Kezdőoldal » Közlekedés » Biztosítás, papírmunka » Gépjármű átírás családon belül?

Gépjármű átírás családon belül?

Figyelt kérdés
A szüleim vásároltak 5 évvel ezelött újonnan egy személygépkocsit.Most én kapnám meg tőlük ingyen és szeretném a nevemre íratni.Ilyen esetben az egész procedúrát végig kell járni,mintha idegentől vásároltam volna?Gondolok itt eredetvizsga stb....
2014. nov. 2. 18:41
 1/6 anonim ***** válasza:
82%
Jól látod, ugyanaz az eljárás, mintha vetted volna idegentől, annyi különbséggel, hogy ha ajándékba kapod, akkor dupla szerzési illetéket kell fizetni! Ha ezt el akarod kerülni, akkor a "visszterhes" részt húzzátok alá a szerződésen, és a vételárhoz akár 100 Ft-ot is beírhattok.
2014. nov. 2. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Közben találtam egy bejegyzést róla.Elvileg nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni utánna.


Alaphelyzetben azt kell tudni, hogy minden esetben, amikor egy gépjármű tulajdonost vált, vagy az üzembentartó személye változik, akkor a változást át kell vezetni a gépjármű nyilvántartásba, amelyet az okmányirodában tehetünk meg. Az átíráshoz ebben az esetben a következő okmányokra lesz szükség. Először is egy ajándékozási, vagy egy öröklési okirat, amelyből egyértelműen kiderül a tulajdonosváltás oka, módja, és a felek közötti kapcsolat minősége. Ez utóbbi azért szükséges, mert amennyiben egyenes ági rokonok között cserélődik a tulajdonjog, akkor nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, amely komoly megtakarítást jelent, illetve magát a vagyonszerzést sem kell bejelenteni. Szükséges az új tulajdonos nevére egy kötelező felelősségbiztosítást kötni, mert az személyhez kötött, és nem gépjárműhöz. A megkötött biztosítás kötvényét is magunkkal kell vinni az átíráshoz az okmányirodába. Következik az eredetvizsgálat, amelyet akkor is el kell végeztetni, ha családtagok között cserélődik a tulajdonjog. Az elvégzett vizsgálatról kapott igazolást szintén magunkkal kell vinni az okmányirodába.

2014. nov. 2. 18:49
 3/6 anonim ***** válasza:
Legjobb tudomásom szerint ez csak az öröklésre vonatkozik.
2014. nov. 2. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
76%

Az öröklési és az ajándékozási illeték mértéke


12. § (1)37 Az öröklési és az ajándékozási illeték általános mértéke - ha e törvény másként nem rendelkezik - az egy-egy örökösnek, hagyományosnak juttatott örökség és a megajándékozottnak juttatott ajándék tiszta értéke után 18%.

(2)38 A lakástulajdon és a lakástulajdonhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog ingyenes szerzése esetén az öröklési és ajándékozási illeték mértéke 9%.

(3)39

(4)40 Gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának öröklése és ajándékozása esetén az illeték mértéke a gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetékének (24. §) kétszerese.


Forrás:

[link]


De lehet, hogy tévedek.

2014. nov. 2. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
58%
Mi a fenének? Ne fizess ezért. Én a nyugdíjas fateromnak adtam oda a régi kocsinkat, maradt papíron minden a régiben. Ha esetleg valami gubanc lesz, vagyunk olyan viszonyban, hogy "elboltoljuk". Egy fillért sem a mohó államnak.
2014. nov. 2. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

eredetvizsga kell és biztosítást is kell kötni az új tulajdonos nevére, azonban vagyonszerzési illetéket nem kell fizetni, függetlenül attól, hogy az adásvételi szerződésen az ingyenes vagy a visszterhes szerzést jelölöd be. Az illetékekről szóló 1990.évi XCIII. törvény ír erről:

Az öröklési és az ajándékozási illeték alapja

13. § (5) A megajándékozottnak az ajándékot terhelő, igazolhatóan általa átvállalt adósság és egyéb terhek után – ide nem értve az ajándékot terhelő vagyoni értékű jogot – visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetni. Ez a rendelkezés nem alkalmazható, ha a vagyonszerző az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is).

17. § (1) Mentes az ajándékozási illeték alól:

p)84 az ajándékozó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), illetve házastársa által megszerzett ajándék;

ezt viszont születési anyakönyvi kivonattal igazolni kell!

csak a forgalmi engedély illetékét kell megfizetned, ami 6000 Ft.

2014. nov. 13. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!