Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » 35 éve vizsgáztam KRESZ-ből....

35 éve vizsgáztam KRESZ-ből. Változott ez a szabály ?

Figyelt kérdés
Akkoriban határozottan emlékszem, hogy úgy tanították, hogy a megállni tilos táblánál a ki és beszállás nem minősül megállásnak. Ki hogy emlékszik ?
2021. márc. 19. 17:01
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
A kérdés arra vonatkozott, hogy valóban volt e ilyen kivétel, mert most azt olvasom, hogy nem lehet megállni még ki és beszálláskor sem.
2021. márc. 19. 17:02
 2/11 anonim válasza:
0%
Nem tudom hogy hogy lehetet de nem tartom logikusnak, hogy régebben máshogy lett volna. a ki beszállás az várakozás maximum valami műszaki hibakor allhatsz meg/várakozhatsz
2021. márc. 19. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
80%
Tegyük rendbe a dolgokat 2-eske. Parkolás=várakozás. A ki-beszállásnál megállsz és nem várakozol. Nem hinném, hogy régebben a megállás nem megállást jelentett kérdező. Onnantól várakozás/parkolás, ha vagy a vezető elhagyja a járművet, vagy 5 percnél tovább áll egyhelyben. Megállás meg ha nem forgalmi okból megállsz valahol. Szerintem kéne tudni a kreszt, ha van jogsi, nem?
2021. márc. 19. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez a szabály sztem mindig is így volt - mármint hogy nem lehet megállni utas ki-beszállására sem.
2021. márc. 19. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
87%

35 év alatt több apró módosítás történt a KRESZ-ben, pl vasúti átjáróban már nem kell 30-ra lelassítani, ha működik a jelző berendezés, és nem jön vonat, a megengedett max sebességgel is át lehet hajtani.

Vagy, ha a"gyerekek" figyelmeztető tábla alatt távolságra vonatkozó kiegészítő tábla van, azon a távon 30 km/h a megengedett max sebesség.

Lehetne még sorolni a változásokat, de a megállni tilos régen is megállni tilos volt (forgalomból kiállni tilos), soha nem engedte a ki-be szállást sem.

2021. márc. 19. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Én 27 éve vizsgáztam, és rosszul emlékszel, vagy kevered a várakozni tilossal.

A megállni tilos, az egy elég egyértelmű tiltótábla.

Múlthéten pont bele futottam egy ilyenbe.

Láttam a táblát, de a rendőrt nem (belváros). Csak annyira álltam meg, hogy a párom be szálljon, de a rendőr előbb ott volt, minthogy a párom be csukta volna az ajtót.

Jó fej volt, és elengedett szóbeli figyelmeztetéssel.

2021. márc. 19. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Egyébként abból a problémából adódott ez a kérdés, hogy online rendeltem egy taxit és próbáltam egy olyan helyen várni, ahol könnyebben tud megállni, míg beszállok. Ez egy 4 sávos főútvonalra esett, 50 méterre egy buszmegállótól. Pécsett az Árlád és a Vásárcsarnok közti területen volt, ha esetleg ismerős ott valaki. A taxis nyűgös volt,mert a GPS nem jól adta meg a pozíciómat. Aztán közölte, hogy a főútvonalon nem állhat meg, menjek máskor a buszmegállóba, ott fel tud venni. Aztán ezen kezdtünk el vitatkozni, hogy már miért ne állhatna meg a főútvonalon. Mindig örülök, hogy ilyet felhoz az élet, mert van alkalmam egy kicsit ellenőrizni a KRESZ tudásomat. Szóval a Taxis rosszul tudta a főútvonalas megállást, mert főútvonalon még várakozni is lehet, buszmegállóban, meg megállni sem lehet ,még a ki és beszállás idejére sem. Én meg határozottan emlékszem, hogy úgy tanították, hogy a ki és beszállás nem számít megállásnak, de ez 35 éve volt és szóban hangzott el a KRESZ tanfolyamon. De az is lehet, hogy az oktató nem mondta jól akkoriban.
2021. márc. 19. 21:35
 8/11 A kérdező kommentje:
Amúgy arra meg nem szabad adni, hogy "miért változott volna meg egy szabály ? " Épp most van egy beadvány, hogy a menetiránnyal szemben is lehessen parkolni és ha elfogadják, akkor "évszázados" szabály változik meg.
2021. márc. 19. 21:45
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Megcsalnak az emlékeid. A várakozással kevered.


