam, hogy van egy gyenge helyzetjelző, egy fényesebb tompított lámpa és egy távolsági fényszóró meg pluszban ködfényszóró rossz idő esetén, de a fenti szöveg nagyon bekavart.



2015. aug. 11. 12:43
 1/5 anonim ***** válasza:

Csak értő olvasás kérdése az egész. Rossz szavakat emeltél ki:


"Álló (várakozó) gépkocsiját sűrű hóesésben vagy erős ködben kivilágíthatja tompított fényszóróval és HÁTSÓ helyzetjelző KÖDLÁMPÁVAL is. Álló jármű kivilágítására a távolsági fényszórót vagy a KÖDFÉNYSZÓRÓT még különösen mostoha látási viszonyok esetében sem használhatja..."


Fényszóró elől van csak, se a távolsági (reflektor) se az első ködlámpa (ködfényszóró) nem használható álló járművön

2015. aug. 11. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Koplárovics Béci ***** válasza:
A "hátsó helyzetjelző ködlámpa" és a "ködfényszóró" nem ugyanaz. Te csak a ködlámpát emelted ki a szóösszetételből, ezért keverheted. Így nincs "első helyzetjelző ködlámpa".
2015. aug. 11. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
84%

"Most akkor a ködlámpa és a ködfényszóró nem ugyanaz, illetve miért hangsúlyozza ki hogy hátsó helyzetjelző ködlámpa?"


Nem ugyanaz, a ködlámpa a hátsó, az elsö meg a ködfényszóró. Szerintem nincs jelentösége a kihangsúlyozásnak, illetve talán ezzel akarja megkülömböztetni az elsötöl.


"Eddig úgy tudtam, hogy van egy gyenge helyzetjelző, egy fényesebb tompított lámpa és egy távolsági fényszóró meg pluszban ködfényszóró rossz idő esetén, de a fenti szöveg nagyon bekavart."


Igen ez így van elöl, hátul meg van az 5 wattos mellett egy 25w-os ködlámpa, ami olyan fénnyel világít mint a féklámpa. Egyes típusoknál elöbb ezt lehet kapcsolni(egy kapcsolón van), másoknál azt hiszem külön is lehet.

2015. aug. 11. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 veterán vas ***** válasza:

Szerintem az okozhatta a zavart, hogy valaki a "helyzetjelző" kifejezést is belekeverte a hátsó ködlámpa meghatározásba. Mint köztudott, a kötelező hátsó helyzetjelzők mellett, számtalan autótípusnál találunk gyárilag beépített hátsó ködlámpát is. Van ahol csak egyszerűen így nevezik, van ahol az elegánsabb hátsó ködzárófény a neve. Lényege, hogy csak az első fényszórókkal és ködlámpákkal együtt használható.(helyzetjelzővel NEM). Hogy bonyolítsuk a helyzetet, van olyan autótípus, amelyiken csak a tompítottal együtt kapcsolható, de van amelyik tompítottal és/vagy országútival együtt is használható. Hogy még nagyobb legyen a káosz, olyan autók is vannak, amelyiken nincs elöl gyárilag szerelve ködlámpa, viszont van hátsó ködzáró, de ott is az előbb említett módon, a tompítottal vagy az országútival kapcsolható.


A lényeg:

Jelen jogszabályok szerint megkülönböztetünk helyzetjelzőt, tompítottat, és távolságit, első ködlámpát ill. hátsó ködlámpát.

Vagyis olyan, hogy "hátsó helyzetjelző ködlámpa" a valóságban nem létezik, csak a pongyola megfogalmazásban. ;)

Remélem érthető voltam.

2015. aug. 11. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. :)
2015. aug. 11. 19:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!