Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ti hogy álltok meg egy manuáli...

Ti hogy álltok meg egy manuális váltós kocsival? És meddig lehet benyomva a kuplung, hogy ne legyen baja?

Figyelt kérdés
Eddig automataváltós kocsit vezettem, de most szervízben van, és rákényszerültem a manuálisra. Ha meg kell állni, akkor üresbe rakjátok a váltót, és úgy fékeztek, vagy nyomva tartjátok a kuplungot és közben fékeztek? És ha mondjuk balra kell bekanyarodnnotok, de jönnek a másik sávban szembe az autók, addig 1-esben van a váltó, és úgy várjátok, hogy beengedjen valaki, vagy ilyenkor is üresbe kell rakni a váltót? Mennyi ideig lehet lenyomva a kuplung, hogy ne ártsak neki?
2018. okt. 31. 13:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Üresben gurulásnak semmi értelme, sőt, balesetveszélyes lehet. De ezt szerintem nálatok is elmondták KRESZ-en.

Sebességben kell hagyni, motorfékkel illetve fékkel lassítani, majd ha kellően alacsony a sebesség, kinyomni a kuplungot. Ha mondjuk nagy sebességgel közeledik feléd egy másik autó, és a balesetet gázadással tudnád elkerülni, bajban leszel, ha üresben van a váltó.

Kanyarodásnál szintén semmi értelme az üresbe kapcsolásnak. Lassítasz, ahogy megállásnál, ha 0-ra kell fékezned az autót akkor megállás után 1-esben megvárod amíg elmennek. Esetleg ha előreláthatólag sokat kell várni (lámpa, vasút, stb...), akkor megállsz, üres, kézifék és kész.

Ahogy az előbb írtam, tovább tartó megállásnál (mondjuk kb. fél perc felett) érdemes üresbe tenni, a kuplungnak se használ, ha sokáig ki van nyomva.

2018. okt. 31. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
69%
Jesszusom, ember, te hogy szereztél jogsit? :-((
2018. okt. 31. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

#1: Köszi, akkor így csinálom.


#2: Jópár éve szereztem már a jogsit, és utoljára a forgalmi vizsgán vezettem manuális váltós kocsit, azóta csak automatával járok. Egyébként minden vizsgán elsőre átmentem.

2018. okt. 31. 13:39
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha csak csereautóról van szó akkor a te szempontodból mindegy. Kilométerek tízezrei kellenek ahhoz hogy ez valamit is számítson a kuplung élettartama szempontjából. Mindenesetre az előtt közvetlenül nyomd csak a kuplungot lassulás közben mielőtt elkezdene rángatni a hajtáslánc. Kuplunggal lassítani a féknek jelent valamelyest nagyobb terhelést mert nem érvényesül a motor fékező hatása, azt a fékteljesítményt teljes egészében a fékeknek kell előállítaniuk. Szóval ha max 1-2 hétig hónapig jársz az autóval akkor mindegy hogy csinálod.
2018. okt. 31. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
mindent békénhagy + fékezés, utána ha már 1000 környékén van a fordulat akkor kuplung benyom, még mindig fék, aztán üres. Nem egy nagy ördöngösség.
2018. okt. 31. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
32%

Automatás jogsival nem vezethetsz manuális váltós autót!

Ne is tedd!

Üresben nem gurulunk, sebességben nem állunk a lámpánál, veszélyes, mert nem figyelsz elengeded a kuplungot, elütöd a gyalogost, meg tönkremegy a szerkezet.

2018. nov. 1. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Nem csak automata váltóra van jogsim, manuálison vizsgáztam, szóval vezethetek manuálist is. Csak elfelejtettem azóta a kezelését, és pár amerikai tutorial videókban mutatták a youtube-n, hogy Ők üresben gurulással állnak meg. Ezért is raktam fel a kérdést, mert én nem emlékeztem rá, hogy így csináltuk volna anno az oktatóval.


De amúgy nincs már gondom. Úgy csinálok mindent, ahogy az 1. válaszoló írta, de kb 2 hét múlva már kész is lesz az automatás kocsim is a szervízben. Borzalom ez a kuplungozás, gajra vágja a lábat, és rohadt kényelmetlen a városban. Nem is értem hogy lehet valakinek folyamatosan csak manuális váltós kocsija. Csereautónak jó, de állandónak nekem felejtős lenne.

2018. nov. 1. 17:55
 8/11 anonim ***** válasza:
0%
Jesszusom 6os, remélem még kisfiú vagy és nincsen jogsid...
2018. nov. 2. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Mivel nem értesz egyet, kedves agyoniskolázott előttem szóló?

Indoklást kérek!

2018. nov. 2. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Automatás jogsi pl. nem létezik itthon...

Ha meredeken parkolsz érdemes egyesben vagy hátramenetben hagyni a váltót, attól még nem megy tönkre csak figyelni kell elindulásnál.

2018. nov. 5. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!