Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Most akkor mehetek rollerrel...

Most akkor mehetek rollerrel közúton, vagy nem? Most kinek van igaza ebben az esetben?

Figyelt kérdés

Ma reggel a körforgalomba behajtottam elektromos rollerrel de egy autós elém vágott, kb 1,5 méteren múlt, hogy nem jött nekem. Aztán az úr azt kiabálta ki, hogy "takarodj a szaroddal a közútról, legközelebb kilapítalak b+!" Nagyon megijedtem, ilyen helyzetbe még nem kerültem.


Most kinek van igaza? Közlekedhetek közúton rollerrel vagy sem? Az autós jogosan ordított velem?



2022. aug. 26. 12:21
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
82%

nincs szabályozva

saját érdekedben ne menj vele az úton; apró kerekei miatt instabill jármű életveszéles. Járdán sem nyerő ötlet, mert túl gyors a gyalogosok közé, 5km/h-val meg úgysem fogsz menni. Bicikli út a legjobb választás

2022. aug. 26. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
81%

Jó sűrűn előjön ez kérdés, de még mindig nincs változás a jogban. Legvalószínűbb az lesz, hogy a kerékpárút, kerékpársáv lesz a szabályos.

Egyelőre sem az úttesten, sem a kerékpárok között, sem a járdán nem szabályos.

2022. aug. 26. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
97%

Kinek nincs igaza? Annak, aki a testi épségedet szándékosan veszélyeztette. Attól, hogy valaki SZERINTE szabálytalanul közlekedik, még nem nézheti levegőnek.


A roller ugye kétkerekű jármű, amit emberi erő vagy motor hajt. Ennek függvényében a mai KRESZ szerint kerékpár vagy segédmotoros kerékpár a besorolása, legfeljebb a felszereltségük (pl világítás, külön-külön működő fékek stb.) nem felel meg a KRESZ előírásainak.


Innentől kezdve egyértelmű , hogy az úttesten van a rollerek elsődleges helye. (Más kérdés, hogy mennyire biztonságos választás egy kátyús úton egy kis kereku jármű .)

2022. aug. 26. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
88%
Már vagy három ilyen kérdésre megírtam a választ, fehér folt a KRESZ-ben, főleg a 300W-nál nagyobb teljesítményű, remélhetőleg hamarosan adaptálódunk. Mondjuk körforgalomba nem merészkednék vele, leszállnék és eltolnám a járdán a kijáratig (vagy lassan haladnék a járdán), de ez már csak életösztön. Motorosként néha 20 centin múlik, hogy nem sodornak el a belvárosban, rollerrel nem kockáztatnám meg.
2022. aug. 26. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
82%
#3 Ez ott hibádzik, hogy ha ez lenne a besorolása, kötelező lenne rá a jogosítvány és a becsatolt bukósisak. Perpill nincs besorolása, 300W felett segédmotoros kerékpárnak számítana, de ez irreális, alatta pedig definiálatlan, de bünti nélkül hajtható. Én azt mondanám, úgy közlekedjen vele az ember, mintha biciklizne, de ez személyes vélemény, és főleg azért gondolom így, mert pont annyira tud közlekedni/annyira józan az átlag rolleres, mint az átlag biciklis.
2022. aug. 26. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
86%

Hetente felbukkan ez a kérdés, de a töketlen magyar jogrendszernek továbbra sincs válasza a e-roller kérdéskörre.


Az "úr" közúti veszélyeztetést követett el, ami egy súlyos bűncselekmény. Amit te csináltál az meg legrosszabb esetben is szabálysértés.

2022. aug. 26. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
25%
#9 Attól, hogy ezen az oldalon hetente felbukkan, nem fog meggyorsulni a jogváltozás. A közúti veszélyeztetéssel meg ne dobálózzunk, mert az per definitionem azt jelenti, hogy szabályszegés által szándékosan közvetlen veszélybe sodor mást, ez egy bűncselekmény, amit a jog fog meghatározni, megtörtént-e. Ha 1,5 méteren múlott, főleg, ha a kérdezőnek még csak nem is nagyon kellett változtatnia a sebességén-útirányán, az még zavarásnak sem minősül, nemhogy veszélyeztetésnek, itt annyi történt, hogy egy idegbeteg kiüvöltött a kocsijából, amivel megbántotta a másik lelki világát. Normális közlekedő az ilyen atrocitást 5 másodpercen belül elengedi, az utat figyeli, nem azon rágódik, hogy csúnyán beszéltek vele meg "majdnem" mi történt. Tegyük hozzá, 1,5 méter több, mint sok autó szélessége, aligha nevezném veszélyesnek az esetet, főleg, hogy rollerrel-biciklivel-segédmotorral igenis számítani kell arra, hogy a megengedett sebességnél lassabb, egy nyomon haladó járművet kikerülik-megelőzik.
2022. aug. 26. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
100%
*1,5 méter több, mint sok autó szélességének a fele
2022. aug. 26. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
100%

8-as, én azt írtam le 3-as válaszomban, hogy ma melyik kategóriák jönnek egyáltalán szóba. Nyilván az e kategóriákhoz tartozó feltételeknek kellene megfelelnie mindenkinek és minden ilyen járműnek. De ettől még egyik esetben sem értem, miért NE lenne helye egy körforgalomban a KRESZ szerint egy rollernek. (Hacsak nincs a körforgalom mellett bringaút, 300W alatt valóban ott volna a helye.)


De mondom, ez nem a szerintem helyes szabályozás,hanem az, ami levezethető a mai kreszből.

2022. aug. 26. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 Alex Fly ***** válasza:
52%
@3: nem. A KRESZben nincs ilyen. A roller nem jármű -ezért hivatalosan nem vehet részt a közúti forgalomban. Ha nagyon akarod, az elektromos rollert besuvaszthatod a smkp kategóriába, akkor az arra vonatkozó szabályok szerint közlekedsz vele -de akkor az arra vonatkozó kötelességeket is teljesíteni kell...
2022. aug. 27. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!