Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Elektromos ventilátor kapcsoló...

Elektromos ventilátor kapcsolóra kötése?

Figyelt kérdés
Az érdekelne, hogy ha az autóban egy 12 voltos elektromos ventilátort szeretnék bekötni kapcsolóval, akkor elegendő-e egy test a kasztniről, egy pozitív az akkumulátorról, és egy mezei kétállású kapcsoló az aksi és a ventilátor közti kábelre? A cél nyilván az lenne hogy ha a kapcsolót felkapcsolom akkor üzemeljen a ventilátor, ha pedig le, akkor ne üzemeljen. Ezen kívül van szükségem valami biztosítékra, ellenállásra?

2019. ápr. 22. 13:25
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
biztosítékra amit minél közelebb kell rakni az akssihoz
2019. ápr. 22. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:
Hány amperes biztosítékra, illetve milyen fajtájúra?
2019. ápr. 22. 14:22
 3/24 anonim ***** válasza:
Erre egy max tíz amperes.Ha van üres hely a biztitáblában,akkor onnan kel az áramot venni a kapcsolóhoz és azon a ventihez.
2019. ápr. 22. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

[link]

Így tudom elképzelni a dolgot.

A venti pedig papíron 12.70 A-t tud.


[link]

[link]

Kettő közül valamelyikbe bele egy késes biztosíték, rá egy egy csúszósaru és kész is? 15A-s vagy milyen kellhet bele?

2019. ápr. 22. 15:04
 5/24 A kérdező kommentje:
Ja, és a kapcsolónak sem mindegy gondolom hogy hány amperes. Vagy de?
2019. ápr. 22. 18:34
 6/24 anonim ***** válasza:
Jó az elgondolásod, a 15-ös bizti is jó lesz. A csúszósarukat zsugorcsővel szigeteld és annyi. Még arra figyelj, hogy a kapcsoló tudja a ventilátor áramfelvételét.
2019. ápr. 22. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:

[link]

Tehát akkor nem is szükséges az a cucc amit linkeltem, hanem csak csupaszba csúszósaruval rárakom a biztosítékot a kábelre és kész?


A kapcsoló elvileg 12 voltot tud, hogy hány amper lehet, azt nem tudom viszont.

2019. ápr. 22. 18:47
 8/24 anonim ***** válasza:
A 3.válaszomban még nem tudtam,hogy szélerőművet akarsz beépíteni.Ennek még a fele teljesítményű is bőven elég lenne,mert a szél leviszi a fejeteket.Jó volna még tudni,hogy ez a max indítóáram felvétel,vagy az üzemi.Ide már biztonsági okokból már érdemes az 1,6mm-es vezetéket használni változtatható ellenállással.Ha ez csak az üzemi áram felvétel,akkor ennek az indító árama miatt érdemes a 20 A bizti és 2mm-es vezeték,mert a 15A-es kiolvad,ha ez az üzemi áram felvétel és a maxon indítod.Itt már a bizti táblára is ennek figyelembevételével megfelelően kell kötni a betápot is.Az ellenállást is olyan helyre kell tenni,ahol nem okoz tűzveszélyt a hőtermelése.Az is lényeges,hogy bírja ezt az áramot.Vagy több állású kapcsoló és annyi különböző értékű ellenállás.Ezt az utóbbi megoldást alkalmazzák az autódban fűtésmotorokhoz.
2019. ápr. 22. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:

[link]


Egészen pontosan erről a ventiről lenne szó. A biztosítéktáblát viszont mindenképp szeretném kihagyni, mert így egyszerűbbnek tűnik nekem hogy aksi -> biztosíték -> kapcsoló -> venti és nem kell elvezetni még a biztosítéktábláig.


Akkor a 20 amperes biztosíték elég lehet? Illetve az elég-e ha a késes biztire a két vezetéket úgy kötöm rá, hogy simán rájuk rakom a csúszósarut és zsugorcső?

2019. ápr. 22. 19:40
 10/24 anonim ***** válasza:

Ez a fajta biztosíték használata bevett dolog az autóiparban. Én egyenes, zárt csatlakozásút használnék és bandázsszalaggal biztosítanám az egészet.


[link]


A kapcsolónak tudnia kell a ventilátor legnagyobb áramfelvételét, tehát az A - mint amper szám a mérvadó.

Az esetedben ez 12,7 A ha jól írtad, ezért szerintem egy 12V/15A kapcsoló vagy ettől nagyobb tökéletesen megfelelne.

2019. ápr. 22. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!