Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » -0.5 szemekkel vezehthetek...

-0.5 szemekkel vezehthetek szemüveg nélkül?

Figyelt kérdés
Szerintetek ekkora dioptriával szabad vezetnem szemüveg nélkül?

2020. febr. 19. 17:17
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem. Nekem -1, de a 3 méterre lévő tévén nem tudom elolvasni a kisebb szöveget.
2020. febr. 19. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem még nincs gond, de ha benne van a jogsidban, akkor kötelező. Ha pl eléd megy valami öngyilkos, elütöd, ha nincs szerencséd, még te leszel a hibás. Velem megtörtént, ezért gondolkodtam el rajta, hogy mi lett volna ha...

Azóta mindig hordom, selőtte nem vettem annyira komolyan.

2020. febr. 19. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ezt nem az itteni szakértők fogják megmondani, hanem a háziorvosod, mikor csinálod az alkalmasságit.
2020. febr. 19. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ezt mondtam én is. Ha benne van a jogsiban akkor kötelező.
2020. febr. 19. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

1. alkalmassági csoport esetén: igen.

„LÁTÁS

1.1. Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások

1.1.5. Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:

a) legalább 0,5-es binokuláris látásélességgel rendelkezik a két szem együttes - szükség esetén korrekciós lencsével segített - használatával,”

↑ 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 1. melléklet.

A kérdésből nem tudom megállapítani, hogy külön-külön mindkét szemedre ilyen a látásélességed, vagy a két szemmel együtt, de mindegy. Ha szemenként ennyi, akkor a kétszemes (binokuláris) látásélesség legalább ennyi, és ezzel alkalmas vagy.


2. alkalmassági csoport esetén: nem tudom, mert ennyi kevés.

„LÁTÁS

1.2. A 2. alkalmassági csoportra vonatkozó előírások

1.2.1. Az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:

a) legalább 0,8-es-szükség esetén korrekciós lencsével segített - látásélességgel rendelkezik a jobbik és legalább 0,1-es látásélességgel rendelkezik a gyengébb szemre,”

↑ 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról 1. melléklet.

Ez, kétszemes látással lehet akár 0,5-es látásélesség is; de 2. alkalmassági csoportnál szemenként van elvárás; a kérdésből nem tudom, ez hogy van nálad.


A jogszabály, amiből idéztem: 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról: [link]


Alkalmassági csoportok (szintén ebben a jogszabályban van):

„3. § (1) A közúti járművezető-jelöltet és a közúti járművezetőt az előzetes, az időszakos vagy soron kívüli egészségi alkalmassági vizsgálat alkalmával az alábbi két csoport valamelyikébe kell sorolni:

a) az 1. alkalmassági csoportba kell sorolni azt a közúti járművezetőt, aki a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: KR.) 2. melléklete szerinti „A1” kategóriába, „A2” kategóriába, „A” korlátozott kategóriába, „A” kategóriába, „B1” kategóriába, „B” kategóriába, „BE” kategóriába tartozó járművet vezet vagy kíván vezetni;

b) a 2. alkalmassági csoportba kell sorolni azt a közúti járművezetőt, aki

ba) a KR. 2. melléklete szerinti „C1”, „C1E”, „C”, „CE”, „D1”, „D1E”, „D”, „DE” kombinált vagy „TR” trolibusz kategóriába tartozó járművet vezet vagy kíván vezetni,

bb) a közúti közlekedési szolgáltatás keretében közúti járművet, megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet vezet vagy kíván vezetni, valamint akit közúti járművezetői munkakörben foglalkoztatnak, függetlenül a vezetni kívánt jármű kategóriájától.

(2) Az egészségi alkalmasságot arra a csoportra vonatkozóan kell megállapítani, amelyre azt az orvosi vizsgálaton megjelent személy kérte. Az 1. alkalmassági csoportra vonatkozóan alkalmasnak minősített személy nem folytathat olyan járművezetői tevékenységet, amelyhez a 2. alkalmassági csoport szerinti egészségi alkalmasság megállapítása szükséges. A 2. alkalmassági csoportba sorolt személyt, egészségi alkalmasságának megállapítása esetén, alkalmasnak kell tekinteni az 1. alkalmassági csoport tekintetében is.

(3) Az egészségi alkalmassági vizsgálatot az 1. mellékletben foglaltak alkalmazásával kell végezni.”

A vezetői engedély 12. mezője tartalmazza az alkalmassági csoport kódját. 101 = 1. alkalmassági csoport, 102 = 2. alkalmassági csoport.

2020. febr. 19. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

nappal semmi problémát nem okoz, viszont sötétben, szürkületben már ilyenkor is sokat számít a szemüveg.

nagyon nem mindegy hogy a kivilágítatlan akadályt, gyalogost, biciklist 50m-ről látod meg vagy 20m-ről....

2020. febr. 20. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha látásvizsgálaton a -0,5-ös szemüveggel vagy -2-essel olvasod végig a táblát úgy is azt írják a jogosítványba, hogy szemüveggel kell, hogy vezessen!

Így kell szemüveggel vezetni.


Nappal még elvezetgethetsz mellékutakon szemüveg nélkül, mert még így is jobban látsz mint éjszaka, ahol csak 50 méterig van csak bevilágítva az út. Viszont éjszaka a rossz viszonyok mellett már nagyon is jól jön a -0,5-ös szemüveg is.


De itt nem biztatnák senkit se a szemüveg ellen. Ha nem szereti vagy szégyelli hordani valaki, legalább vezetésre vegye fel az autóban. Mert nem csak a saját de mások épségén is múlhat.

2020. febr. 20. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!