Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Ha egy gyalogos okoz balesetet...

Ha egy gyalogos okoz balesetet, akkor annak felelnie kell érte?

Figyelt kérdés

Nemrég eszembe jutott egy ilyen dolog, és gondoltam utánna járok hogy egy ilyen esetben hogy is van ez. Bocsánat ha ezt leírja, elmagyarázza a KRESZ, de azt még nem tanultam. Nincs jogosítványom.

Nos, adott egy helyzet, amikor egy autó szabályosan halad egy úton ( hogy főútvonal vagy mellékútvonal azt nem tudom hogy fontos-e ) és egy gyalagos hirtelen lelép az útra ahol:

a) van zebra ( és ezt jelző tábla )

b ) nincs zebra

A vezető azért hogy ne üsse el a gyalogost félrerántja a kormányt és

a) belemegy a szembe jövőbe

b) belemegy az út jobb szélén egy villanypóznába.

Ugye mindkét esetben szinte totálkárosra törik a kocsi.

Melyik esetben kell, és melyikben nem kell felelnie a gyalogosnak az ő által okozott balesetért? Ha kell, akkor hogyan kell felelnie érte? Ilyenkor rendőrt kell hívni igaz? Ha esetleg meg akarna lépni a helyszínről, akkor én őt ha kell erőszakkal is visszatarthatom?

A válaszokat előre is köszönöm! :)



2019. aug. 17. 08:38
 1/5 anonim válasza:
52%

1)

a) Ha a megengedett sebesseget nem lepi tul es a gyalosog lelep a jardarol zebra nelkul akkor az a gyalogos hibaja.

b) Ha ugyanez ez van csak a megengedett sebesseget atlepi akkor mar a sofort is felelosegre vonhatjak.

2)Ha van zebra akkor nyilvan a sofor lesz a felelos HA a zebran BELUL kozlekedik a gyalogos. Ha lampas zebra van es piros van es lelep a jardarol azt nem tudom de szerintem akkor hasonlo a helyzet Az 1-es b-ben

2019. aug. 17. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Zebránál sem feltétlenül lesz a sofőr a hibás. Bár az fix, hogy őt is előveszik a gyakorlatban, de lehet osztott felelősség.
2019. aug. 17. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
70%
Mivel soha senki nem fogja tudni bizonyítani, hogy a gyalogos féktávon belül lépett le, vagy éppen piros volt neki a lámpája, ezért sajnos mindig az autós lesz a hibás
2019. aug. 17. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az embernek felelnie kell tetteiért, mindegy mivel közlekedik, illetve minden más esetben is az életben. Az, hogy éppen gyalogol, mindegy.

A zebra kérdése:

Egyetlen közlekedő sem okozhat vészhelyzetet. Nem kényszerítheti a jármű vezetőjét vészfékezésre, kormányelrántásra.

A kijelölt gyalogátkelőnél egyet nem tud tenni a gyalogos, de nem rajta múlik. Váratlanul nem tud lelépni az útra.

A szabály ugyanis világosan leírja, hogy a járművezető KÖTELES arra számítani, hogy ott gyalogosok akarnak átmenni, és elsőbbségük van.

Fokozott figyelemmel, csökkentett sebességgel, fékkészenlétben ha a gyalog függőlegesen pottyan a jármű elé az égből, akkor is csak meglöki a jármű, nem gázolja el. Szóval, ha szabályos vagy, akkor a bokor mögül előugró gyalogosnak sem tudsz komoly bajt okozni.

Így ilyen helyen legalább egy 50%-os megosztásra számítani kell az autósnak, de inkább többre.

Vannak bírósági ítéletek, ahol teljesen felmentették a járművezetőt, de ritka.

Vedd figyelembe, hogy te, aki vezetsz, ismered a jármű tulajdonságait, a gyalogos nem. Ha jogsija sincs, akkor még a vezetés során szerzet tapasztalata sem segíti abban, hogy amikor lelép az úttestre, a 741 cm távolság elegendő ahhoz, hogy gond nélkül megállj, vagy 785 centi kellene, vagy 2480 cm. Nem tudja felmérni, mi van féktávon belül.

2019. aug. 18. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Alex Fly ***** válasza:
51%

Zebrán nincs olyan, hogy a gyalogos okozza a balesetet.

Azon kívül természetesen felelősségre vonható -és mivel nem biztosb hogy van felelősségbiztosítása, ennek hiányában polgári peres eljárásban kötelezhető az általa okozott kár megtérítésére.

2019. aug. 18. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!