Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Ezen az ábrán miért nincs a...

Ezen az ábrán miért nincs a gyalogosnak elsőbbsége?

Figyelt kérdés

Most kezdtem el az autóra a jogsit. Egy alkalom volt eddig, de szeretnék egy kicsit előrébb haladni.A kérdésem a következő: Ezen az ábrán miért nincs a gyalogosnak elsőbbsége az (A) járművel szemben?


Google-n kerestem de nem találtam, erre a kérdésemre választ.


"Amikor a jármûvezetõ az útkeresztezõdésben

elkanyarodó fõútvonal vonalvezetését követi,

az elsõbbséget meg kell adni az úttesten

áthaladó gyalogosok részére, annak ellenére,

hogy a fõútvonalat nem hagyta el."

Fordított verzióban nem érvényes?



[link]



2019. márc. 16. 21:59
 1/8 anonim ***** válasza:
73%
Azért, mert az A autó egyenesen halad. És a KRESZ azt mondja, hogy ha nem gyalogátkelőn megy át a gyalogos, akkor csak a kanyarodő járművekkel szemben van elsőbbsége, az egyenesen haladóval nincs. És ezesetben nem a KRESZ szerinti egyenest kell nézni, hanem azt, hogy fizikailag kanyarodik-e avagy sem a jármű.
2019. márc. 16. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
a gyalogos szempontjából nem lényeg hogy fűútvonal kanyarodik mivel eleve az EAK tábla se vonatkozik rájuk. És mivel az autó fizikailag egyenesen megy, meg kell várnia.
2019. márc. 16. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
68%

Szerintem leginkább az itt található utolsó ábra ad közelítő magyarázatot:

[link]


Szerintem a kérdés szerinti eset amikor sem fizikai, sem jogi kanyarodás nincs, ezért nem kell elsőbbséget adni. Hiszen fizikailag nem kanyarodik, egyenesen halad tovább. Jogilag pedig a gyalogosok útjának kereszteződésekor már a főúton halad egyenesen, ezért nincs elsőbbségadási kötelezettsége.


Elég hülye helyzet.

2019. márc. 16. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
63%

Első tökéletes választ adott, nem tudom, kik és miért pontozták le.

A főútvonal tábla (a kiegészítőivel együtt csak az autósoknak szólnak. A gyalogosnak nem is kell ismernie.

Nincs kijelölt gyalogos-átkelőhely. Az autósnak van elsőbbsége.

2019. márc. 16. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
77%

Na és a negyedik miért kapott pirosat?

Itt senkinek nincs jogsija? A jármű egyenesen halad, zebra nincs. A gyalogosra nem vonatkozik a fűútvonal tábla, sem a stop, sem a macisajt. A járművezetőnek ennek szellemében kell közlekednie, s a gyalogosnak is.

2019. márc. 16. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
37%

Itt szerintem gyalogosok pontoznak le.

Sokan nem értik meg, ha nincs zebra, egyenesen haladó autóval szemben nincs elsőbbségük, még kereszteződésben sem!

2019. márc. 17. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
37%

Mert ebben az esetben a kék autó egyenesen halad, így nem kell elsőbbséget adnia a gyalogosnak.


Egyenesen haladva nem kell elsőbbséget adni, kanyarodáskor igen. Ehhez alapból mindig a fizikai haladási irányt vesszük figyelembe, de van két kivétel:

- (kanyarodó) főútvonalon kanyarodáskor

- kanyarodó főútvonalról való letéréskor

elsőbbséget kell adni a gyalogosoknak.

A kanyarodó főútvonalra egyenesen ráhajtás az nem kivételes eset, tehát sima egyenesen haladásnak minősül, ilyenkor nincs elsőbbsége a gyalogosnak.


A kreszben egyébként mindez benne van:

"31. §

(5) * Elsőbbséget kell adni, ha a 28. § (2) bekezdésében foglaltakból más nem következik

a) jobbra vagy balra bekanyarodó járművel

- annak az útnak az úttestjén áthaladó gyalogos részére, amelyre a jármű bekanyarodik (...)

(8) * Az útkereszteződésben kanyarodó főútvonal esetén

a) az (5) bekezdés a) pontjában meghatározott szabály a főútvonalon kanyarodó és az arról letérő járműre egyaránt vonatkozik, (...)"

[link]

2019. márc. 17. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Vortrex ***** válasza:
0%
Mert nincs zebra... Mekkora tudomány.
2019. márc. 17. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!