Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Biciklisre is vonatkozik?

Biciklisre is vonatkozik?

Figyelt kérdés

Útkereszteződésnél a bekanyarodó járművel – kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is – elsőbbséget kell adni a gyalogosnak, ha azon az úttesten halad át, amelyre a jármű bekanyarodik.

Ez tiszta sor, de ez vajon a biciklisekre is vonatkozik? Nekik is elsőbbséget kell adni ebben az esetben?



2020. aug. 30. 10:33
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
83%

„Kerékpár: olyan, legalább kétkerekű jármű, amelyet emberi erő hajt, és ezt legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti.”

↑ 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól (azaz, a KRESZ) II. A közúti járművekkel kapcsolatos fogalmak r/1


Mivel jármű, ha bekanyarodik, akkor is jármű. És mivel a kérdésedben a megadott helyzetben a bekanyarodó járművel elsőbbséget kell adni az adott helyen áthaladó gyalogosnak, kerékpárral is így kell tenni (megismételve: mivel, jármű).

2020. aug. 30. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
88%
Igen, a kresz vonatkozik a biciklisekre is.
2020. aug. 30. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 A kérdező kommentje:

Elég félreértehetően fogalmaztam.

Ugyan úgy az autós szemszögéből gondoltam, csak nem gyalogos hanem biciklis akar átkelni az úton, amire én kanyarodnék autóval. Tehát ilyenkor a biciklisnek van elsőbbséget (mint a gyalogosnak) vagy nekem?

2020. aug. 30. 11:24
 4/31 A kérdező kommentje:
elsőbbsége* (autocorrect)
2020. aug. 30. 11:33
 5/31 anonim ***** válasza:
53%

A biciklis az út szélén leszáll a bicikliről és áttolja biciklit, ilyenkor gyalogosnak számít.

A biciklis az autóúton/biciklisávban közlekedik, ekkor járműnek számít.

A gyakorlatban a járdán megy, nem száll le, viszont ez előre tudható, ezért a baleset elkerülése érdekében lassítasz és átengeded.

2020. aug. 30. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:
Csak pont ma történt, hogy ilyen körülmények között kitekert elém egy biciklis, és fel volt háborodva, hogy neki van elsőbbsége. (Nem ütöttem el.) Mondtam is, hogy ez gyalogosra vonatkozik, de hát csak picsogott össze-vissza.
2020. aug. 30. 11:41
 7/31 anonim ***** válasza:
78%

A biciklisnek NINCS elsőbbsége, mint a gyalogosnak, mivel a bicikli vagyis kerékpár jármű, tehát aki rajta ül, az járművezető, nem gyalogos. Ha leszáll és tolja, akkor számít gyalogosnak.

Kivétel, ha van felfestett kerékpársáv, akkor ott elsőbbsége lehet(nem VAN, csak lehet), ha a kerékpárosolnak nincs kihelyezve tábla.

Erre példa: Debrecen, Hatvan utca - Bethlen utca sarok. Festett kerékpársáv a járdán, de a kerékpárosoknak ki van helyezve a stop-tábla. "Természetesen" nagy részük tojik rá, utána meg csodálkozik, ha (jobb esetben) ledudálják, szidják.

2020. aug. 30. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 A kérdező kommentje:
Annyit hozzátennék, hogy nem volt várható. Mivel ez egy T alakú kereszteződés, én jöttem alulról. A biciklis egyenesen haladt, én elkezdtem a kanyarodást, mikor egyszer csak iránytváltva kicsapódott elém, hogy ő át akar kelni.
2020. aug. 30. 11:45
 9/31 anonim ***** válasza:
100%
Ha kitekert, akkor nem volt elsőbbsége.
2020. aug. 30. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 Alex Fly ***** válasza:
44%
Attól fűgg, hol közlekedett a kerékpáros. Ha a járdán, akkor nyilván nincs elsőbbsége, mivel alapesetben ott elő sem fordulhatna. Viszont sok esetben a járdát kitáblázzák gykpútnak, onnantól viszont ott kell haladnia - és a kanyarodó járművekkel szenbem elsőbbsége van.
2020. aug. 30. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!