Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » A B kategóriás jogsihoz kell...

A B kategóriás jogsihoz kell orvosi alkalmassági, ami olyan 7200 körül van tudtommal. Meddig érvényes ez az alkalmassági? Valami 5 évre emlékszek, vagy nem is tudom.

Figyelt kérdés

2019. szept. 18. 13:45
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Úrvezetőnek ( 101-es kód) 10 év, hivatásosnak (102) 5. 50 éves kor alatt van ennyi időre kiadva.
2019. szept. 18. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ.

Egyrészt van 1. csoportú ("101" vagy "úrvezetői" néven szokták emlegetni) és van 2. csoportú ("102" vagy "hivatásos"). Az előbbit maximum 10 évre, az utóbbit maximum 5 évre kaphatod meg.

De ezen kívül, ha az életkorod vagy az egészségügyi állapotod indokolja, akkor ezeknél rövidebb időre is adhatják.

2019. szept. 18. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Annak megválaszolásához, hogy meddig lesz érvényes az alkalmasságid, meg kellett volna adnod az életkorod és az alkalmassági csoportot; de akkor is csak egy év időtartamot felölelő tól-ig értéket lehetne adni.

A pontosabb válaszhoz szükséges a vizsgálat dátuma, és a születésed adataiból legalább a hónap és a nap.

Ha a vizsgálat után a legközelebbi születésnapod hamarosan következik, akkor csaknem egy évvel rövidebb időre kapod; ha a legközelebbi születésnapod a vizsgálat után csaknem egy évvel lesz, akkor csaknem a megadott időtartamra kapod (10 év, 5 év, 3 év, 2 év; kortól és alkalmassági csoporttól függ); más esetben a kettő közti időtartamra.


A következők alapján pontosan kiderítheted a választ (azt is, hogy mennyi a vizsgálat pontos díja):


[ 1.) Az alkalmassági vizsgálat térítési díj ellenében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatás; díját kormányrendelet határozza meg.

A díj életkor függő, nem függ attól, hogy melyik alkalmassági csoportú vizsgálatot végzik:

• ha a vizsgált személy a vizsgálat napján nem töltötte be az 50. életévét, akkor 7200 Ft,

• ha a vizsgált személy a vizsgálat napján betöltötte az 50. életévét, de nem töltötte be a 60. életévét, akkor 4800 Ft,

• ha a vizsgált személy a vizsgálat napján betöltötte a 60. életévét, de nem töltötte be a 70. életévét, akkor 2500 Ft,

• ha a vizsgált személy a vizsgálat napján betöltötte a 70. életévét, akkor 1700 Ft.

A kormányrendelet: [link] ]


2.) Attól függ, hogy mire akarod használni a „B” kategóriás vezetői engedélyt?

Az ehhez tartozó alkalmassági csoport befolyásolja az egészségi alkalmasság időtartamát.

Ha közúti közlekedési szolgáltatás keretében vezetnél közúti járművet, vagy megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet kívánsz vezetni, vagy közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatott akarsz lenni, akkor 2. alkalmassági csoportú alkalmasság szükséges; egyébként, elegendő az 1. alkalmassági csoportú alkalmasság.

Azt te szabod meg, hogy melyik csoportú vizsgálatot kéred.

Ezt miniszteri rendelet tartalmazza: [link]

3.) A egészségügyi alkalmasság időtartama életkor és alkalmassági csoport függő.

Az 1. alkalmassági csoportba tartozó közúti járművezetők közül az, aki

• az 50. életévét még nem töltötte be, 10 évenként;

• az 50. életévét betöltötte, de a 60. életévét még nem töltötte be, 5 évenként;

• a 60. életévét betöltötte, de a 70. életévét még nem töltötte be, 3 évenként;

• a 70. életévét betöltötte, 2 évenként

köteles időszakos egészségi alkalmassági vizsgálaton megjelenni.

A 2. alkalmassági csoportba tartozó közúti járművezetők közül az, aki

• a 60. életévét nem töltötte be, 5 évenként;

• a 60. életévét betöltötte, 2 évenként

köteles időszakos egészségi alkalmassági vizsgálaton megjelenni.

Az egészségi alkalmasság megállapítását végző egészségügyi szerv az időszakos egészségi alkalmassági vizsgálatra a fent meghatározott időnél rövidebb határidőt is megállapíthat, ha a közúti járművezető-jelölt vagy a közúti járművezető egészségi állapota azt indokolja. (Ez, a 2. választól eltérően, csak az egészségi állapottól függ; életkortól nem.)

