Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Színtévesztéssel lehet "B"...

Színtévesztéssel lehet "B" kategóriás jogosítványom?

Figyelt kérdés

Ma elmentem a háziorvoshoz ÉKG vizsgálat eredményével a kezemben.

Behívott a rendelőjébe,elővette a "babos" könyvet és az alapján megállapította,hogy színtévesztő vagyok és kissé súlyosan tévesztek(Piros-zöld!)

Addig nem adja ki az alkalmasságit,míg nem mentem el a szemészetre.A szemészet meg fogja adni az igazolást,hogy mégis meglesz az alkalmassági,és elkezdhetem a jogosítvány letételét?Mennyi esélyem lesz rá?



2019. szept. 9. 15:18
 1/10 anonim ***** válasza:
7%
Ha összetéveszted a pirosat a zölddel, semmi esélyed. Benézed a lámpát és súlyos balesetet okozol. Ha csak árnyalatokat tévesztesz, akkor még megkaphatod.
2019. szept. 9. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem tévesztem,mert látom egy közlekedési lámpán:Felső piros,közép sárga,alsó zöld.Árnyalatot tévesztek a "babos" könyvben.
2019. szept. 9. 15:24
 3/10 anonim ***** válasza:
72%

Hát igen, az már a tudás egy szintje, ha valaki tudja, hogy a vörös-zöld színtévesztés nevű hiányosság az nem azt jelenti, hogy a piros helyett zöldet lát.


Annak idején ezzel a problémával el kellett menni anomaloszkópos vizsgálatra. Én nem tudom, nekem milyen fokú, de a vizsgálat után rápecsételték, hogy csak úrvezetői B-m lehet.


A humor az, hogy ez a karton már ki tudja, hol van... :D

2019. szept. 9. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
78%

#1: Nagy marhaságot mondtál.

AZ lehet hogy összetéveszti a két színt, de amióta az eszét tudja, kisgyerek korától kezdve megtanulta a színeket. A pirosat pirosnak tudja, a zöldet zöldnek. Csak annyi a különbség, hogy amit a mi szemünk a piros érzékelés esetén az agyunkba küld, azt egy színtévesztőnél a zöld esetén teszi, és fordítva. De mivel megtanulta hogy melyik szín melyik, meg fog állni a pirosnál. Mert neki a legfelső lámpa zöldes árnyalatú (a szem érzékelő sejtjei szempontjából) de attól még neki ez az árnyalat a piros. Zöldnél ugyanez.

2019. szept. 9. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
27%

Szakorvosi engedély kell a háziorvosnak minden "kétes" esetben.

Eddig nem tudtad, hogy színtévesztő vagy?

Létezik korrekciós szemüveg, de a színtévesztés nem egyértelműen kizáró ok, azért küzdött a szemészetre, mert csak szakorvosi hozzájárulással adhatja ki az alkalmasságit. Protokoll.

2019. szept. 9. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Értem,akkor ez azt jelenti mégis lehet jogosítványom? :)

Nem lesz utána küldözgetés ide-oda?

Tudok menni a szakorvosi engedéllyel a háziorvoshoz vissza,hogy 7200 Ft ellenében kiállítja az alkalmasságit?

2019. szept. 9. 15:42
 7/10 anonim ***** válasza:
29%

Az alkalmassági kiállitásának van egy szabályos menete, ha nincs semmi, ami kérdésessé teszi az alkalmasságot, a háziorvos engedélyezi.

Viszont, ha a vezetőképességet befolyásoló betegségről van tudomása, köteles szakorvosi véleményt kérni, ami nem azt jelenti, hogy biztosan alkalmatlan az illető a jármű vezetésre.

Már leírtuk, hogy a színtévesztés nem kizáró ok, de akit első fokon alkalmatlannak találnak, még annak is megadhatják másodfokon az alkalmasságit, de az egy másik történet (pl mozgáskorlátozottak kézi fék-gáz használattal vezethetnek autót)

2019. szept. 9. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ez is érthető.Nagyon szépen köszönöm a válaszotokat! :)
2019. szept. 9. 16:07
 9/10 anonim ***** válasza:
89%

Előrebocsátva: „B” kategóriához semmiféle színlátási követelmény nincs, így semmiféle szakorvosi véleményre sincs szükség. Lehetsz teljesen színvak, téveszthetsz össze-vissza minden színt, mindennel. (Hacsak nem akarod foglalkozásszerűen használni a „B” kategóriát; mert akkor szakorvosi vélemény szükséges.)


