Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Gazdasági totálkár autónál...

Gazdasági totálkár autónál valójában mekkora veszteség? (KGFB, vétlen fél)

Figyelt kérdés

Édesapám elé ma telezöldnél kifordult egy autó, csatt, a vétkes ugyan nehezen, de elismerte hogy hibázott. Rendőr volt, betétlap van. A kocsi eljutott trélerrel a lakóhelyünkre, amiről számla van.

Feltételezzük, hogy gazdasági totálkár, mivel az autó nem járóképes, kinyílt az összes légzsák. Szerencsére zúzódásnál komolyabb személyi sérülés nem történt.

Az autó jelenlegi ára a hahu-n 800-900e Ft körül mozog (felszereltség, futás, etc egyezik). Mire lehet számítani ilyenkor a biztosító részéről pénzt tekintve? Egy éven belül terveztük az autó eladását, szóval ha nem egy hatalmas bukta az egész anyagilag akkor elkönyveljük egy kellemetlen esetnek.


A neten elég sok oldalt olvastam, az ügymenet nagyjából megvan, a TÉNYEK, GYAKORLAT hiányzik minden leírásból. Kárszakértő eurotaxal megállapítja a kocsi baleset előtti értékét, majd roncsautó meghirdetés, végül pedig a roncsautó árát a vevőtől, az eurotax árhoz képesti különbözetet pedig a biztosítótól megkapjuk. Jól értem ez alapján, hogy amennyiben az eurotax valósan, a piaci árakat megközelítően számolja az autó értékét, akkor komolyabb bukás nélkül megúszható ez az eset? A trélerezés költségét számla ellenében téríti a biztosító? Ha valakinek vannak gyakorlati tapasztalatai ilyen esetekkel akkor azokat is szívesen veszem :)



2019. dec. 8. 22:46
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Először is jelentsétek be a balesetet a vétkes biztosítójánál. Ő kiküld egy kárszakértőt, aki egyrészt eurotax alapján megállapítja, hogy mennyit ért az autó a baleset előtti pillanatban, illetve mekkora összegű a kár és mennyiből lehetne megjavítani. Ha nem gazdaságos a javítás, akkor lesz gazdasági totálkár. Ebben az esetben az autót a biztosító felteszi egy roncs licitre. A nyertes licitáló által felkínált összeget levonja az eurotax árból és a fennmaradó összeget kifizeti neked mint kár. Ez után te még mindig dönthetsz úgy, hogy megtartod az autót, tehát nem adod el a licit nyertesnek és megcsináltatod a kocsit. A biztosító le akar majd húzni, így érdemes neked is eurotax-ot csinálni, mindössze pár ezer forint, illetve érdemes felkészülni abból is, hogy mennyiért mennek a hasonló évjáratú, felszereltségű és futott kilométerrel rendelkező kocsik. Nekem ez 200 ezer pluszt jelentett. Ha nem tetszik a biztosító ajánlata, akkor érdemes megvétózni. Én már ott tartottam, hogy a MNB szervezte a békéltető tárgyalást, amikor váratlanul meggondolta magát a biztosító és kifizette a követelt összeget. A szállítás költségét természetesen megtérítik, ezt jelezd a kárbecslőnek. Azt pedig nem nagyon hangoztatják a biztosítók, de ha hasonló kategóriájú autót vesztek, akkor az üzembe helyezés költségét is meg kell téríteniük, azaz kérj számlát az eredet vizsgálatról és az okmányirodában is. Legalábbis pár éve még így volt.
2019. dec. 8. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi #1, ez hasznos volt, ezek szerint nagyjából 10-20%-al alacsonyabb értéket állapít meg a biztosító a piacinál? Mi képzi ilyenkor a vita alapját? Eurotax ezek szerint csak egy ajánlás?
2019. dec. 8. 23:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!