Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Mennyi ideig kell KGFB-nak a...

Mennyi ideig kell KGFB-nak a nevem lennie, hogy a bonus-malus besorolásom ne vesszen el?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a biztosítás megszűnésétől (autó eladásától) számított két évig megmarad a bonus-malus besorolás.


Sajnos most nincs lehetőségem kocsit venni, de felmerült, hogy egy a családban lévő kocsi üzembentartóival vagy kölcsönadásival a nevemre kerülhetne, így köthetnék biztosítást és nem veszne el a bonus.


Mennyi lenne az a minimális idő, amíg a biztosításnak a nevemen kell maradnia, hogy a felmondást követően újra két év legyen a türelmi idő?



2022. jan. 20. 12:01
 1/4 anonim ***** válasza:
81%
Nincs ilyen. Ha van bonus malusod és eladod az autót, 2 éven belül felhasználhatod.
2022. jan. 20. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A hatályos, a bonus-malus rendszer, az abba való besorolás, illetve a kártörténeti igazolások kiadásának szabályait tartalmazó 21/2011. (VI. 10.) NGM rendelet nem tartalmaz időtartam kikötést a kérdezett esetre.


Ha megelégszel a meglévő fokozat meghosszabbításával, vagy eleve nincs már magasabb fokozat, akkor bármilyen időtartam lehet. Ha tudsz és akarsz feljebb lépni, akkor egy évnyi idő szükséges. (Illetve, ha visszaadnád az üzembentartói jogot, amivel a hozzátartozó biztosítás érdekmúlással megszűnne, és másik autó üzembentartójává válnál – pl. vennél autót, és tulajdonosként egyben üzembentartó is lennél – akkor a feljebb lépéshez nem kellene egy év, 270 nap is elegendő lenne. De, mint írtad, egyelőre nincs kilátásban autóvásárlás.)


A kölcsönadás felejtős; attól nem válsz üzembentartóvá. Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás kötésére az üzembentartó a kötelezett, de egyben csak neki van rá joga is.


A köznyelvben használt család lehet viszonylag tág fogalom is.

Az üzembentartói jog egy vagyoni értékű jog, amit a tulajdonos, szerződő félnek átadhat.

Amennyiben egyenesági rokonokról van szó (egyik a másiktól származik: pl. szülő-gyerek, nagyszülő-unoka, dédszülő-dédunoka stb.), vagy házastársakról, vagy testvérekről; akkor vagyonszerzési illeték megfizetése nélkül is átadható az üzembentartói jog. A szerződésen a „jogügylet jellege visszterhes/ingyenes” szövegnél az ingyenest kell aláhúzni.

Ha a fenti kapcsolatokon kívül eső a családi kapcsolatotok, akkor vagyonszerzési illetéket kell fizetni; ez üzembentartó jog megszerzése esetén a tulajdonszerzéskor fizetendő illeték 1/4-ének megfelelő összeget.


Az üzembentartó személyében történő változást a tulajdonos vagy megbízottja jogosult bejelenteni, az ügyintézés során az adott kapcsolatot okmányokkal kell bizonyítani. Nincs szükség sem közjegyző, sem ügyvéd által készített szerződésre.


Amit mindenképp meg kell fizetni, az az új forgalmi engedély 6000 Ft-os kiállítási díja. A jelenlegi forgalmi engedélyt le kell adni, az újat az ügyintézés során helyben nyomtatják.


„Visszacsináláskor” ismét lesz ez a 6000 Ft-os illeték, és új forgalmi. Vagyonszerzési illetéket viszont ilyenkor semmiképp sem kell fizetni.


A nyilvántartásba történő bejegyzéshez és a nevedre történő forgalmi engedély kiállításához szükség lesz a szerződésen szereplő naptól kötött, a nevedre szóló kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás szerződésre; ha az még nem lesz, akkor a szerződésajánlat visszaigazolás is elegendő. (Naná, hogy kell, hiszen ez a célod, hogy legyen.)


Ha az üzembentartásod áthúzódik a következő évre, akkor a következő teljes évben te válsz a gépjárműadó alanyává.

Alapesetben a tárgyévre vonatkozóan az gépjárműadó alanya, aki a közhiteles gépjármű nyilvántartásban az év első napján üzembentartóként szerepel.

Illetve, nem teljes évre, ha akár hatóság által, akár az üzembentartó kérelme alapján ideiglenes forgalomból történő kivonás történik, és a forgalomba visszahelyezéskor már más az üzembentartó, mert akkor attól kezdve, az év hátralévő részére, ő válik adóalannyá.

2022. jan. 20. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Ha jól értelemezem amit írtál, akkor akár egy egy havi vagy egy negyedéves biztosítás megfizetésével, az üzembentartói jog visszaadásával és ezzel a biztosítás felmondásával egy hónap vagy negyed év után újabb két évig megmarad a bonus besorolásom?

(Jelenleg elegendő ha szinten maradok, nem akarok feljebb lépni.)

2022. jan. 22. 06:53
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Igen.


„4. § (4) A biztosító az üzemben tartó által az adott szerződés vonatkozásában megszerzett besorolást a szerződés megszűnését követő 2 éven belül figyelembe veszi - ugyanazon gépjármű-kategóriába tartozó gépjárműre - az új szerződés besorolásánál. Díjnemfizetés miatti szerződés megszűnés esetén a besorolás másik gépjárműre kötött szerződésre nem vihető át.”

↑ 21/2011. (VI. 10.) NGM rendelet a bonus-malus rendszer, az abba való besorolás, illetve a kártörténeti igazolások kiadásának szabályairól


Ha visszaadod az üzembentartói jogot, akkor érdekmúlással megszűnik a biztosítási szerződésed; nincs mit felmondani. Az általad írt esetben nem is lehet, mert a szerződő üzembentartó csak az évforduló napjára mondhatja fel a biztosítási szerződést, legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt. A biztosító pedig csak díjnemfizetés esetén, a 60 napos türelmi idő leteltével mondhatja fel.

A változásokról a biztosító elektronikus értesítést kap a gépjármű nyilvántartási rendszerből.


És 2 éven belül átviheted ugyanazon gépjármű-kategóriába tartozó gépjárműre; vagyis addig érvényes marad az elért bonus fokozat. (Ha személygépkocsin van a bonusod, akkor személygépkocsira vihető át; a forgalmi engedély J mezőjében levő kód első két karakterének kell egyeznie. Személygépkocsinál M1 a kód; pl. terepjáróként, alkategóriaként, harmadik karakter a G betű, de az már a bonus fokozat átvitelnél nem számít, mert csak alkategória. A jogszabály pedig gépjármű-kategória egyezést vár el. Tehát az első két karakter számít; többnyire nincs is több.)


Igaz, van jogi eljárás arra is, hogy az üzembentartó lemondjon az üzembentartói jogról, de ez bonyolultabb eljárás, mintha a tulajdonos vonja vissza az átadott jogot.

2022. jan. 22. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!