Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Mielőtt a nevemre íratom az...

Mielőtt a nevemre íratom az autóm, ki tudom vonatni ideiglenesen a forgalomból?

Figyelt kérdés
Mint magánszemély, ha veszek egy autót, még mielőtt elvinném eredetvizsgára és a nevemre íratnám, ki tudom vonatni ideiglenesen a forgalomból?

2021. dec. 17. 17:45
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
úgy, hogy nem a te tulajdonod? Nem
2021. dec. 17. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Gondplkodj!

Ha ez csak így menne, elég sok ember kibabrálhatna a másikkal.

Amíg nincs a nevedre írva, addig nem intézkedhetsz.

2021. dec. 17. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Úgy hogy akarod elhozni az autót? Tréleren? Azt is lehet, csak drágább lesz, mintha megkötnéd a biztosítást. Amikor átírattad, kivonathatod és ha nem fizetted be, csak megkötötted, akkor azt a pár napot kell csak kifizetni szerintem, ha meg be kell fizetni az egészet, akkor majd visszakapod amíg ki van vonatva.
2021. dec. 17. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen, nem; egyébként, ahogy már szerepel válaszban, ki-ki akárkiét kivonathatná.


A jogszabály pontosan fogalmaz:

„100. § (1) A jármű ideiglenes forgalomból történő kivonását, meghosszabbítását és forgalomba történő visszahelyezését kizárólag a Kknyt. 2. § 9. pontja szerinti üzemben tartó kérheti.”

↑ 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról


Kknyt = 1999. évi LXXXIV. törvény a közúti közlekedési nyilvántartásról 2. § (9)

„2. § E törvény alkalmazása során

9. Üzemben tartó: a jármű tulajdonosa, illetve akit a jármű jogszerű üzemeltetésére szerződés vagy más hitelt érdemlően igazolt jogcím alapján a járműnyilvántartásba bejegyeztek.”


[2021. március 1-től változott; addig a tulajdonos és az üzembentartó is kérhette. Azóta, ha eltér a tulajdonos és az üzembentartó személye, akkor csak az üzembentartó kérheti; ha ugyanaz a személy, akkor a tulajdonos, mint üzembentartó jogosult rá. Ahogyan például az üzembentartó, vagy a tulajdonos üzembentartóként kötelezett kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás kötésére és díjfizetéssel történő fenntartására, illetve, ő a gépjárműadó alanya.

Ha átíratod, akkor tulajdonosként egyben üzembentartóvá is válsz: ideiglenesen kivonathatod, egyszerre legfeljebb egy év időtartamra.

Nem tulajdonosként üzembentartó csak úgy lehet valaki, ha a tulajdonos az üzembentartói jogát, mint vagyoni értékű jogot, szerződés alapján történő nyilvántartásba bejegyeztetéssel átadja.]


Az átíráshoz szükséges kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást megkötheted; az adásvételi szerződésen szereplő birtokbavétel napjától meg is kell kötnöd, akár közlekedsz vele, akár nem.

A szerződéskötés napján esedékessé válik a díjfizetés, de azt nem szedi be és nem is fogadja el azonnal a biztosító. 15 napja van a szerződésajánlat adatainak ellenőrzésére, lehet, hogy gondot talál, és eleve nem az ajánlatban szereplő díjra tesz ajánlatot. A KGFB törvény pedig az esedékesség napjától számított 60 nap türelmi időt ad a díj megfizetésére; a türelmi idő alatt fennáll a biztosító kockázatviselési kötelezettsége, tehát él a biztosítás. A türelmi időn belüli díjfizetés esetén nincs semmilyen következmény, az esedékességkor megfizettetnek számít. Tehát várhatsz a díjfizetéssel.

Ha az átírás után mindjárt kivonatod, akkor a 60 nap türelmi időn belül bőven megkapja az értesítést a biztosító, és mivel az ideiglenes kivonás alatt szünetel a díjfizetési kötelezettség, azalatt bőven lesz idejük az adásvételtől a kivonásig eltelt néhány napra küldeni a díjbekérőt. Így nem kell számottevő díjat fizetned.

2021. dec. 17. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#4


Tehát ha én november 10-én vásároltam egy autót, megkötöttem egy biztosítást rá, már a nevemre írattam az autót, és hétfőn ideiglenesen kivonatom a forgalomból, akkor nem kell január 10-ig (60 nap türelmi idő) befizetnem a teljes éves biztosítást? Ilyenkor kell értesítenem a biztosítót, vagy majd ők értesítenek engem hogy mennyi erre a durván 1.5-2 hónapra a fennálló összeg amit be kell fizetnem?

2021. dec. 17. 23:36
 6/6 anonim ***** válasza:

A november 10-től számított 60. nap nem január 10., mert december 31 napos.

A kötvénynyilvántartó szerv (a MABISZ végzi ezt a feladatot) automatikus elektronikus értesítést kap a közúti közlekedési nyilvántartó szervtől (kormányablak, okmányiroda); és a kötvénynyilvántartó szervtől az érintett biztosító.

Ha hétfőn vonatod ki a forgalomból (december 20-án), az már elég késő ahhoz, hogy a türelmi idő lejártáig magától reagáljon a biztosító, jönnek az év végi ünnepek. Mivel a kérdésed arról szólt, hogy még átíratás előtt kivonathatod-e ideiglenesen a forgalomból, azt gondoltam, hogy mostani ügyről van szó, nem több mint öt héttel ezelőttiről. Ezért is írtam arról, hogy „ha az átírás után mindjárt kivonatod”, mert akkor még bőven lett volna a türelmi időből.

Keresd a biztosítót; ennyivel későbbi forgalomból való kivonás esetén már lehet, hogy be kell fizetni a teljes díjat, és majd az újbóli forgalomba helyezéskor térít vissza a biztosító. Ez, szerződés, illetve biztosítási szabályzat, azaz, biztosító függő.

2021. dec. 18. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!