Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Veszélyes előzés, ezért...

Veszélyes előzés, ezért megbüntethetnek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Elég óvatos sofőr vagyok, nagyon ritkán előzöm, viszont most belementem egybe amin agyalok már napok óta, leckének mindenképpen jó volt.


Sötét volt, kicsit kanyarodott az út, nem láttam a szembejövőt, belekezdtem az előzésbe, majd éppenhogycsak visszaértem a sávomba az előzött autó elé.

Szerintem kicsit lassított az előzött is, illetve a szembejövő is, én is tettem a tőlem telhetőt, igyekeztem vissza a helyemre.


Igazából a lecke már megvolt ígyis, mert napok óta ezen agyalok, ilyen meggondolatlan dologba nem megyek bele soha többet, bár nem tudtam, hogy kanyarodik az út, de lehettem volna figyelmesebb. Legközelebb leszek is.

Biztos vagyok benne, hogy millió ilyen "húzós" előzés van nap mint nap, de ne én legyek már az okozójuk, elég veszély van ha vigyáz magára az ember is...


Igazából semmi baj nem lett, ha nem lassítottak/húzódtak volna le akkor is végig tudtam volna szerintem vinni, de ha láttam volna nem megyek bele...


A kérdés lényege, ezért megbüntethetnek? Nyílván rendőr sehol nem volt akkor már tudnám a választ. Esetleg valamelyikőjüknek ha lett volna kamerája az alapján feljelenthet?

Ha igen arról mikor értesülök?


Tényleg bűntudatom van, hiába nem volt szándékos, az tudom nem kifogás... :D



#autó #veszély #előzés #legyetekóvatosak
2021. márc. 4. 16:08
 1/8 anonim ***** válasza:
87%
Talán rálehet húzni a közúti veszélyeztetést, de nem igazán hallottam még ilyen esetből adódó büntetésről. Egyébként, ha az előzés megkezdésekor rájössz, hogy gázos lesz a szitu, vissza is lehet ám sorolni.
2021. márc. 4. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Amikor húzódtam vissza akkor láttam meg a szembejövőt, már a másik elé hamarabb értem be minthogy vissza tudtam volna mögé fékezni és oda behúzódni.


Persze egyébként igazaad van.

2021. márc. 4. 16:15
 3/8 anonim ***** válasza:
89%

Nekem ebből az jön le, hogy előre be nem látható útkanyarulatban előztél, márpedig a KRESZ szerint a tilos, mégha nincs is tábla, vagy záróvonal.

Valóban jó lecke volt, mert biztos hogy a másik két autó is segített, hogy ne legyen baj.

2021. márc. 4. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
91%

Elméletileg megbüntethetnek, gyakorlatilag kizártnak tartom, hogy bármelyik veszélyeztetett is tudná hitelt érdemlően igazolni az esetet.

Ez egy jó lecke volt neked, legközelebb biztosan nem mész bele ilyen helyzetbe, és csak akkor előzöl, ha teljesen végig belátod az utat, ameddig az előzést be tudod fejezni.

2021. márc. 4. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
89%

Na, most akkor az volt a probléma oka, hogy a kanyar miatt nem láttad a szembejövőt, vagy azért nem láttad, mert nem volt kivilágítva? Ez nagyon nem mindegy.

Több olyan híradást is olvastam már, ahol elmagyarázták, hogy a szabálytalankodó jármű számára is meg kell adni a neki járó elsőbbséget, KIVÉVE, ha épp a szóban forgó szabálytalankodás ténye miatt nem vehetted észre időben, hogy ott neked elsőbbséget kellene adni.

Pl. ha egy mellékútról kihajtasz lakott területen egy 80-nal haladó autó elé, egy nyílegyenes úton, akkor nem hivatkozhatsz arra, hogy ha szabályosan jön, akkor nem megy neked. Ezt majd a biztosítók lerendezik egymás közt, hogy ki kinek mennyit fizet (ez a megosztott felelősség), de a rendőrök szemszögéből te 100 %-ban elkövetted azt a bizonyos szabálysértést, az elsőbbség meg nem adását. VISZONT, ha egy kanyarból bukkan ki 80-nal, és emiatt nem vetted észre, miközben egy 50-nel haladó kocsi esetében még észre tudtad volna venni, akkor téged fel fognak menteni. (Ez egy konkrét, megtörtén eset volt.)

Itt is ez a helyzet nálad. Ha csak egy enyhe, belátható kanyar volt, aminek a túlsó szakaszán egy kivilágított autót észrevettél volna, és nem kezdesz előzésbe, akkor megúszhatnád baleset esetén. De ha a kanyar akkora volt, hogy egy kivilágított autót se vehettél volna észre miatta, akkor bizony elkövettél egy szabálysértést. Ami miatt büntethető lennél, HA érdekelne bárkit is egy ilyen dolog. De nem foglalkozik vele senki.

2021. márc. 4. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
76%

Előzessel zavarni a masik közlekedőt nem lehet. Ez van megirva nincs mese. Tehat ha a szembejövőnek akar csak le kellett lepnie a gazról elmeletileg büntethető, gyakorlatilag tuti semmi következmenyre nem kell szamitanod.

Okostelefon WAZE pl, latod nagyjabol az ut kanyarulatait (na persze meg is kell győződni rola mindig sajat szemmel is de tampontot adhat) es akkor mar csak a szintkülönbsegekkel kell "vakon" operalnod!

2021. márc. 4. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

6

"Tehat ha a szembejövőnek akar csak le kellett lepnie a gazról elmeletileg büntethető"

Hát nem. A szembe jövő számára elsőbbséget kell adni, ennyi. Az elsőbbségadás fogalma meg a KRESZ szerint:

"Azt a járművet, amelynek elsőbbsége van, az elsőbbségadásra kötelezett nem kényszerítheti haladási irányának vagy sebességének hirtelen megváltoztatására." De egy enyhe fékezésre kényszeríteni szabad. Mondjuk, elég bunkó dolog általában, de nem tilos.

2021. márc. 5. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Alex Fly ***** válasza:
0%
Esetedben nem teljesültek az előzés feltételei, ami miatt büntezhetnek.
2021. márc. 5. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!