A megállás meghatározása a KRESZ 1976. január 1-i hatálybalépése óta nem változott. [*¹↓]

Azt jelenti, hogy nem hogy 35 éve változatlan, hanem több mint 45 éve.


„Megállás: járművel a be- és a kiszálláshoz, vagy a folyamatos fel- és lerakáshoz szükséges ideig, illetőleg - ha a vezető a járműnél marad - egyéb okból legfeljebb 5 percig történő egy helyben tartózkodás.”

↑ 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól (azaz, a KRESZ) III. A közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak d)


„Várakozás: járművel a megállásnál hosszabb ideig történő egyhelyben tartózkodás.”

↑ 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól (azaz, a KRESZ) III. A közúti forgalommal kapcsolatos fogalmak d)


Azaz, a megállás legfeljebb 5 percig - nem forgalmi okból történő - egy helyben tartózkodás.

De, az időhatár túllépése esetén is megállásnak minősül, többek közt a be- és kiszálláshoz szükséges ideig.

De, ettől, megállás.

Azért kevered a várakozással, mert a megállás feltételein túli egy helyben tartózkodás a várakozás. Így, a várakozásból kivétel a megállást jelentő be- és a kiszállás időtartama is.


Egyébként, mivel belterületen volt, nem számít, hogy hányszor hány sávos főútvonal, ugyanis csak lakott területen kívül tilos főútvonalon várakozni; megállni ott is szabad.

Lakott területen, főútvonalon várakozni is szabad.

De, azon a helyen megállni tilos tábla van hatályban, mind a két forgalmi irányban. Úgyhogy igaza volt a taxisnak, ott tilos volt megállni. Márpedig, ahhoz hogy beszállhass meg kellett állnia. És a beszálláshoz való megállás is megállás, csak nem várakozás.



┌─ *¹ A Net Jogtárban, ha az első hatálybalépés óta egyetlen változtatás is történt, azt *-gal jelölik; fölé húzva az egeret, kiírja a legutóbbi változtatást beiktató jogszabályi helyet és a hatálybalépés időpontját.

Itt, a képen látszik, hogy például a megállás és várakozás meghatározását tartalmazó d) és e) pontok még sosem változtak, míg bemutatok egy változást is (i) pont): [link]


A Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó Kft. által üzemeltetett Nemzeti Jogszabálytárban felső indexben levő kék szám jelzik, ha a megjelenés óta történt változás; rákattintva leugrik a lap alján levő listára, ahol szintén látszik, hogy mi okozta a legutóbbi módosulást. Itt is látszik, hogy a megállás és várakozás szövege sosem változott, míg pl. a mobil ráditótelefonnal kapcsolatos meghatározás i) pontja igen (416-os megjegyzés): [link]


(Pontosabban, a mobiltelefonos meghatározás változása az, hogy be lett iktatva. De, a jelölés bemutatása szempontjából mindegy; nem 1976. január 1. óta változatlanul ott lévő szöveg; míg például a megállás és várakozás meghatározása, igen.) ─┘

2021. márc. 21. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

" Épp most van egy beadvány, hogy a menetiránnyal szemben is lehessen parkolni és ha elfogadják, akkor "évszázados" szabály változik meg."


Erre kíváncsi vagyok, küldhetnél egy linket.

De gyanítom, ilyen változás nem lesz a Kreszben...

2021. márc. 21. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!