Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Lejárt a kocsi műszakija, a...

Lejárt a kocsi műszakija, a Véda büntet?

Figyelt kérdés
Ha durván 3 hete lejárt a kocsi műszakija, és átmentem pár Véda kapu alatt, akkor fog jönni büntetés? A neten azt olvastam, hogy ha megfog a rendőr, akkor 1 napért is büntethet, de mi a helyzet a Védával? Mert ha nem állít meg a rendőr, csak 3 hónap után, de még a 6 hónapot meg nem haladva a lejárt műszakival, akkor 20-40 ezer ft a bírság, de a Véda hány nap után büntet? Megjegyzem céges autó és nem szoktam vele járni, de pont nekem kellett vele menni, és akinek a dolga lett volna a cégnél, hogy odafigyeljen rá, na az nem szólt, hogy lejárt a műszaki.

2018. nov. 13. 20:39
 1/4 anonim ***** válasza:
92%
Elvileg igen. Gyakorlatilag viszont nem valószínű, sok mást is látnia kéne, amit nem lát, pl. biztonsági öv, piros lámpa, záróvonal, stb... Mégis akárki mondta hogy szabálytalankodott véda alatt, senki sem kapott büntetést, max. gyorshajtás miatt. De mondom, elvileg látnia kéne, tehát ne vedd készpénznek hogy nem lesz büntetés.
2018. nov. 13. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az első mondja. Elméletben nézi. De nem lepődnék meg ha megúsznád. Nyáron nagy fsz voltam és belecsúsztam egy pirosba véda alatt. Gyorsan váltott, azt hittem sárgán átérek, de nem értem. Nem veszélyeztettem senkit, de akkor is az én fszság volt a részemről és nincs rá mentség. Megfogadtam hogy jobban odafigyelek és inkább elengedem, megállok. Utólag ránéztem, kiderült hogy ott igenis be van kapcsolva a véda, és a piros lámpa 100 ezer. Szóval szitkozódtam sokáig és végül fesztiválozni se mentem el hogy az arra szánt pénzből ki tudjam fizetni. De nem érkezett meg azóta se.


Szóval nem lepődnék meg ha a gyorshajtáson kívül nem tudna olyan biztosan működni. 90 napjuk van kiküldeni. De ha egy 2-3 hét alatt nem ér ide akkor azt mondanám hogy megúsztad.

2018. nov. 14. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A rendszer indulásakor szerepelt az ismertetőkben, hogy az áthaladó járművek rendszáma alapján a központi nyilvántartásban ellenőrzik, hogy érvényes-e a forgalmi engedélye.


Az a nagyon határozott tippem, hogy nem.


Frissebbet nem találtam, csak 2016-os közleményt, egyhavi adatokról: [link]

Nincs bírság, lejárt műszaki miatt. Persze, lehet gondolni, hogy ilyen járművekkel kerülik az ellenőrző helyeket.


De van két dolog, ami elgondolkoztat.


• Ha napi egymillió járművet ellenőriznek, képesek a központi adatbázisból ennyi adatot lekérdezni? Egy nap mindössze 86400 másodpercből áll. Egy adat-ellenőrzésre 0,0864 másodperc jut. De, ezen felül ezt az adatbázist használják az okmányirodák, kormányablakok, önkormányzatok és út-üzemeltetők, a parkolási- és útdíj pótdíjazás kapcsán. De ezt használják a közterület-felügyelők is annak a három szabálysértésnek a bírságolása kapcsán, amire önállóan jogosultak.


• A központi nyilvántartásban nem a műszaki érvényesség napja, hanem a műszaki vizsga napjának évfordulója van nyilvántartva. Így, a központi nyilvántartás alapján nem is tudják, meddig érvényes a műszaki.

Ezt, tapasztalatból tudom.

2014-ben az autóm műszakija november 12-én járt le. Úgy adódott, hogy jó három héttel korábban, október 20-án lett levizsgáztatva. Mivel kevesebb, mint 30 nap volt hátra a lejáratig, érvényességi határnapnak – a vonatkozó jogszabályi rendelkezésnek megfelelően – a lejárati nap évfordulóját, 2016. november 12-ét állapították meg, ezt került a forgalmi engedélybe is.

De, 60 nappal, majd 30 nappal 2016. október 20-a előtt, az ügyfélkapu regisztrációm alapján, kaptam e-mail értesítést okmányom, azesetben a forgalmi engedélyem érvényességének lejártáról. És mindkét e-mailben 2016. október 20-át adták meg, hogy akkor jár le. Nem akkor járt le, akkor volt a vizsga kétéves évfordulója. Mivel a műszaki vizsgáról kapnak adatokat, például km-óra állást is, onnan számolva tartják nyilván az érvényességet. Ami keveseknél lehet jó, mert a többség bizonyára legalább néhány nappal előbb vizsgáztatja az autót. Már csak azért is, mert a lejárat eshet hétvégére, munkaszüneti napra (úgynevezett mozgó ünnepeknél: húsvét, pünkösd), de munkanapcsere miatti szabadnapra is.

Tehát, a központi nyilvántartástól eltérően, 2016. november 12-én járt le a műszaki. November 4-én lett vizsgáztatva, bő egy héttel a tényleges lejárat előtt, és jó két héttel a nyilvántartás szerinti lejárat után. Persze, mivel ekkor is 30 napon belül voltam, 2018. november 12-éig lett érvényesítve a forgalmi.

Kiderülhetett a probléma, mert idén már óvatosabb e-maileket kaptam. A küldési napjukból feltételezhető, hogy továbbra is a vizsga napja van nyilvántartva, de a tartalomban már nem szerepel a lejárat napja. Csak annyi van, hogy „… forgalmi rendszámú járműve műszaki érvényességi ideje hamarosan lejár. Javasoljuk, hogy a lejárat pontos dátumát mielőbb ellenőrizze a forgalmi engedély második oldalán.” Ugyanez a „hamarosan lejár” szöveg van a több mint 60 nappal, és a több mint 30 nappal a lejárat előtt küldött e-mailben is.


Hát, lejárat környéki hetekben így nehéz ellenőrizni, bírságolni még akkor is, ha a rendszer alkalmas a lekérdezésre.

Úgyhogy, ezzel a három héttel semmi aggodalomra nincs okod. Csak arról tudhatnak, hogy mostanában valamikor lejár a műszaki. Csak igazoltatásnál láthatja a rendőr, hogy ténylegesen mikor jár le. A „mindent látó”, „mindent tudó” csoda-rendszer még várat magára.


┌ Nem tényszerűen tartozik a témához, de csodálkoznék, ha egy ilyen kierjedt, sokelemes, időjárási viszontagságoknak kitett rendszer, nem hibásodgatna meg. És hogy van-e pénz, ember a javításokra, cserékre, hát…? Lehet, hogy nem is működött ott, ahol jártál. Uniós forrásokból létesült, a fenntartásra már költségvetési pénz kell (kellene?). Ráadásul a célját, a halálos balesetek számának csökkenését, egyik évben sem érte el. Nem tudom, hogy emiatt nem kell-e majd visszafizetni, legalább a pénz egy részét? Érzik, sőt, vélhetően tudják, hogy ebből gond lesz, mert múlt hónaptól a rendőrség nem hozza nyilvánosságra a traffipax mérés-ütemezést (ami amúgy, már régen nem traffipax). ┘

2018. nov. 14. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszokat!
2018. nov. 15. 17:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!