A miniszteri rendelet: [link]

4.) A fenti, általános időszak esetén, rövidítésként jelent meg egy 2017. december 30-tól hatályba lépett módosítás:

A vezetői engedély kiállítása során annak érvényességét a fentebb meghatározott időtartamon belül, úgy kell meghatározni, hogy a lejáratának hónapja és napja megegyezzen az ügyfél születési idejének hónapjával és napjával. Ha az ügyfél február 29-én született és az érvényességi idő lejártának évében ez a nap hiányzik, akkor a vezetői engedély érvényességi ideje február 28-án jár le.

Az ezt tartalmazó kormányrendelet: [link]

Például, aki 1995. október 2-án született, és ma, 2019. szeptember 18-án, 1. alkalmassági csoportú vizsgálatot kért, és alkalmas minősítést kapott (ő még messze nem töltötte be az 50. életévét), nem teljes 10 évre, azaz 2029. szeptember 18-ig kapja az egészségügyi alkalmasságot, hanem csak 2028. október 2-áig, vagyis, majdnem 1 évvel rövidebb időtartamra.

2019. szept. 18. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
A teljes történet az hogy sikerült a forgalmi tegnap, megvan eü is. 2016 februárban 17 voltam (júliusban töltöttem a 18at) és ekkor lett meg az orvosi alkalmassági 7200 ért. Abbamaradt a jogsi és jelenleg bekell vinnem a kormányhivatalba az eü s kártyát, és az orvosi alkalmasságim. A jogsit 2018 nyarán kezdtem, és akkor elmentem a háziorvoshoz orvosi alkalmasságiért, és azt mondta nem kell csinálni mert 2016os érvénybe van, odaadta a papírt és bevittem elfogadták. Viszont ugye most kérik az orvosi alkalmasságit az eu kártya mellé a kormányhivatalba, hogy lefotozzanak, és megcsinálják a jogsim. És az lenne a kérdésem, hogyha én bemegyek a házi orvoshoz akkor ő látja e azt hogy nekem érvénybe van e még(?), vagy megint kikell fizetnem a 7200t? Tehát 2016 februárba lett meg az alkalmassági, 2018 elején még érvénybe volt, és érvényes e jelenleg?
2019. szept. 18. 20:29
 5/6 anonim ***** válasza:
Valószínűleg 10 évre kaptad meg, tehát valószínűleg még érvényes.
2019. szept. 18. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha 2016. februárban készült az orvosi vélemény a gépjárművezetői alkalmasságodról, akkor, a kommentedben megírt életkorod alapján,

• ha 1. alkalmassági csoportú vizsgálatot kértél, akkor azon az van, hogy a legközelebbi orvosi vizsgálat időpontja 2026. február annyiadika, amikor a papírt kiállította az orvos.

• ha 2. alkalmassági csoportú vizsgálatot kértél, akkor azon az van, hogy a legközelebbi orvosi vizsgálat időpontja 2021. február annyiadika, amikor a papírt kiállította az orvos.

A születésnaphoz kötődő érvényesség csak a 2017. december 30-tól kiállított alkalmasságiknál van.

Vagyis, vagy 2021. február valamelyik napjáig, vagy 2026. február valamelyik napjáig érvényes az egészségi alkalmasságod; bármelyik eset is van, ebben az évben biztosan jó az a papírod. (Hogy meddig, azt nem tudhatom, mert azt továbbra sem írtad meg, melyik alkalmassági csoportú vizsgálatot kértél; melyikről kaptál alkalmasságit?)


Az alkalmasságit 2 példányban kellett megkapnod, az egyiket a képző intézményben kellet leadnod (azt vagy visszaadják, vagy nem), a másikat kell leadnod a vezetői engedély igénylésekor a kormányablakban, okmányirodában.

Egy példánynak még nálad kell lennie, azzal mehetsz, nem kell az orvosnak semmit látnia. De, ha az orvos látja, azzal mire mégy? Az engedély igénylésekor nem elég bemondanod, hogy te emlékszel rá, meg az orvos is látja; a papírt kell odaadnod.


Ha nem találod a papírt, akkor nem tartom valószínűnek, hogy az orvos csak úgy ingyen kiállít egy újat; de ezt nem tudhatom.

2019. szept. 21. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!