Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kinek van elsőbbsége, a...

Kinek van elsőbbsége, a gyalogosnak, vagy a kerékpárosnak ?

Figyelt kérdés

Környékünkön kerékpár utat építettek, de a hely adottságainak megfelelően sajnos több helyen is keresztezi egymást gyalogos járda és a kerékpár út. Nincs kereszteződés, csak a fák, egyéb tereptárgyak és a régi járda miatt kacskaringósra kellett megépíteniük a kerékpár utat.

Roppan veszélyesnek tartom már most, mikor még át sem adták.

A kerékpáros jött ezerrel, míg egy fiatal lány a mobilját nyomogatta és nem érzékelte a hátulról srégen jövő bicajost. Én egyben kiáltottam és elrántottam a lányt, akinek kiesett a kezéből a mobilja, a kutyám póráza ekkor laza lett és a kutyám pont a bicajos elé került. Szerencsére ki tudta annyira kerülni, hogy a csak a farát kapta csak el és nem lett nagyobb baj senkinél. A kerékpáros is csak úgy tudta kikerülni, hogy ráment a járda részre.

Ha akkor ott gyalogos áll, akkor annak annyi.

Olvasom a szabályokat, de nem egyértelmű.

Az segítség, hogy a gyalogos keresztforgalomnál külön felfestették a kerékpár út jelét az aszfaltra, viszont olyan szabályt is olvastam, hogy a kerékpár út két szélén levő folyamatos vonallal körülhatárolt területre nem léphet gyalogos. Azaz ha tartom magam a szabályhoz, akkor ott állok még most is a kerékpár út szélén, mert nem haladhatok át rajta.

Egyéb , egymásnak ellentmondó szabályokat is olvastam.


2020. szept. 13. 15:51
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Ja, nincs gyalogátkelő felfestve a kerékpár útra.


Olvastam olyat is, ha az utat keresztezi egy kerékpárút és nincs külön jelölve, hogy kinek van elsőbbsége, akkor a jobb kéz szabályt kell követni. Vicc, hogy itt nálunk egymás mellett van a zebra és a kerékpárút sáv. A zebrán a gyalogosnak mindig elsőbbsége van, de a mellette levő kerékpár úton, a bicajosnak, csak akkor ha jobbról jön valakinek, azaz, ha egymás mellett állunk az út szélén, akkor az egyik oldalról mindkettőnknek elsőbbsége van az autókkal szemben, de ha az út túloldalán állunk, akkor én átmehetek a zebrán, de a bicajosnak előbb el kell engednie az autót. Mindketten átmehetnénk egyszerre, mert az autó miattam gyalogos miatt mindenképp megállna, de a bicajos nem jövet velem együtt.

2020. szept. 13. 15:58
 2/11 anonim ***** válasza:
39%

A leírásból nem tiszta a helyzet, kerékpárúton mit keres gyalogos, ha pedig az utat közösen használhatják, akkor az hivatalosan gyalogos-és kerékpár út, ahol a kerékpárosnak számítani kell a gyalogosokra, arra is, hogy esetleg nem figyelnek, és kötelessége ezért fokozott óvatossággal közlekedni.

Az más kérdés, hogy nagyon kellene már egy átfogó KRESZ módosítás, sok szempontból elavultak, hiányosak a szabályok, és a sok modern technika sokszor a biztonság rovására megy, amivel talán kezdeni kellene valamit (pl a gyalogos fején ott a fejhallgató, nyomkodja a telefont, úgy közlekedik, hogy közben nem hall, nem lát)

2020. szept. 13. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
23%

Nem teljesen tiszta, hogy ez most mi is tulajdonképpen.

Gyalog- és kerékpárút? Mert akkor a kerékpárosnak kell vigyáznia a gyalogosra.

Vagy normál kerékpárút, amit keresztez a járda? Ez esetben a ha nem volt zebra, akkor a kerékpárosnak volt elsőbbsége.

2020. szept. 13. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

A kerékpár utat keresztezi a gyalogos járda

Ha a gyalogos leszáll a buszról és be akar menni egy bevásárló központba, akkor át kell haladjon a kerékpár úton.

De ha csak sétálok az úttól kb 5-7 méterre levő járdán, mellettem 1 méterre jobbra halad el a kerékpár út, mindketten az úttal párhuzamosan haladunk. Majd egyszer a kerékpárút kimegy balra egészen az út mellé, a járda meg eltávolodik az úttól még vagy 5 méterrel. Gyakorlatilag egy X-et ír le a járda és a kerékpár út egymással, tehát X alakban keresztezik egymást. 300 méterrel távolabb meg a járda visszamegy az út mellé közvetlenül és a kerékpár út megy távolabb az úttól. Itt is keresztezik egymást.

2020. szept. 13. 16:14
 5/11 A kérdező kommentje:

A kerékpár út egy külön aszfaltozott, 2 sávos út, a járda síkjából kb 4-5 cm-ert kiemelkedik.

Bizonyos részeit a régi járda területéből vették el, máshol egy külön nyomsávot csináltak a kerékpároknak. A járda bizonyos részeken másfél méter széles, van ahol 10 méter is megvan

2020. szept. 13. 16:18
 6/11 A kérdező kommentje:
A helyet látva érthető, hogy miért így csinálták meg, csak talán ezt nagyon ki kellene táblázni, hogy ki mikor mehet és hogyan.
2020. szept. 13. 16:24
 7/11 anonim ***** válasza:
23%
Nem tudnál google linket adni?
2020. szept. 13. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
8%
Tök mindegy, a kerékpárosnak akkor sem kellene elütnie senkit, a másik, hogy a legtöbb csengetni sem tud..
2020. szept. 13. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Hát, akkor ez tényleg nagyon idiótán van kijelölve.

Mondjuk a biciklis is megéri a pénzét, hogy nem veszi észre, hogy a telefonzombi ki fog lépni elé.

2020. szept. 13. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Igen , itt a kerékpárosnak lehetett volna annyi esze, mivel Ő jött, úgymond hátulról, hogy lassít, vagy csenget, a gyalogosnak hátra kell fordulni, hogy mindent lásson, nem elég, ha csak a fejét fordítja irányba, az még bővel kevés. Bár visszagondolva egy eléggé lecsupaszított kerékpár volt, lehet hogy nem csak a sárvédők hiányoztak róla, hanem a csengő is. Google térképen nincs még rajta , ahhoz túl friss a dolog. Kb 3 hónapja kezdték el és most festették csak fel sávokat a bringa útra.

Amúgy Pécs Megyeri út a helyszín, az eset a Pláza előtti (76 szám) területen történt, ha esetleg valaki arra jár, véleményezze.

2020. szept. 13. 18:11
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!