Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Honnantól fogva van elsőbbsége...

Stevy kérdése:

Honnantól fogva van elsőbbsége egy gyalogosnak?

Figyelt kérdés

Szeretnék konkrét törvényi hivatkozásokat, paragrafukosak kérni, ugyanis kaptam egy 30e Ft-os büntetés, plusz 4 hónapra el akarják venni a jogsim, mert egy hatsávos úton “nem adtam elsőbbséget” egy balról érkező gyalogosnak, aki olyan messze volt még tőlem, hogy nem kellett se iránytváltoztatnia, se megtorpannia, se lassítania, se semmi. Ha elkezdett volna sprintelni, akkor sem tudta volna megérinteni a kocsim hátulját sem. Nagyon jogtalannak és túlkapottnak érzem ezt...


Előre is köszönöm!


Joci



2021. febr. 17. 11:25
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
61%
Ha nem kényszerítetted megállásra vagy hirtelen iranyváltoztatásra , akkor nem sértetted meg az elsőbbségét. Ha jól értem, gyalogos átkelőhelynél történt a dolog.
2021. febr. 17. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 A kérdező kommentje:
Gyalogosátkelőhelynél történt, így van, zebrán. Nem sértettem semmit, ahogy írtam, akár szaladhatott volna is.
2021. febr. 17. 11:35
 3/33 anonim ***** válasza:
22%
Jogszabályi hivatkozást nem tudok mondani, de arra emlékszem, hogy oktatáson anno direkt úgy tanították, hogy akármilyen széles az út, ha a gyalogos lent van a zebrán, akkor álljak meg. Ez alól csak az volt kivétel, ahol az út közepén külön járdasziget volt található, így gyakorlatilag nem egy zebráról, hanem két egymást követő zebráról lehetett beszélni. Az persze más kérdés, hogy mennyire életszerű, meg mennyi értelme van megállni egy hatsávos úton, ha a gyalogos elindul valahol távol, bal oldalt. Talán még az is mondható rá, hogy balesetveszélyes, mert a gyakorlatban a többi autós egyáltalán nem számít ilyenkor fékezésre.
2021. febr. 17. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
82%
Már lelépett a járdáról az úttestre?
2021. febr. 17. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 A kérdező kommentje:
Igen.
2021. febr. 17. 11:43
 6/33 anonim ***** válasza:
53%

Akkor mi a kérdés.

Miért füllentesz?

Ha lelépett, akkor elsőbbsége van.

A történetsd meg a javadra torzítod.

2021. febr. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
60%
A választ megkapod, ha vett jogsid mellé elolvasod a KRESz-t!
2021. febr. 17. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 A kérdező kommentje:

Hol van ez leírva, hogy ha lelépett akkor elsőbbsége van? Az elsőbbség fogalmában az szerepel, hogy: A KRESZ (1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet) függelékében ezt olvashatjuk:

"Elsõbbség: továbbhaladási jog a közlekedés más résztvevõjével szemben. Azt a jármûvet, amelynek elsõbbsége van, az elsõbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására. Azt a gyalogost, akinek elsõbbsége van, az elsõbbségre kötelezett nem akadályozhatja és nem zavarhatja áthaladásában."


Mivel én nem akadályoztam és nem is zavartam az áthaladásban így megadtam számára az elsőbbséget, teljesen mindegy, hogy lelépett-e vagy sem, ugyanis ez sehol nincs leírva a kreszben, hogy ha lelépett akkor onnantól mindenkinek meg kell állni.


Kedves utolsó, olvasom a kreszt, ezért jogtalan.

2021. febr. 17. 11:58
 9/33 anonim ***** válasza:
58%

5:

Akkor jogos a büntetés. Személy szerint én örülök, hogy legalább néha előfordul, hogy a zebránál szabálytalankodókat megbüntetik.

2021. febr. 17. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
71%

"43. § Magatartás a gyalogosokkal szemben


(1) Kijelölt gyalogosátkelőhelyen a járművel a gyalogosnak elsőbbséget kell adni. Útkereszteződésnél a bekanyarodó járművel - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - elsőbbséget kell adni a gyalogosnak, ha azon az úttesten halad át, amelyre a jármű bekanyarodik.


(2) Azt a helyet, ahol az (1) bekezdés értelmében a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni. A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni."


Illetve:


"36. § Párhuzamos közlekedés

(6) A párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten tilos

(...)

c) kijelölt gyalogosátkelőhelyen és közvetlenül a kijelölt gyalogosátkelőhely előtt másik jármű mellett elhaladni."


A kérdésedből nem derült ki, hogy a többi sávban álltak-e már, vagy sem.


Az elsőbbségadás itt nem olyan sajnos, hogy "de ha elfér, akkor nem kell megállni". Kerek-perec le van írva, hogy még véletlenül se legyen félreértés tárgya, hogy mi számít "elfér"-nek és mi nem. Illetve nézd meg a gyalogos perspektívájából is. Ő honnan tudja, hogy az autós azért nem lassít, mert nem látja őt, vagy azért nem lassít, mert azt hiszi, el fog férni. Gyalogosként te le mernél lépni úgy a több sávos úttestre, ha még keresztbe mennek rajta kocsik? Lehet te igen, de nem mindenki ugyanolyan, mint te, van aki óvatosabb, bátortalanabb, és ezért szól úgy a KRESZ, ahogy. Ezért védi a gyalogosokat olyan szigorral. Kocsiban ülni kiváltság, gyaloglás meg úgymond alapjog.

2021. febr. 17. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!