Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hosszú és rövid irányjelzés,...

Hosszú és rövid irányjelzés, mikor melyik?

Figyelt kérdés

Tegnap voltam forgalmi vizsgán, le is vezettem az egész vizsgakört, minden parkolási és megfordulási feladatot megcsináltam, de mégis megbuktatott a vizsgabiztos. Én is tudom, hogy voltak kisebb döccenők, de a vizsga végén (már a vizsgaállomáson) feltette a kérdést, hogy mikor használunk hosszú és mikor rövid irányjelzést. Nem tudtam rá mást mondani, csak azt, hogy ahogy az adott forgalmi szituáció megkívánja.


Szerinte a Kresz világosan leírja mikor-melyiket kell használni és azt mondta, ha jól válaszoltam volna átengedne, de így inkább megbuktat (a többi hibapontom rendben van, azokat elismerem).


Hibapont nélküli Kresz vizsgát írtam és a jogszabály is úgy fogalmaz, hogy az irányváltoztatással járó manőver teljes időtartama alatt az irányjelzőt folyamatosan működtetni kell, semmit nem ír a rövid és hosszú irányjelzésről.


Mire gondolt a vizsgabiztos?



2019. júl. 24. 11:53
 1/9 anonim ***** válasza:
61%

Szerintem arra gondolt, amit idéztél. Valóban nincs a kresz szövegében hosszú és rövid irányjelzés, de Trabant meg Volvo szó sem szerepel.

Pl. ha balra kanyarodnál, és van egy kanyarodósáv, akkor már az előtt kezdesz indexelnél, hogy abba a sávba kimennél. Marad az index akkor is, ha a sáv hosszú, mondjuk 100 méter, és csak akkor kapcsolod ki, ha már befejezted a kanyarodást. Ugyanez előzésnél. Jelzed a szándékot, majd sávváltás alatt is végig megy balra, és ha visszatérsz, akkor jobb index mindaddig, amíg ki nem jutottál teljesen a sávba.

Rövid index lehet egy sima sávváltásnál. Vannak autók, amelyekbe be van építve egy három villanás egy pöccintésre. No ez is erre az utóbbira való. Az a három lehet hat is, vagy ha nem engednek váltani, akkor is tartod. Ha visszaveszed az olyan, mintha lemondtál volna a szándékodról.

2019. júl. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
72%
Ilyet nem is hallottam!hmmm
2019. júl. 24. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
78%

Mi a rövid indexelés?

Mikor a tahó már a kanyarodáskor egyet villant, hogy kijött a körforgalomból?!

2019. júl. 24. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
Mi a bajotok az első válasszal?
2019. júl. 24. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 D. Brasco ***** válasza:
73%
Ez ugyan biztosan nem vigasztal de szerintem teged csak simán valanilyen mondva csinalt indokkal meg akartak buktatni azt kész!Ezert feltettek egy olyan kerdest aminek ertelme nincs,es mindegy mit valaszolsz rá,az rossz lesz!Soha eletemben nem hallottam meg hosszu meg rovid iranyjelzesrol!Biztos amuyg hogy ezt kerdezte a biztos?
2019. júl. 24. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

Arra gondolt a vizsgabiztos, hogy majd leközelebb tejelsz neki zsebbe is, és akkor majd átenged.

Első alkalommal én is így jártam, szép nyugodtan vezettem hibázás nélkül, miután visszaértünk, közölte, hogy túl sokat használom a kuplungot, megbuktam. A következő vizsgákon sík ideg voltam, a létező összes hibát elkövettem, aztán az oktatót megkérdeztem, nem kellene a vizsgabiztosnak adni egy kis juttatást. És majdnem elsírtam magam, amikor közölte, hogy jaa, de igen, de hát így már elsőre is átmehettem volna.

2019. júl. 24. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
20%

Ennyi szerepel a kreszben (nincs benne hosszú meg rövid irányjelzés):


29. § Irányváltoztatás, irányjelzés

(1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.

(2) Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet.

(3) Az irányjelzést irányjelző készülékkel, ilyen készülékkel fel nem szerelt jármű esetében pedig karral vagy jelzőtárcsával kell adni, oly módon, hogy az elölről, hátulról és a megfelelő oldalról jól látható legyen.

2019. júl. 24. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
14%

Már én is azzal kezdtem, hogy nincs a szövegben ilyen, de a kérdés a szabályok értő tanulásával megválaszolható. Az a paragrafusok szövegéből egyértelműen következik.

A vizsgabiztos ingadozott. Ha a jelölt érti a szabályokat, akkor a javára dönt. Ha nem, akkor buktat.

2019. júl. 24. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
76%
Tök mindegy mi történik csak menjen az index állandóan, mert a barmok nem látnak tovább az orruknál
2019. júl. 24. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!