Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Milyen esetekben kell használn...

Milyen esetekben kell használni az Y fordulót, a saroktolatást vagy az U alakú megfordulást?

Figyelt kérdés
Jövő héten lesz a vizsgám és nem tudom, hogy a vizsgabiztos külön fogja kérni a megfordulás típusát vagy nekem kell megválasztani? Már régen gyakoroltam és fogalmam sincs. Józan ésszel persze, az Y fordulót hosszú szűkebb utcában használnám, ahol nincs kereszteződés, a saroktolatást egy kissé forgalmasabb útról megfordulva (betolatás egy kis utcába majd onnan a másik irányba), az U alakú megfordulást meg ott ahol szélesebb a kereszteződés torkolata. Ja és még egy kérdés. Ha az U fordulónál látok egy szélesebb mellékutcát, amelynek a torkolatában meg akarok fordulni, de még az egyirányú tábla előtt, akkor az hibának számít? (Ugye az egyirányú utcában tilos megfordulni, de az a tábla vonalától érvényes?)

2015. nov. 23. 23:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Forgalmi vizsgán konkrétan megnevezik a végrehajtandó feladatot.

Az egyíves megfordulást szinte kötelező jelleggel kérik, Y fordulást, saroktolatást viszont csak ritkán.

Parkolások közül a jobbra előre párhuzamosan, szegély mellé állás a megállás, várakozás szabályos végrehajtásának része, merőleges parkolások közül a vizsgabiztos kijelöl kettőt a vizsgalapon, azokat kell bemutatni.

Jelzések a tábla vonalától érvényesek, de jobb nem kisérteni a szerencsét, ne forgolódj necces helyeken, necces helyzetekben.

Megfordulni lehet kiállással, ahol megfelelő szélességű az úttest - ez a nyugisabb. Az "egyéb" módon történő megfordulás egyik lehetősége az útkereszteződés, úttorkolat használata a megforduláshoz, de ott számolj azzal is, hogy több (3-4) irányból is lehet érkező jármű a manőver közben, s arra helyesen kell reagálnod (jó esetben persze nem jön semmi)

2015. nov. 24. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Konkrétan meg fogják mondani, hogy milyen típusú megfordulást kérnek.
2015. nov. 24. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
Szia!Nekem csütörtökön volt a vizsgám.Be volt jelölve,hogy az Y fordulót kell megcsinálnom.Jó széles utca volt örültem neki, nem kellett javítani se.Sikerült a vizsgám. Sok sikert majd. ;-)
2015. nov. 28. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, még az utolsó kérdésre tudna nekem adni egy korrekt választ? Tehát ha kér tőlem a vizsgabiztos egy egyívű megfordulást vagy egy saroktolatást és én egy olyan kis utcának az "öblében" hajtom végre ahol ki van téve a behajtani tilos/egyirányú utca tábla, de nem megyek túl a tábla vonalán, ugye akkor nem bukok meg? És ha a kereszteződés után van kitéve egy megállni tilos és én egyívű megforduláshoz megállok a kereszteződés öblében, az sem minőség szabálysértésnek? Úgy tudom, a tábla vonalától hatályos az adott szabály, ez igaz?
2015. nov. 28. 15:19
 5/12 A kérdező kommentje:
*minősül - bocs elírtam, már most ideges vagyok :D
2015. nov. 28. 15:21
 6/12 A kérdező kommentje:

Itt van egy primitív rajz, csak az érthetőségért. :D

[link]

Ha a 3 közül valamelyik ki van téve, akkor is szabályos a megfordulás?

2015. nov. 28. 15:33
 7/12 anonim ***** válasza:

Az utasítások mindig a tábla vonalától vannak érvényben, de megismétlem: jobb nem rizikózni olyan helyeken a megfordulást ahol fölösleges nehezítések vannak.

Nem buktatnak meg akkor, ha szabályosan végrehajtva, nem éred el a tábla vonalát, de biztos vagy benne, hogy meg tudod ott csinálni a feladatot?

Persze, ha ismered a környéket, az segítség, de akkor lehet azt is tudod, hogy a következő kereszteződésnél nincs semmi nehezítő tényező.

A vizsgára készülve a jobb oktatók megmutatnak a tanulóiknak sok olyan helyet, ami alkalmas a megfordulásra, köztük olyanokat is, ahol meg lehet fordulni, de valamire külön figyelni kell.

A vizsgaútvonala nem fixek, néhány csomópontot kell érinteni, de a konkrét útvonalat a vizsgabiztos közli az oktatóval indulás előtt, s a kitérőkben lehetnek olyan kis utcák, ahol lehet nem jártatok a gyakorlások során, de nem jellemző, hogy ott egyíves megfordulást kérjenek.

Egyíves megfordulást általában ott kérik, ahol az végrehajtható, de a tanulónak kell kiválasztani a helyet, mert nem mindenhol szabályos.