„̲B̲”̲ ̲k̲a̲t̲e̲g̲ó̲r̲i̲á̲h̲o̲z̲, ha nem kívánsz vele közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezetni, valamint nem fognak közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatni, akkor e̲l̲e̲g̲e̲n̲d̲ő̲ ̲a̲z̲ ̲1̲.̲ ̲a̲l̲k̲a̲l̲m̲a̲s̲s̲á̲g̲i̲ ̲c̲s̲o̲p̲o̲r̲t̲n̲a̲k̲ ̲v̲a̲l̲ó̲ ̲m̲e̲g̲f̲e̲l̲e̲l̲é̲s̲.

13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 3. § (1)


Ez a kormányrendelet az 1. mellékletében pontosan megfogalmazza, hogy a különböző vizsgálatoknál (látás, hallás, mozgáskorlátozottság, szív- és érrendszeri betegségek stb.) mik a követelmények, mik a kizáró okok, mikor szükséges szakorvosi vélemény az alkalmasság megállapításához; a két alkalmassági csoportnál külön-külön.


Az 1̲.̲ ̲a̲l̲k̲a̲l̲m̲a̲s̲s̲á̲g̲i̲ ̲c̲s̲o̲p̲o̲r̲t̲n̲á̲l̲, látás vonatkozásában, a̲ ̲s̲z̲í̲n̲l̲á̲t̲á̲s̲ ̲t̲e̲k̲i̲n̲t̲e̲t̲é̲b̲e̲n̲ ̲n̲i̲n̲c̲s̲ ̲s̲e̲m̲m̲i̲f̲é̲l̲e̲ ̲e̲l̲v̲á̲r̲á̲s̲,̲ ̲k̲ö̲v̲e̲t̲e̲l̲m̲é̲n̲y̲.

13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 1. melléklet 1.1 pont: „Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások”-at, „1.1.5. alpontja: „Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:” szót sem ejt a színlátásról. Az 1.1.6.-1.1.7. alpontokban vannak, hogy mikor szükséges szemész szakorvos véleménye, itt sincs szó a színlátásról.


C̲s̲a̲k̲ ̲a̲ ̲2̲.̲ ̲a̲l̲k̲a̲l̲m̲a̲s̲s̲á̲g̲i̲ ̲c̲s̲o̲p̲o̲r̲t̲n̲á̲l̲ ̲f̲o̲g̲l̲a̲l̲k̲o̲z̲i̲k̲ ̲a̲ ̲r̲e̲n̲d̲e̲l̲e̲t̲ ̲a̲ ̲s̲z̲í̲n̲l̲á̲t̲á̲s̲s̲a̲l̲ ̲k̲a̲p̲c̲s̲o̲l̲a̲t̲o̲s̲ ̲e̲l̲j̲á̲r̲á̲s̲s̲a̲l̲.

Az 1.2. pont „A̲ ̲2̲.̲ ̲a̲l̲k̲a̲l̲m̲a̲s̲s̲á̲g̲i̲ ̲c̲s̲o̲p̲o̲r̲t̲r̲a̲ ̲v̲o̲n̲a̲t̲k̲o̲z̲ó̲ ̲e̲l̲ő̲í̲r̲á̲s̲o̲k̲”

Az 1.2.4. alpont: „A̲ ̲s̲z̲í̲n̲l̲á̲t̲á̲s̲ ̲z̲a̲v̲a̲r̲a̲ ̲e̲s̲e̲t̲é̲n̲ ̲a̲z̲ ̲e̲g̲é̲s̲z̲s̲é̲g̲i̲ ̲a̲l̲k̲a̲l̲m̲a̲s̲s̲á̲g̲ ̲s̲z̲e̲m̲é̲s̲z̲ ̲s̲z̲a̲k̲o̲r̲v̲o̲s̲ ̲v̲é̲l̲e̲m̲é̲n̲y̲e̲ ̲f̲i̲g̲y̲e̲l̲e̲m̲b̲e̲v̲é̲t̲e̲l̲é̲v̲e̲l̲ ̲á̲l̲l̲a̲p̲í̲t̲h̲a̲t̲ó̲ ̲m̲e̲g̲.”


A rendelet hatályos teljes szövege elolvasható itt: [link]

2019. szept. 9. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
remélem még időben irok neked. Semmi kép ne add fel! lehet neked is. Ismerek olyan embert fél szeme volt csak, és vezetett . ! Neki ment akkor neked is fog !
2019. szept. 15. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!