Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ezekben a helyzetekben kinek...

Ezekben a helyzetekben kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés

Alárendelt útról érkezek egy kereszteződéshez. "Elsőbbségadás kötelező" vagy "Állj! Elsőbbségadás kötelező" táblám (STOP!) van. A kereszteződésben NINCS forgalomirányító lámpa. Ilyen helyzetben az előttem keresztben áthaladó gyalogosnak, tehát még a kereszteződésbe behajtás előtt, mikor a STOP tábla vonalában megállok előttem keresztben, a velem azonos út úttestjén áthaladó gyalogosnak zebra hiányában nincs elsőbbsége, ugye?


Arra gondolok, hogy a gyalogos számára a STOP vonal miatti megállás megtévesztő lehet, mert ha nem ismerik a szabályokat, akkor simán ráléphetnek az úttestre, miután a STOP vonal előtt megálltam.


Az elsőbbségadás kötelező vagy STOP tábla alatt külön szokták jelezni, ha a keresztező kerékpárúton érkezők részére is elsőbbséget kell adni. Ilyenkor ha ott gyalogos érkezik, például mert gyalog- és kerékpárút, akkor a gyalogosnak is elsőbbséget kell adnom?


A gyalogosnak elsőbbsége van a zebrán, kanyarodó vagy irányt változtató (például kanyarodó főútvonal esetében) járművel szemben és a járdán. Például, amikor egy kapubejáróból kihajtunk, akkor a gyalogosoknak elsőbbséget adunk.


Ezek alapján ha az elsőbbségadás kötelező vagy STOP tábla alatt nincs kiegészítő jelzés, ami azt mutatja, hogy a kerékpárúton érkezők részére is elsőbbséget kell adni (ami lehet gyalog- és kerékpárút is) akkor a gyalogosnak velem szemben nincs elsőbbsége, amikor áthalad azon az úttesten, amin nekem STOP vagy elsőbbségadás kötelező táblám van. Jól gondolom?



2022. jan. 19. 15:43
 1/6 A kérdező kommentje:
Ha pedig mégis lelépne, akkor elengedem.
2022. jan. 19. 15:45
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Csak akkor van elsőbbsége, ha zebra van vagy te egy másik utcára éppen kanyarodsz, tehát nem a stop vonaladnál mennek át, hanem azzal merőlegesen.
2022. jan. 19. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Jól gondolod.

De mivel úgyis megállok, én ilyenkor lemondok az elsőbbségről. Intek, hogy mehetnek.

2022. jan. 19. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Alex Fly ***** válasza:
75%
A kerékpárút esetében pedig ha nincs tábla, akkor egyszerű jobbkézszabály...
2022. jan. 19. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
A kerékpárút ugyanolyan út mint az autósoké. Ha a kerékpárosnak kint a macisajt, akkor el kell engedjen. Ha nincs neki, akkor jobbkézszabály (mivel az már egy következő kereszteződés, amire a te STOP táblád már nem érvényes)
2022. jan. 21. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Alex Fly ***** válasza:
51%
@5: sok helyen viszont a kereszteződésben a stoptáblát vagy EAKot a kerékpárút (vagy gykpút) előtt helyezik ki. A KRESZ szerint ilyenkor arra vonatkozik a tábla, nem az úttestre...
2022. jan. 21. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!