Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Miért nem kell minden úttesten...

Miért nem kell minden úttesten közlekedőnek KRESZ vizsgát tennie?

Figyelt kérdés
Jelenleg (már fél éve) csomagfutárként dolgozom, és heti szinten találkozok olyan biciklistákkal akik szabálytalanul közlekednek. Sokszor felváltva használják a járdát és az úttestet, elsőbbségadás-táblánál még csak nem is lassítanak. Ezzel nem az a problémám, hogy olyan kereszteződésnél is le kell lassítanom ahol elsőbbségem lenne, hanem hogy ezzel más közlekedésben részvetőket is veszélyeztetnek. Nyáron majdnem volt is egy balesetem. Egy nem egyenrangú útkereszteződésben haladtam volna egyenesen, nekem volt elsőbbségem, mégis jobbról érkező 8-10 éves gyerek út átsuhant előttem egyenesen hogyha csak kicsit is gyorsabban megyek akkor biztos hogy elütöttem volna. Pedig ismertem azt a szakaszt, eleve lassabban közelítettem meg a kereszteződést mert ugyanott volt már hasonló szituációban részem. Ami frusztráló volt a dologban hogy az anyjával együtt biciklizett, csak ő lemaradt pár 10 méterrel. Mikor megálltam és kiszálltam a kocsiból még engem cseszett le hogy miért nem vigyázok jobban, holott látható helyen kint volt az elsőbbségadás tábla - ez persze őt egyáltalán nem érdekelte. Magyarán valószínűleg azt sem tudta hogy mit jelent az a "háromszög". Ilyen esetekkor mindig felmerül bennem a kérdés, hogy egyrészt ha valaki kimerészkedik forgalomba akkor miért nem tanulja meg magától a rá vonatkozó szabályokat/jelzőtáblák jelentését, másrészt miért nincs még bevezetve hogy csak KRESZ vizsgával lehet az úttesten közlekedni? Itt nem csak a biciklistákra gondolom, hanem azokra is akik rollerrel, görkorcsolyával, gördeszkával, azzal a piros elektromos 3 vagy 4 kerekű istennyilával, vagy valami hasonló járművel közlekednek.

2018. okt. 13. 11:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
83%
Jó kérdés. Teljesen egyetértek. Ugyanazt az utat használják, ugyanúgy részt vesznek a közlekedésben, mégsem tartják be a szabályokat.
2018. okt. 13. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
16%
Én elsodortam volna a gyereket, ne legyen baja, de kelljen rendőrt hívni, és anyukát vágják meg közúti veszélyeztetés miatt.
2018. okt. 13. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
81%

Miért, akiknek jogsija is van, azok szabályosak?


Elvben egyetértek azzal, hogy mindenkinek illene ismernie a rá vonatkozó szabályokat, s esetleg szervezetten is oktatni kellene.

Lehet, valamelyest javulna a helyzet. De közlekedni mindenki közlekedik. A vak néni, a félbolond, a sánta, a simán tapló.

Ha valaki csekély képességei miatt mondjuk tizedik vizsgán sem ment át, annak betoncsizmát a lábára, s dobjuk a Dunába?

2018. okt. 13. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
71%
Meg a piroson is úgy mennek át, mintha rájuk nem vonatkozna. Ha azonnal nem kapja el őket a rendőr (persze hogy nem kapja) akkor beazonosíthatatlanok. Mivel jogsi nem kell rá, így elvileg mondhatják azt, hogy nem tudták hogy az számukra is a továbbhaladás tilalmát jelenti. Jogilag. Viszont ha kiderülne (valahogy) van bármilyen kategóriás jogosítványa akkor már nem hivatkozhatna erre. Kérdés hogy meg akarjuk-e oldani ezt a problémát, vagy arrébb rugdossuk, mint sok mást is az életben.
2018. okt. 13. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem általános iskolában kéne alap szinten KRESZ-t tanítani.
2018. okt. 13. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Elképesztő miket írtok. A kérdés írójának felvetése teljesen jogos, elvileg most már tananyag lesz a kresz is, remélhetőleg javít a helyzeten pár év múlva. De olyanokat írni, hogy "elsodornám a gyereket, de ugy hogy ne legyen baja"? Hogy lehet ilyen még akár félkomolyan is leírni? Ugyanazt csinálnád, mint az anyja, veszélyeztetnéd a gyereket, és te még ráadásul direkt is! Remélem, hogy vicceltél.