Meg kell látni a lehetőséget, és megoldani a feladatot, ha alkalmas a hely, mert lehet továbbhaladva nem lesz a közelben újabb lehetőség (pl. Debrecen Petőfi tér, ahol egyetlen helyen szabályos a megfordulás)

Ki vannak találva a vizsgafeladatok, egyirányú utcából a balra kanyarodás a kritikus, a megfordulás szabályossága ott többnyire nem az egyirányú út miatt kétséges, hanem azért, mert jó eséllyel ott a keresztező úron kint van egy kötelező haladási irány tábla, vagy kanyarodást tiltó tábla is. (vannak ritka kivételek)

2015. nov. 28. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Melyik városban lesz a vizsgád?

A gyakorlások alatt találkoztál hasonló kereszteződéssel?

Egy ilyen úttorkolatban akkor tudsz szabályosan, egy ívben visszafordulni, ha az út amin közlekedsz széles, s olyankor lehet kiállással egyszerűbb a megfordulás.

A bajtani tilos tábla nem játszik, mert akkor neked is táblád van (kötelező haladási irány, vagy jobbra kanyarodni tilos)

Megállni tilos tábla szintén nem érdekes, nem állsz meg.

Egyirányú út, vagy kötelező haladási irány tábla lehet kint, ha nem érinted a vonalát, lehet szabályos a megfordulás... viszont ha érinte3d csak úgy tudod menteni a helyzetet, hogy befordulsz az utcába, s ki tudja abból mi sül ki.

A kereszteződésekben megfordulás azért is lehet rizikós a vizsgán, mert ha azt nem látod be rendesen, meglepetésszerűen megjelenhet ott egy másik jármű, amelyiknek elsőbbséget kell adnod, nem tarthatod fel.

Ilyenkor úgy menthető a helyzet, ha befordulsz a keresztező utcába, s majd ott fordulsz meg. Csakhogy ha az utca egyirányú, vagy kötelező haladási irány volt kint, a megfordulás lehetőségére várni kell, megkeresni a megfelelő helyet. Kötelező haladásim iránynál ez lehet akár a következő kereszteződés, de egyirányú út esetében nagyon messze is lehet.

2015. nov. 28. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, egyébként Debrecenben lesz a vizsgám. Bár ez nem vizsgaútvonal csak kíváncsi vagyok, hogy ennél a helynél szabályosan meg lehet-e megfordulni, és ha igen, milyen módszerrel?

[link]

Egyébként a megfordulás előtti 50 méteren a lassú tempó (kb.: 20-25) akadályozást jelent a forgalomra nézve? Igaz, hogy ismerem a várost, de minden egyes kereszteződést nem fogok tudni észben tartani.

2015. nov. 28. 17:08
 10/12 anonim ***** válasza:

Ez egy szűk úttorkolat, a mérete miatt nem próbálkoznék itt egy ívben megfordulni.

Az úttorkolatot figyelmen kívül hagyva, egy Y megfordulás ésszerűbbnek tűnik, mint bebújva próbálkozni az U-val


Egyébként, ha a tábla vonaláig itt beengeded az autó elejét esélyed sincs a megfordulásra, padkát fogsz az egyirányú út bal szélén, a torkolat meg szűk a megforduláshoz, nincs melletted két és fél sáv szélességű szabad hely - Y-nal meg lehet fordulni, nem a kereszteződésben kell fordulni.


Mivel a vizsgán konkrétan megnevezve kérik a megfordulást, ha egyíves megfordulást kérnek lehetőleg ne egy ilyen szűk úttorkolatot válassz (akkor sem, ha az nem egyirányú)


Debrecenben a vizsgabiztosok egyik kedvenc megfordulási helye a már említett Petőfi tér.

Szeretik, mert csak egy helyen szabályosan végrehajtható, ráadásul a záróvonal aszimmetrikus, nem elég, ha a vizsgázó tudja a helyet figyelni is kell a szabályos végrehajtásra.

Amúgy, a a vizsgaútvonal a belvárosba visz, legnagyobb esélyed ott lesz a megfordulási feladatot megkapni, ahol villamosvonal is van: széles az út, de kérdés, szabad-e ott fordulni, s a forgalommal is számolni kell.

Ez persze nem törvényszerű, mert vannak vizsgabiztosok, akik szeretik a villámtréfákat, pl. kezdődhet úgy a vizsga, hogy a rutinpályáról kihajtva jobbra, az állomás irányába, de nem az állomás felé, hanem ismét jobbra át a vasúton (fej mozog!), s ott kapja a tanuló a megfordulási feladatot.

Ismerős a hely?

Első kereszteződésnél kötelező haladási irány, a következőben lehet fordulni, s mentek vissza a belvárosba.

Nem szabad rágörcsölni a megfordulásra. Az egyik kötelezően bemutatandó feladat, de a vizsga sikere nem csak ezen múlik, s a vizsgabiztos semmi olyat nem kér, amit ne gyakoroltatok volna.

2015. nov. 28. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!