Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Egy bevásárlóközpont (mondjuk...

Egy bevásárlóközpont (mondjuk TESCO) parkolója elviekben egyenrangú útkereszteződéssel van tele. A leírásban szereplő példa alapján ütközéskor ki a felelős?

Figyelt kérdés

Régóta foglalkoztat ez a téma. Az ilyen parkolók esetében fel is tüntetik, hogy "A parkoló egész területén a KRESZ szabályai érvényesek"


Namost:


Az erőviszonyok sorrendje így van:


1. Rendőr karjelzései (jelen esetben nincs)

2. Jelzőlámpa utasítása (ez sincs)

3. Tábla (nincs...)

4. Útburkolati jelzés (nada)

5. Jobb-kéz szabály

6. Kanyarodási szabály


Van a parkolón belül egy szélső "Fő" (vagy annak tűnő) út, ami összeköti az összes olyan kis "utcát", ahol a parkoló autók is vannak és ezek beletorkollnak ebbe a fő útba.


(Példaként Google térképen meg lehet nézni a nyíregyházi TESCO áruház előtti parkolót, ha esetleg nem lenne tiszta, hogy miről beszélek)


Na, itt a jobb-kéz szabály szerint, (mivel az hierarchiában a kanyarodási szabály fölött áll...) ha pl valaki az egyik ilyen kis utcáról kikanyarodik, és a "fő utcának tűnő utcán" érkezik valaki balról és ütköznek, a KRESZ szerint (szerintem legalábbis) a parkolóutcáról kikanyarodó autósnak lesz igaza, a "fő utcának tűnő" utcáról érkezővel szemben.


Ennek ellenére mindenki a kanyarodási szabály szerint közlekedik ott, (nyilván én is), azaz ha a kis utcáról kanyarodok ki, tök mind1, hogy balról jön valaki a nagyobb utcáról, elsőbbséget adok neki.


Ez a dolog KRESZ szerint nem hordozza magában annak a veszélyét, hogy valaki szigorúan a KRESZ szabályai szerint közlekedik és le TK-zza a másik autóját és még ő is lesz a hibás, mert nem adott elsőbbséget a jobb-kéz szabálynak megfelelően?



#KRESZ #jobb-kéz szabály #TESCO parkoló
2020. febr. 11. 11:35
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
16%

Kressznak komoly szabájai vannka. Nincsen olyan , hogy HA...


Jobbkézszabáj az egyik legjobb szabáj mindenhol, pl Németországban az átlag településeken alig alig van tábla, a normál kisutcáknál csak is jobbkézszabály van ahogy a parkolókba is. Ez azért is jó mert csökkenti a sebességet az utcákban automatikusan.


Mo-n ez nem terjedt el, az autósok még a TEscoban sem képesek a kressz szabályai szerint élni. Már a legtöbb ilyen üzlet ki is tette az elsöbségadás kötelezö táblákat.


DE ha az akinek elsöbbsége van és él a jogával de te még is bele mész még nem az lesz a hüle mert normálisan közlekedik!!!!!!!!!!

2020. febr. 11. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 D. Brasco ***** válasza:
17%

A leirasod alapjan te a kresz alapvető szabályaival sem vagy tisztában....pl fingod sincs mi az a kanyarodasi szabaly.....el nem tudom képzelni,hogy te hogy tudsz kanyarodási szabályba bonyolódni bárkivel is aki neked balról érkezik?!?


"Ennek ellenére mindenki a kanyarodási szabály szerint közlekedik ott, (nyilván én is), azaz ha a kis utcáról kanyarodok ki, tök mind1, hogy balról jön valaki a nagyobb utcáról, elsőbbséget adok neki"


A masik meg hogy a kreszben nincs főútnak vagy mellékútnak vagy akárminek "tünő" út,minden le van irva feketen feheren,csak értelmezni kellene

2020. febr. 11. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
87%

Valóban nagyon nagy gáz, amiket zagyválsz. A kanyarodási szabálynak és a jogkéz szabálynak nincs semmiféle kapcsolata egymással. Sem alá-, sem fölérendeltségben sincsenek.


A helyet nem ismerem, ezért a Google utcanézetével körbejártam. A lakóhelyem közelében lévő Tesco parkolókban ugyanis a „főút” mentén macisajtok vannak az egyik oldalon, így kap az elsőbbséget.


Sajnos magam is tapasztalom, hogy egyes autósok nem tudják megfelelően alkalmazni a szabályokat.


Itt Pesten pl. van olyan hely, ahol az egyik irány 2×2 sávos, a betorkoló utca pedig egyirányú, egysávos. Elsőbbsége van az ott érkező autónak azzal szemben, aki neki balról érkezik. Semmilyen tábla nincs itt, tehát egyenrangú.

Ahol lakom, ott pedig az egyik irányt valahogy sokan elsőbbséggel rendelkezőnek tekintik, pedig az égvilágon semmi ok nincs rá.

2020. febr. 11. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:

5-ös pont.

Még a "fő" útnak tűnő útra is érvényes .

2020. febr. 11. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
65%

Nem tudom konkretan melyik helyrol beszelsz, de felenk 3 tesco van, es mindegyik "kis/mellek" utcarol csak elsobbsegadas kotelezo tabla mellett tudsz kikanyarodni.


Ha meg nincs tábla, jobbkezszabaly van mivel egyenrangunak minosul az utkeresztezodes.

2020. febr. 11. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:

Az elsőbbségi viszonyokat a kérdés elején felsorolt szabályok határozzák meg, nem pedig, az, hogy egy út milyennek tűnik.

Ha ütközés van és nem tudnak megállapodni, kitölteni a betétlapot, akkor kijön a rendőr, felveszi a jegyzőkönyvet, majd a szakértő megállapítja, hogy ki közlekedett szabályosan és ki nem.

2020. febr. 11. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

Francnak nem írtam ki, hogy olyanok válaszoljanak már akik 1. vagy tudnak helyesen írni.

2. tudják a KRESZT-t, mert mondjuk oktatók.


D. Brasco. Na mi a kanyarodási szabály akkor?? :D Nagyokos.


Kíváncsi vagyok hogy égeted le magad :D

2020. febr. 11. 12:36
 8/23 A kérdező kommentje:

3. válaszoló, már hogyne lenne köze.


Olvasnád el legalább a kérdést, vagy a KRESZ szabályait.


Pont az ilyen nagyokosok szokták benézni az ilyen példákat.


[link]

2020. febr. 11. 12:37
 9/23 D. Brasco ***** válasza:
0%

Ha nem haragszol nem süllyednék le erre a szintre...eléggé leégetted már te magad......nem is feltétlen azzal,hogy nem tudsz valamit,hanem hogy teljesen kotta vagy valamihez de azért nagy pökhendien okoskodsz itt meg vered a nyálad!

De javaslok neked egy google keresest a szoban forgo kifejezésre.......

2020. febr. 11. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

6.-os válaszoló! Na ez az összes többivel szemben egy jó válasz!


Valóban így van szerintem is. Kérdés itt csak az, hogy a rendőr vajon mi alapján döntene. A KRESZ szerint, vagy aszerint, hogy az emberek szinte 100%-ka (beleértve őt is a mindennapokban) hogyan közlekedik?

2020. febr. 11. 12:39
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!