Utolsó előtti: attól, hogy nincs jogsija a kresz rá is vonatkozik, nincs olyan, hogy nem ismerte és erre hivatkozik, ez így nem igaz. A törvények nem ismerése nem jelent kibúvód a betartásuk alól.

2018. okt. 13. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
Nem vicceltem, nem én szarok a KRESZRE.
2018. okt. 14. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Telejesen egyetértek a kérdezővel. Én biciklivel járok nap mint nap, de én saját magam kezdtem el tanulmányozni a kreszt, hogy legalább a táblákkal képben legyek. Mostanra már a B kategóriás jogosítványom is meg van. Én is köteleznék mindenkit, aki a forgalomba bekerül, hogy legalább egy alap szintű kresz vizsgát tegyen. A tananyagba könnyen be lehetne illeszteni és ez még hasznos is lenne!
2018. okt. 16. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Durván le lettem pontozva, de hát ez csak ilyen.


Újra megkérdezem: aki nem képes kreszből vizsgázni, annak a házát falazzuk be, nehogy ki tudjon jönni?

2018. okt. 16. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Először a fő kéedésre válaszolva: azért nem kell, mert a törvényalkotó nem írta ezt elő.


Most pedig bontsuk ezt ki egy kicsit. Régen, amikor még ismerős kifejezés volt az ifjúságpolitika, voltak olyan ismeretterjesztő rajzfilmek, mint pl a "Közlekedj Okosan!", ami könyvben is megjelent. Része volt a gyermekek fejlődésének az alapvető kresz szabályok megismerése, így nem okozott nagy problémát a közúti kerékpározás. (Igaz, akkoriban a járdán bringázás sem volt még probléma.) Ez sajnos kikopott a mindennapokból, erre viszont a törvényalkotó nem reagált. Ma már nem evidens, hogy mindenki tisztában van legalább olyan alapokkal, mint jobbkézszabály, a gyakoribb táblák ismerete, gyalogátkelő használat, elsőbbségadás, miegymás. Igen, ez mindenképpen egy kezelendő probléma, a közúti közlekedésben bringával részt venni életveszélyes ezek alapvető ismerete nélkül.

Ugyanakkor nem tudok szó nélkül elmenni amellett sem, hogy ez a kérdés akaratlanul is megint a bringásokat tübteti fel olyan színben, hogy itt aztán a kerékpáros egy tudatlan, szabálytalan renitens. Azt azért nem árt tudnu, hogy sok kerékpáros "főállásban" autót is vezet. A kerékpárt sokan csak másodlagos közlekedési eszközként, de méginkább szabadidős, vagy sporteszközként használjuk. Arányokat nyilván nem tudok mondani statisztika híján, de a bringások jelentős része tisztában van a Kresz szabályokkal és szeretném hinni, hogy azt szintén jelentős rész be is tartja. Tudom, nem vagyunk szentek mi sem, ahogy -tedd a szívedre a kezed- az autósok sem.Jellemzően terepbringás vagyok, de oda el is kwll jutni valahogy, így elég időt töltök kisebb nahyobb forgalmú közúton is. Látok sok cifrát autóstól, bringástól egyaránt. Ne érts félre, mindkettő egyformán nahy veszélyforrás, azonban az autós által elkövetett szabályszegésekért azért haragszom egy picivel jobban, mert ott feltételezhető a KREZ ismerete, hiszen kell, hogy rendelkezzen jogosítvánnyal. Ott tehát a szabályszegés egyértelmű szándékossággal történik. Ismétlem, végkimenetel szempontjából nincs különbség, a veszély így is, úgy is veszély. Igen, van mind dolgozni a bringásoknak is, de az autósoknak is.


Sokaknak az teszi ezt az egészet nehezebben megfoghatóvá, hogy a bringások speciális helyzetben vannak, hiszen mehetnek közúton, bringaúton és adott esetben járdán is, az erre vonatkozó szabályok betartásával. Erről viszont nem mi tehetünk, hidd el!

2018. okt. 17. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!